„Při nehodách zemřelo šest lidé, za stejné období roku 2014 nepřežilo nehodu na příbramských silnicích dokonce 11 osob. S vážným poraněním skončilo letos v nemocnici 58 lidí a 280 osob utrpělo lehké zranění," upřesnila policejní mluvčí Monika Schindlová.

Jenom v listopadu řešili příbramští dopravní policisté 137 nehod. Jejich nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy a následuje rychlá jízda, a to v 21 případech. „U tří havárií byli motoristé pod vlivem návykových látek. Celkem 33 karambolů zavinila zvěř. Od ledna do konce listopadu evidujeme už 256 nehod ze zvířaty. Na automobilech vznikla škoda přesahující osm milionů korun," dodala Monika Schindlová.

Preventivní akce

Dopravní policisté se také v listopadu zaměřili na bezpečnost a to z důvodů typických pro toto období, kdy převládá špatná viditelnost kvůli přeháňkám a také častým mlhám.

POLICISTÉ při preventivní akci rozdávají reflexní vesty.

Celorepublikovou preventivní akci zaměřenou na zvyšování viditelnosti motoristů spustila Policie ČR už v polovině měsíce. „Předmětem dopravních kontrol je informování řidičů o povinnosti používat reflexní vestu, která je navíc ze zákona povinnou výbavou ve vozidle. Pokud motorista při řešení technické závady nebo při dopravní nehodě z vozu vystoupí, musí si vestu obléknout, proto by ji měl mít po ruce a ne v zavazadlovém prostoru," uvedla policistka Schindlová k akci, jejímž smyslem je kromě připomenutí této povinnosti i upozornění na bezpečnost celé osádky vozidla. Policisté při této akci předávají kontrolovanému řidiči další reflexní vestu, která je určena pro ostatní spolucestující.

Během třinácti dnů proběhlo ve Středočeském kraji celkem devět akcí tohoto typu, kdy bylo rozdáno celkem 442 reflexních vest. Ze strany řidičů bylo slyšet velmi pozitivní reakce. Další silniční kontroly související s akcí na viditelnost motoristů budou pokračovat až do února příštího roku.