Mimořádných událostí tohoto typu se letos ve středních Čechách odehrálo 16. Vedle 14 zemřelých si vyžádaly ještě dvě zranění. Naprostá většina střetů tedy měla fatální následek. V podobných případech není výjimkou, že nejde o nehodu způsobenou nepozorností, ale jedná se o předem naplánovaný úmysl: o sebevraždu.

Nejtragičtějším měsícem na středočeských kolejích byl kupodivu ten nejkratší. V únoru si pět střetů vyžádalo pět životů. Po třech úmrtích přibylo do statistik v lednu a v červnu. Naopak „koronavirový“ duben skončil s nulou; obešel se bez jediného takovéhoto neštěstí.

Letošní rok byl prozatím o něco tragičtější než ten předchozí. Loni se za prvních šest měsíců stalo rovněž 16 nehod, při nichž zemřelo 12 osob – a pět dalších utrpělo zranění. Za celý rok 2019 zaznamenala inspekce ve středních Čechách 38 střetů s 26 zesnulými a 13 zraněními. Loni byl v kraji nejsmutnější říjen s pěti zmařenými životy.

U sousedů v Praze se na železničních tratích loni stalo 27 neštěstí s 21 úmrtími a šesti zraněními. Letos je zatím v metropoli evidováno devět nehod se šesti zesnulými (tři z nich, tedy polovina, zemřeli v únoru) a třemi zraněnými. Na tramvajových tratích v metropoli letos zatím v metropoli neutrpěl smrtelné zranění nikdo; loni to byli čtyři lidé.