VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Kateřinou Lobodášovou z lesního klubu

Jak se liší program klasické mateřské školy od aktivit v lesním klubu? Hrozí ještě stále dětským skupinám zánik? Na tyto a další dotazy odpoví Kateřina Lobodášová z Lesního klubu Kopretina v Příbrami ve středu 3. února od 14 hodin.

On-line rozhovor s Kateřinou Lobodášovou z lesního klubu

Lesní klub Kopretina z Příbrami. Jaroslava Gabrielová, Kateřina Lobodášová (vpravo) s dcerkou Eliškou a malým Tomáškem.

Tento rozhovor byl ukončen dne 3.2.2016
DOTAZ: Tuto "školku" mohu jen doporučit, individuální přístup ke každému dítěti, řešení jeho potřeb, děti se vyřádí a užijí si toho co běžně v městě ne ? Je pravda, že člověk musí počítat při vyzvedávání dítěte poněkud řekněme, že před Vámi stojí špinavý krtek místo Vašeho dítěte ? Ale za to velice šťastný krtek, který po zbytek dne nemluví o ničem jiném než o zážitcích ze školky ? Toto celé píši jako maminka 4,5letého syna s genetickým onemocněním kůže zvaným Ichtyoza a v Kopretine to nebyl žádný problém naopak ho Kopretiny krásně přijaly a paní učitelky se o něj starají ? A poslední "zajímavost" do teto školky se děti těší a běžná praxe i u ostatních, že nechtějí domů ?? díky za Vas Kopretino
ODPOVĚĎ:Dobrý den Hanko,
jsem moc ráda, že je u nás Martínek šťastný. Spokojené děti jsou naším hlavním cílem. Pokud je to v mých silách ráda pomohu a mazání kůžičky ichtýlka v mých silách opravdu je :-). Děkuji za příspěvek a těším se na vás.
Krásný den, Katka
DOTAZ: Zdravím nejskvělejší a nejobětavější paní ředitelku Katku! Zajímalo by mě, jaký je asi tak průměrný věk dětí v Kopretině. Díky a přeju hodně sil!
ODPOVĚĎ:Dobrý den Honzo,
děkuji, snažím se :-D. Průměrný věk dětí se v Kopretině rok od roku snižuje. Nyní odhaduji průměr na 2,5 roku.
Krásný den, Katka
DOTAZ: První roky ve školce je asi nejnáročnějším obdobím co se týká nemocí a já si nejsem jistá, jestli bych to chtěla znovu u druhého děcka podstoupit. Ty rýmy, kašle, vyrážky, než si dítě vytvoří imunitu. Jsou děti ve vašem přírodním kolektivu často nemocné, když tráví tolik času venku? Slyšela jsem jen chválu...ale dá se to zvládnout finančně? Díky za odpověď, Lucie
ODPOVĚĎ:Dobrý den Lucie,
děkuji za dotazy. Moje zkušenost je taková, že pokud jsou děti kvalitně oblečené, tak venku žádný vir nebo bakterii nechytí. Problémem jsou uzavřené prostory, kde je velký kolektiv dětí. Určité procento je vždy nemocné a záleží jak dlouho jsou ti zdraví vystaveni možnosti nákazy v uzavřeném prostoru. Čím déle jsou v kontaktu s nemocným, tím je větší pravděpodobnost onemocnění. Venku toto nehrozí. Děti však potřebují získat určitou otužilost. Pokud přijde dítko, které chodilo málo ven, dochází z počátku k nachlazení, než se otuží. Celkově bych řekla, že je u nás malá nemocnost. Myslím si, že je to dáno malým kolektivem a každodenním pobytem venku.
Jinak z hlediska financí si myslím, že to zvládnutelné je. Snažím se držet cenu co nejnižší. Každodenní celodenní docházka, od 8 do 16 hod, vychází na 4600,-/měsíčně, což je asi 220,-/den. Je možno chodit i nepravidelně, třeba jen jedenkrát týdně. Podrobný ceník najdete na našich webových stránkách.
Přeji krásný den, Katka
DOTAZ: Ještě nedávno jsem zaznamenal v tisku, že dětským skupinám, lesním školkám a klubům hrozí zánik kvůli nějakým nesmyslným nápadům zákonodárců...ještě pořád trvají obavy ze zrušení a co podle vás politikům vadilo? Děkuji, Petr Pávek
ODPOVĚĎ:Dobrý den Petře,
děkuji za dotaz. Pokusím se stručně odpovědět. Politikové pořád něco vymýšlejí a my bychom se raději starali o ty naše děti, aby byly šťastné. Myslím si, že prostě chtějí mít nad systémem péče o dítě kontrolu, mít to sjednocené, aby mohli platit tabulky, grafy, nařízení,.. a vše bylo kontrolovatelné. Nedali rodičům možnost vlastní zodpovědnosti, jakou péči si pro své dítě vyberou. (Myslím si, že si rodiče umí zhodnotit, za jakou službu si zaplatí). Tak politici vymysleli dětské skupiny. Měli pomoci rozšířit systém péče o děti pro obce, firmy,..., ale bohužel nepočítali s již vzniklým lesními školkami, dětskými kluby, skautem,... Ti všichni mají pravidelnou péči o děti a v původním zákoně vznikala povinnost registrace. Dětská skupina je s finanční podporou státu, což je fajn, ale vznikají zde i povinnosti - např. velikost vnitřního prostoru, počet záchodů, umyvadel,..., které je třeba splnit. To ovšem není jednoduché, protože je to velmi finančně náročné a podpora státu není dostatečná... Zde však vznikla otázka, zda je všechno opravdu nutné, aby byla zajištěna kvalitní péče o naše děti. Naštěstí bylo rozhodnuto, že registrace do dětských skupin je dobrovolná a tak zatím provoz klubů není z hlediska zákonů ohrožen.
Přeji krásný den,
Katka
DOTAZ: Dobrý den, školky mají většinou požadavky na samostatnost dítěte a když slyší o dvouletém děcku, pomalu se křižují. To chápu při tom množství dětí, ale co musí dítě umět, abych mohla přijít za vámi? A mám nárok na rodičovský příspěvek, když dítě přihlásím do lesního klubu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Aneto,
děkuji za Váš dotaz. Ve státních školkách je to velmi pochopitelné. Když na jednu učitelku připadá až 25 dětí, je nutné, aby děti byly na její pomoci již téměř nezávislé a byly schopné se účastnit kolektivních her. Dvouleté dítě si většinou i v kolektivu hraje samo. Spolupracovat s kamarády začíná až tak ve 2,5 letech a kolektivní hry zvládá až tak ve 3. Co které dítě v jakém věku umí je těžké hodnotit, to je velmi individuální. Záleží jak na vývoji dítěte, tak na přístupu rodiče. Proto je tak moc důležitý individuální přístup. Ve školce dělají děti často rychle pokroky. Mají radost, když něco zvládnou sami. Miluji ty jejich poprvé :-)...
My žádné speciální požadavky nemáme. Potřebujeme jen, aby dítě již nejezdilo v kočárku a aby umělo chodit za ruku. Také již musí mít za sebou zkoumání světa skrz ústa - tzn. již nedává vše do pusy. Mělo by se zvládnout samo najíst nebo alespoň s malou dopomocí. Pleny, neschopnost se s obléknout není problém, dítěti pomůžeme.
Na rodičovský příspěvek Vám nárok nezaniká.
Přeji krásný den, Katka
DOTAZ: Styl, jakým hlídáte děti je naprosto skvělý a já vám moc fandím. Jsem ráda, že ještě někde existuje naprosto přirozený přístup k životu. Nejsem totiž zastáncem úzkostlivé sterility, kvůli které pak děti ztratí obranyschopnost proti bacilům. Také si myslíte, že dát si svačinku nebo oběd venku bez umytí rukou není trestuhodné? Nelpěla jsem na tom ani u svých kluků a jsou to dnes zdraví dospěláci.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Eleonoro,
děkuji za příspěvek. Ano, jsem zastáncem přirozeného přístupu k životu. Myslím si, že dát venku dítěti svačinku bez sterilizace rukou není trestuhodné. Pokud svačíme venku, nosím sebou láhev s vodou, mýdlo a ručník, vlhčené ubrousky. Myslím si, že sterilní není nic extra, avšak do rukou od bláta dítěti také svačinku nedám :-). To že se dítě dotkne i po umytí trávy, lavičky, stromu již neřeším. Nikdy jsme s tím žádný zdravotní problém neměli! Prostě rozumně k vytvoření zdravé imunity.... Pravda, u vlastních dětí to řeším ještě méně. :-D.
Přeji krásný den, Katka
DOTAZ: Jak těžké bylo uskutečnit nápad s lesním klubem? Co všechno jste musela splnit, aby to šlo? Ne, že bych vám chtěl lézt do zelí, ale podobný nápad má kamarádka z větší vesnice a pořád se bojí do toho jít. Musí být vystudovaná pedagožka? Co bylo ve vašem případě nejtěžší překonat? Děkuji za radu...
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nápad byl jednoduchý a rychlý. Realizace těžká a zdlouhavá :-D. Kdybych věděla, co vše mě čeká, tak do toho už znovu nejdu :-D, ale na druhou stranu jsem ráda za to, že jsem to zvládla. Dělám práci svých snů. Nejlepší bude, když mě kamarádka kontaktuje, dáme kávu, popovídáme.... přijde se podívat k nám, případně do jiných klubů. Nemám zde dostatečný časový prostor se rozepsat :-). Nejtěžší pro mě bylo překonat strach z neúspěchu, negativní postoj mého okolí a všechny ty papíry a papíry a papíry :-D.
Přeji krásný den, Katka
DOTAZ: Zdravím Vás. Také jste ráda, že se otevřely Brdy veřejnosti a hodláte je s dětmi využívat k pobytům? Trávíte třeba i víkendy v přírodě?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
ano, jsem ráda. Určitě výlety s dětmi do brd podnikneme. Víkendy zatím neplánuji, to nechť si naše děti užijí se svými rodiči :-). Nabízíme péči pondělí až pátek od 8 - 16 hod.
Přeji krásný den, Katka
DOTAZ: Má vaše školka vlastní kuchyni nebo si necháváte jídlo vozit? Může si maminka pro svého potomka třeba v případě nějaké alergie nebo diety přinést pro děti jídlo vlastní? Děkuji za odpověď?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, děkuji za dotaz. Vaříme si sami. Pokud jde o běžné alergie - mléko, ořechy, citrusy a pod., tak se s rodiči pouze dohodneme a dietu dodržujeme. Pokud se jedná o bezlepkovou nebo jinou speciální dietu, tak si rodiče nosí vlastní svačinu, oběd. Není problém jej dítěti ve školce ohřát.
Přeji krásný den, Katka

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT