Jen na Příbramsku kvůli nezvládnutí jízdy na mokré vozovce havarovali čtyři řidiči během tří dnů, informovala mluvčí příbramské policie Monika Schindlová o smutné sérii z minulého týdne. Jako první takto bourala jednatřicetiletá žena, jež ve čtvrtek 13. května ráno bourala na dálnici D4. U obce Mokrovraty najela na středová svodidla, a to právě v důsledku aquaplaningu.

„Zraněn nikdo nebyl, hmotná škoda činila 120 tisíc korun,“ konstatovala mluvčí. Pátek chvíli před půlnocí přinesl hned dvě bouračky osobních aut ve stejné zatáčce u Bohutína. Jednadvacetiletý šofér, kterého pak sanitka vezla k ošetření do nemocnice, způsobil škodu vyčíslenou na 160 tisíc korun, když narazil do oplocení a do hospodářských budov.

„Projetí této zatáčky se nezdařilo ani dvaadvacetileté ženě,“ konstatovala Schindlová. S jejím nárazem do náletových dřevin a do oplocení pozemku je spojena škoda odhadovaná na 180 tisíc.

Vozidlo začalo hořet

Nejvážnější následky v podobě dvou zranění i nejvyšší škodu vyčíslenou na 300 tisíc korun pak měla sobotní nehoda na D4 u Obořiště. Tam pětačtyřicetiletý řidič vezoucí dítě ve smyku urazil kus svodidel, vyjel do svahu, kde se auto odrazilo od křoví, a nakonec skončilo zpátky na vozovce, avšak na střeše. Auto navíc začalo hořet.

Varování plynoucí z těchto malérů se může hodit i pro nadcházející období. Vyplatí se proto zopakovat si, jak se v případě aquaplaningu zachovat. „Nebrzdit, držet pevně volant, sešlápnout spojku a ubrat plyn,“ sdělila Schindlová s dodatkem, že základem je přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám a stavu vozovky. „Obecně lze říci: zpomalit a vyhnout se prudkému zatáčení,“ shrnula zásadní doporučení.