V této době by měli být řidiči opatrní i při průjezdu obcemi v blízkosti lesa. Srážka se zvěří je může stát statisíce korun. Na nehody se zvěří se totiž nevztahuje povinné ručení ani žádné jiné odpovědnostní pojištění majitele zvířete.
Střetů s lesní nebo domácí zvěří celkově narůstá v porovnání s předchozími roky. Od ledna do konce října eviduje příbramská policie 111 nehod. Oproti tomu za stejné sledované období roku 2011 je to jen 79 kolizí.
„Jenom v říjnu to bylo 15 nehod se zvěří a v listopadu od prvního do 9. dne je už hlášeno šest nehod," konstatovala policejní mluvčí Monika Schindlová. V listopadu tak pod koly osobních vozů skončilo několik srn, divočák, ale i jelen. „Například minulý čtvrtek to byly v jednom dni dokonce tři nehody. Mezi Dobříší a Hostomicemi se střetl osobní vůz s jelenem. Jelen byl usmrcen na místě, řidiči se naštěstí nic nestalo. Navečer pak skočila srna pod kola na silnici 1/18 a nakonec byla v ten samý den hlášena nehoda na R4, kde se srazil divočák s octavií. Všechna zvířata nepřežila střet a posádkám vozů se nic nestalo," dodala policejní mluvčí Schindlová.
Samozřejmě, že statistika je pouze orientační, protože ne každý řidič nehodu se zvěří nahlásí. Když se karambol obejde bez zranění a větší škodě na vozidle a vzhledem k tomu, že se na to nevztahuje povinné ručení, řada lidí to nehlásí. Řidič by však měl mít na paměti, že sražená zvěř náleží příslušnému mysliveckému sdružení nebo uživateli honitby, a tak by měl ohlásit, že porazil třeba srnu. Pokud srnu vhodíte do auta a náhodou vás zastaví policie, můžete být stíhán pro trestný čin pytláctví.