Na Příbramsku se podle policejních statistik letos střetlo s lesní i domácí zvěří přes čtyřicet řidičů.

Před několika dny měl zřejmě za volantem velké starosti řidič Passatu na silnici I/4 u Dubence. Do cesty mu vběhla dvě divoká prasata, která srážku nepřežila. Škoda na vozidle se vyšplhala na 82 tisíc korun.

Na začátku týdne u Narysova narazil řidič nákladního vozu do srny. Hmotná škoda byla vyčíslená na deset tisíc korun.
Daleko větší překvapení zažila řidička Dacie na silnici I/4 u Těchařovic. Nejdříve ji prý protijedoucí vozidlo upozornilo bliknutím dálkových světel na nějaké nebezpečí.

„Žena se domnívala, že má rozsvícená dálková světla a ostatní oslňuje. Začala kontrolovat, zda je všechno v pořádku. Náhle si všimla na silnici tří krav. Přesto, že žena intenzivně brzdila, střetu nezabránila a do jednoho ze zvířat narazila. To poté spadlo do příkopu, ale po chvíli odešlo na pole,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová k nehodě, při které byla škoda na vozidle vyčíslena na 65 tisíc korun.

Naskýtá se otázka, co dělat, když srazíme třeba srnu, divočáka nebo zajíce?

Rozhodně zvíře neházet do kufru, protože lesní zvěř je majetkem myslivců. „Nehodu je řidič povinen ohlásit na nejbližší myslivecké sdružení nebo policii. V opačném případě by se jednalo o pytláctví,“ vysvětlila policistka Lenka Pavlová.

Letos už platí nový trestní zákon. Pokud totiž člověk zabije zvěř do hodnoty 5000 korun, nejedná se o trestný čin, ale jen o přestupek.
Za přestupek hrozí jen pokuta, kdežto za pytláctví až dva roky vězení.