K předposlední nehodě došlo 19. prosince večer v Příbrami. Devatenáctiletý řidič se střetl s devětapadesátiletým mužem, který šel z levé strany komunikace mimo přechod. Dechová zkouška u motoristy byla negativní, u chodce byla pozitivní.

Poslední případ se pak stal v pátek 21. prosince před 7. hodinou ranní ve Školní ulici. Dvaapadesátiletý muž tam srazil na přechodu třiadvacetiletého chodce. Vyvázl s lehkým zraněním.

„Absolutní přednost chodců na přechodech neexistuje, před vstupem do vozovky by měl přecházející odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit a především je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,“ upozornila mluvčí příbramsé policie Monika Schindlová.

Při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem a chodci si musí všímat i druhého jízdního pruhu. „Jeden vůz jim dá přednost, v protijedoucím autě si motorista nemusí všimnout, že někdo jde přes silnici,“ doplnila.

Příčinou mnoha nehod je také nedostatečná viditelnost chodců. „Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět,“ dodala Monika Schindlová.

Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 55 km/h potřebuje řidič 20 metrů na to, aby zareagoval a stihl na mokré vozovce zabrzdit.