„Reflexní prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu. V případě porušení hrozí za tento přestupek bloková pokuta do výše dvou tisíc korun," upřesnila pravidal nošení těchto prvků policejní mluvčí Monika Schindlová.

Policisté se dlouhodobě zaměřuje na osvětu chodců. Naposledy minulý pátek se uskutečnila preventivní akce v Brodské ulici v Příbrami.

„Oslovení občané byli informováni o používání reflexních prvků a obdrželi od policistů nákupní tašku s reflexními pruhy," uvedla k akci Monika Schindlová s tím, že chodci sami by však měli mít zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější.

V nedávné době se staly v Příbrami dvě vážné nehody, kdy byli zraněni chodci. První se stala v polovině prosince v Příbrami nedaleko plaveckého bazénu. Devětadvacetiletá řidička srazila ve večerních hodinách dvě chodkyně, které šly po přechodu. Šestašedesátiletá žena následně svým zraněním v nemocnici podlehla.

Začátkem února pak utrpěl těžké zranění nezletilý chlapec, když ho v odpoledních hodinách srazil v Příbrami na přechodu pro chodce jednasedmdesátiletý řidič.

Chodci sami by měli mít zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval a stihl se jdoucí osobě vyhnout.