Připomíná varující údaje: na silnicích Příbramska letos zemřelo šest lidí. A polovina z nich v uplynulých týdnech! V říjnu nepřežil řidič, který u Korkyně po projetí zatáčky narazil do stromu. Jen o dva dny později zemřel senior, jehož řidič osobního auta srazil na přechodu pro chodce v Sedlčanech. „V tomto měsíci zemřel 12. listopadu brzy ráno 23letý motorista, který havaroval na silnici I/18 v katastru obce Vranovice,“ doplnila Schindlová smutný výčet.

Upozorňuje současně na údaje Světové zdravotnické organizace, podle nichž se dopravní nehody každoročně stávají příčinou smrti více než jednoho milionu lidí: celosvětově jde o 1,2 milionu. Jen v České republice jich letos do konce října bylo 384 (a to se ještě jedná o historicky nejnižší hodnoty, k čemuž přispělo oslabení provozu během koronavirové pandemie). „Řada z nich umírá za velkého utrpení; pro mnoho z těch, kteří přežili, se život stává každodenní starostí, nemluvě o trápení jejich příbuzných a přátel,“ uvedla policistka.

Nejvýznamnější akcí k připomenutí obětí dopravních nehod se v neděli u nás stane celodenní pieta u památníku na nultém kilometru dálnice D1 na pražském Chodově. Má mimo jiné připomínat, že nejde o nějakou „abstraktní statistiku“, zdůraznil Tomáš Neřold, který je na ministerstvu dopravy vedoucím oddělení BESIP. I on zdůrazňuje, jak drastickým a dlouhodobým zásahem do života celé rodiny je úmrtí nebo těžké zranění způsobené dopravní nehodou. „Každé číslo představuje lidský život: ztrátu nejbližších lidí; mámy, táty, sourozence, dítěte,“ zdůraznil. S tím, že chyba představuje pouhý okamžik; její následky si oběti i viníci nesou po celý život.

Většině z nich se dalo předejít, zdůrazňuje policistka Schindlová. „Pravidla musí respektovat všichni – a jejich dodržování je věcí celé společnosti. Vrátit život nelze!“ upozornila. Letošní den obětí nehod se snaží připomínat především dodržování omezení rychlosti. Právě nepřiměřená rychlost patří podle Neřoldových slov k častým příčinám tragédií na silnicích. Jen za prvních deset měsíců letošního roku měla v České republice na svědomí 145 usmrcených osob. Plus 408 dalších utrpělo těžká zranění. „S 38procentním podílem na usmrcených a 30procentním podílem na těžce zraněných tato příčina sále patří k nejčastějším,“ varuje Neřold.