„O padesát metrů dál srazil mladý řidič vozidla Škody Superb cyklistu, a ten skončil pod koly auta. Čtyřiadvacetiletý policista duchapřítomně zareagoval a společně se svým kamarádem vytáhli zraněného cyklistu zpod auta a přivolali záchrannou službu. Mladík však mezitím několikrát upadl do bezvědomí a policista proto opětovně kontaktoval tísňovou linku a podle pokynů záchranáře plnil jeho instrukce," popsala událost policejní mluvčí pražského oddělení Jana Rösslerová .

Šokovaný řidič Superbu neustále opakoval, že cyklistu neviděl. A není se čemu divit. Cyklista byl oblečený do tmavého oděvu bez reflexních prvků a jeho jízdní kolo nemělo jak přední, tak ani odrazové světlo. Navíc neměl helmu. „Na hlavě měl pouze takzvanou „čelovku" a k překvapení příbramských policistů pak nadýchal přes 2,2 promile alkoholu. Přivolaní záchranáři nakonec opilého cyklistu převezli se středně těžkým zraněním do nemocnice, kde zůstal v hospitalizaci. Podle prvotních informací měl mladík zlomenou nohu a podezření na otřes mozku. Svoji roli sehrál nejen alkohol, ale i šok," říká policistka.

Policista Jiří Neuman k události dodal: „Překvapilo mě, že kolemjdoucí jen neprocházeli bez povšimnutí, ale zastavili se u nás a snažili se nám pomoci. Díky patří i kolegům z městské policie, kteří byli okamžitě u nás a zatímco jsme poskytovali první pomoc, v místě nehody řídili dopravu." 

Největším překvapením byla reakce okolí, přišlo pomáhat několik lidí

Rozhovor s policistou Jiřím Neumanem:

Už se vám někdy stalo, že jste musel zareagovat v civilu?

Tři roky zpět jsem jel s kolegou po službě v Praze domů spát a cestou se nám nezdál řidič jedoucí před námi. Kličkoval, měnil tempo. Proto jsem se vydal za ním, zatímco kolega informoval operační středisko na lince 158. Po chvíli sledování zastavilo vozidlo před námi několik hlídek. Řidič byl cizinec a nadýchal přes dvě promile. Navíc byl bez řidičáku.

Konkrétně u nehody jste zasahoval poprvé?

V práci jsem už pár nehod zažil, některé docela velké. Ale v době volna to byla první zkušenost s nehodou. Když jsem ve volnu byl u nehody, tak už na místě většinou byla alespoň jedna ze složek IZS.

Co jste si říkal, když bylo po všem? Překvapila vás třeba rychlá reakce?
Největším překvapením byla reakce okolí, kdy na nehodu reagovalo několik lidí. Nepomáhal jsem sám, bylo tam ještě několik dalších lidí, kteří pomohli. Navíc celkem dost projíždějících řidičů přibrzdilo a nabízelo pomoc. Nad mojí reakcí a rolí jsem nijak nepřemýšlel. Bylo to jako bych byl zase v práci a věděl jsem, že musím jít a zapojit se.