Krátce před sedmou hodinou ranní vyběhlo z pole v katastru obce Vranovice stádo divokých prasat. Řidička do jednoho zvířete narazila. Při objíždění této nehody ohrozil ještě třiapadesátiletý motorista protijedoucí auto, které poté sjelo do silničního příkopu, a vznikla na něm škoda ve výši 55 tisíc korun.

Chvíli před sedmou hodinou ráno vběhl jelen do jízdní dráhy osobnímu automobilu, a to v katastru obce Malá Hraštice. Před polednem skočil z lesního porostu před projíždějící vozidlo divočák. Nehoda se stala na silnici I/18 v katastru obce Obory. Usmrcená lesní zvěř byla předána jednotlivým mysliveckým sdružením.

Nebezpečný úhybný manévr

Příbramská policie od začátku roku eviduje už kolem třech stovek srážek automobilů se zvěří. Nejčastěji se jedná o srážky se srnčí zvěří.

„Pokud motorista spatří zvěř včas, měl by sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení. Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom je nutné intenzivně brzdit a neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem víc nebezpečný, protože hrozí třeba přejetí do protisměru, náraz do protijedoucího vozu nebo do silnice,“ uvedla mluvčí Monika Schindlová.

Policejní statistiky potvrzují i sami myslivci, podle kterých se na stavu zvěře nijak výrazně nepodepsalo ani letošní suché a horké léto. „Dokonce stav srnčí zvěře nás překvapil svým nárůstem. Bohužel máme poměrně vysoký úhyn na silnicích, kam zvěř vbíhá i přes instalaci nejrůznějších ohradníků,“ konstatuje Pavel Nekl z milínského mysliveckého sdružení.