„Každoročně se jedná jen o jednotky případů, přestože se na Příbramsku nachází tři přehrady. Dvě z nich však jen z části, proto některé případy například z Orlické přehrady řeší i kolegové z Písecka. Záleží na lokalitě, kde k neštěstí dojde,“ poznamenala mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Ani letošní prázdniny se neobešly bez obětí, které si připsala voda. Stále v živé paměti mají místní tragédii, k níž došlo 20. července ve Lhotě u Příbramě u rybníku Václav. Tam po zásahu elektrickým proudem zemřeli u vody tři členové jedné rodiny, zástupci tří generací – děd, otec a syn. Na hladině je v noci našla manželka nejstaršího z nich. Podle vyšetřování měl být příčinou úmrtí proud z vodního čerpadla umístěného v rybníce u domu obětí.

Jen o den dříve záchranáři vyjížděli na koupaliště v Jincích, kde tonula pětiletá dívka. Měla se koupat s ostatními dětmi, přičemž se posléze ztratila z dohledu. Dítě vylovené z vody oživovali lidé na koupališti za pomoci telefonické asistované neodkladné resuscitace, kterou po celou dobu poskytovala operátorka tísňové linky až do chvíle, než na místo dorazili záchranáři a dítě si převzali do péče.

„Dítě záchranáři oživovali několik desítek minut. Nakonec se jim u něj podařilo obnovit vitální funkce a letecky bylo transportováno do nemocnice v Motole,“ řekla mluvčí středočeských záchranářů, Petra Effenbergerová.

V roce 2018 na příbramském přírodním koupališti Nový rybník utonul devětatřicetiletý cizinec. Tato událost pak otevřela debatu na téma, zda má či nemá být na tomto koupališti přítomný plavčík. Radnice ale namítala, že náklady na pozici plavčíka by pro město, potažmo pro příspěvkovou organizaci Sportovní zařízení města Příbram, která koupaliště spravuje, byly příliš vysoké a navíc byl vzhledem k rozloze areálu zcela určitě jen jeden nestačil.

Ještě o rok dříve pak policie také vyšetřovala utonutí muže v hříměždickém lomu v termínu konání závodů ve skocích do vody Highjump. Muž se ale neutopil při samotných závodech, nýbrž při koupaní v noci. Zprávu o události policie přijala kolem čtvrté hodiny ranní a i přes okamžitý zásah záchranářů a potápěče se muže nepodařilo zachránit.