VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s veterinářem Pavlem Vokrouhlíkem

Hostem on-line rozhovoru Příbramského deníku bude ve středu 17. února od 10 hodin příbramský veterinář Pavel Vokrouhlík.

On-line rozhovor s veterinářem Pavlem Vokrouhlíkem

Veterinář Pavel Vokrouhlík, Příbram - Zdaboř

Tento rozhovor byl ukončen dne 17.2.2016
DOTAZ: Vážený pane doktore, domnívám se,že můj pískomil má nějaký psych.problém. Kazdý den ve stejnou dobu (pri vecerní zpravodajske relaci) se rozbiha a hlavickou narazi do steny klece..
Prosim je mozne se s Vami domluvit na konzultaci?
Dekuji. S úctou P. V.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
V tomto případě bych mohl doporučit návštěvu u nás na klinice a celý problém prokonzultovat a najít příčinu popisovaného chování u Vašeho pískomila. Mnoho zvířat chovaných v zajetí se snaží najít jistou cestu v komunikaci se svým okolím. Možná se ale bude jednat i o nějaký zdravotní problém. Celou věc bude nutné velice podrobně projít a odhalit důvod jejího vzniku a ten vyřešit. Zavolejte k nám na kliniku a dohodněte si u sestřiček termín návštěvy. S pozdravem Pavel V.
DOTAZ: Dobrý den pane Doktore
rád bych se zeptal jak při vaší náročné práci relaxujete, co Vás baví, jaké máte koníčky, nebo jakou hudbu posloucháte. Příjemný den Jirka
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Jirko,
Děkuji za otázku. Samozřejmě, že si člověk při práci musí najít i čas na odpočinek pro tělo i duši. Dnes se o rozložení služeb u nás na klinice dělíme s báječnou partou kolegyň a tak se nějaký ten čas na soukromí najde. V tomto čase rád zajdu na bazén, nebo se jen tak venku projdu. Baví mě vaření, je to pro mě taková odpočinková a trochu zábavná relaxace. Občas na víkend vyrazím na Šumavu, kde žije moje mamka. V posledních letech jsem se naučil sám cestovat a poznávat svět. Prostě se zabalím, koupím letenku někam do světa a tam se už o sebe musím postarat. Rád poznávám cizí kuchyně, kulturu. Zamiloval jsem si Španělsko. V hudbě mě nejvíce oslovuje klasika, opera.
DOTAZ: Dobrý den, četl jste knížky od Herriota Když se zvěrolékař ožení? Moc jsem se u nich pobavila, ale myslím, že s praxí dnešních zvířecích doktorů už nemá tolik společného...nebo ano?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.
Samozřejmě, že jsem tuto literaturu pročetl. To je skoro jako povinná školní četba pro všechny, kdo mají zájem o studium veteriny. Je fakt, že pro laika, nebo studenta to může být zajímavé, ale v detailu je dnešní forma veterinárního lékařství skutečně jiná. Pokud bych se na to ale podíval trochu z jiného úhlu, tak stále platí, že je to práce různorodá a člověk při ní potkává spoustu zajímavých lidí a jejich životních příběhu a stává se tak i jejich součástí. Tak, jak je to i v těchto knihách.
DOTAZ: Rád bych se vás zeptal, jaký nejhorší zážitek jste při ošetřování zvířat zažil. Děkuji
ODPOVĚĎ:Zajímavá otázka. Nevím, zda se mi teď vybaví nějaký, který bych označil jako nejhorší. Je celá řada situací v mém profesním životě, které bych zpětně popisoval, jako hodně stresující, nepříjemné. Ať už se jedná o napadení agresivním psem, kdy mě vezli z mé ordinace rovnou na pohotovost. Nebo kdy jsem jako veterinární lékař musel udělat poslední službu pro svého milovaného psa. Velice těžce taky nesu, kdy si člověk pořídí nějaké exotické zvíře, nemá žádné zkušenosti s chovem. Snaží se to zvíře chovat podle svých představ a udělat z něj proti jeho přírodnímu naturelu a povaze nějakou roztomilou plyšovou hračku a nenechá si to vysvětlit. Tyto situace nikdy nedopadají dobře.
DOTAZ: Pane Vokrouhlíku, dneska lidi chovají různá exotická zvířata a veterinář musí být připravený asi na všechno. Stalo se vám třeba, že někdo přišel s kulhající tarantulí? Díky.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
spektrum chovaných zvířat v domácnostech se v posledních letech skutečně mění. Výrazně narostl import různých exotických zvířat, šlechtěním vznikají různé další variace těchto živočichů. Musíme se proto i v této oblasti neustále vzdělávat a být připraveni nejen na ošetření takových zvířat, ale i jako odborníci poskytovat rady, jak se o ně správně starat, čím je krmit, jaké jim připravit prostředí. S kulhající tarantulí jsem se ještě nesetkal, ale sklípkana už jsme v ordinaci měl.
DOTAZ: dobrý den, pane doktore, ošetřoval jste někdy nějaké divoké zvíře?
ODPOVĚĎ:Ošetřovali jsme několik divokých zvířat. Od dravých ptáků, sov, labutí, po laně, daňky. Při návštěvách cirkusů v našem městě se také občas stane, že musíme vyjíždět k ošetření jejich zvěřince.
DOTAZ: Dobrý den, jste zastáncem toho, aby pes spal s páníčky v posteli? Toho svého mám ráda, ale do peřin bych ho nepustila. Nepřipadá vám, že je dnes ve městě přepejskováno?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.
Já sem spíše zastáncem toho, aby se ke zvířeti přistupovalo tak, že je to zvíře, které pochází z přírody, nebo tam má někde svůj původ. Je tak naprogramované ve svých reflexech a způsobech chování. Pes je pořád pes a je jedno, jestli je to velké plemeno nebo malá čivava. Základní vrozené instinkty mají stejné. Majitel by měl být vždy vůdcem smečky a pes jím členem, ale v hierarchii smečky,až na posledním místě. Pak je šťastný jak pes, tak i celá rodina. Nedochází ke konfliktům. Do postele pes na chvilku může za odměnu, ale neměl by ji brát jako svůj pelíšek a nepustit tam třeba časem páníčka. Ve městech je pejsků skutečně dost. Pro zajímavost, Česko patří mezi světové špičky v přepočtu chovaných psů a koček na obyvatele.
DOTAZ: Pane doktore, po Příbrami běhá spousta přemnožených koček, spolupracujete s místním spolkem na jejich ochranu? Vídám pravidelně členy spolku při krmení koček u různých objektů a musím je obdivovat.
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Se Spolkem pro kočku i se Společností přátel koček spolupracujeme velice intenzivně. Práce členek je velice náročná, časově i finančně. A je obdivuhodná a nesmírně záslužná. Musíme je podporovat.
DOTAZ: dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je nebezpečné se nechat olizovat po tváři psími mazlíčky. Slyšel jsem, že psy mohou mít nějaké malé parazitické červy, jejeichž vajíčka jsou ve slinách. Můžou se přenést na dítě?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.
Rizika přenosu různých onemocnění ze psa na člověka skutečně jsou. Jedna z možných cest nákazy je i olizování. Může přejít k přenosu bakteriální infekce, kterou může mít pes v tlamě, dále vajíčka některých parazitů se mohou vyskytovat v tlamě psa, nebo na vousech v okolí tlamy. Riziko je nejen pro malé dítě, ale i pro dospělého člověka. Vždy platí jednoduchá zásada. Omývat si ruce i obličej.
DOTAZ: Dobrý den. Je pravda, že jste šéfoval veterině nad nádražím a že jste se kvůli špatným vztahům oddělil a založil vlastní kliniku? Myslím, že jste dost oblíbení...díky za vás.
ODPOVĚĎ:Dobrý den.
Jistou dobu jsem byl jedním ze 3 spolumajitelů veterinární kliniky nad vlakovým nádražím. Čas však po nějaké době trhl oponou a lidé šli po jiné cestě, než si původně vytyčili. To se stává třeba i v manželství.
DOTAZ: Pane doktore, náš labrador má celý život panickou hrůzu z návštěvy veterináře. S věkem se mu strach prohlubuje a v ordinaci se válí na zádech a kouše jako krokodýl. Dá se s tím ještě něco dělat v 11 letech? Já mám teda vždycky nervy nadranc, a to je pes naštěstí docela zdravý, chodíme především na očkování. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
v 11 letech už bude velice těžké psa zbavit strachu z návštěvy veterináře. Určitě je nutné na Vaší straně zachovat klid a nenechat na sobě znát, že se jede na veterinárnímu lékaři. Je dobré dělat pravidelně návštěvy veteriny prostě jen tak. Zajet si do jejího okolí, projít se tam, nahlédnout do čekárny, chvíli tam posedět, podebatovat s ostatními chovateli. Vzít nějaké pamlsky a psa odměnit. Jsou k dispozici i přípravky pro psy na přírodní bázi, které poměrně dobře odstraňují pocit úzkost a strachu. Je také možné po domluvě objednat si návštěvu u vás doma. Zde jsou ale diagnostické možnosti z velké části omezené.
DOTAZ: Dobrý den. Setkáváte se ještě s názory, že pes patří k boudě a koťata není hřích utopit?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
s tím druhým názorem jsem se ve své ordinaci naštěstí nesetkal. A doufám, že na venkově k tomu již nedochází, nebo jen velice sporadicky. Případů, kdy je pes dlouhodobě držen v malém kotci bez venčení je také velice málo. Na druhou stranu pes by měl mít svůj vlastní prostor, kotec s boudou nebo svůj pelíšek doma. Je ale nutné mu věnovat spoustu svého času k venčení, cvičení, práci, dávat mu svou lásku.
DOTAZ: Jaké pojmenování vaší profese je vám bližší: veterinář nebo zvěrolékař? A netoužíte například po praxi mezi slony či lvy a tygry v Africe?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Sám za sebe musím říci, že je mi bližší slovo zvěrolékař. Zní mi malebně a je mi milé. Veterinář je správné označení mé profese a proto při jejím výkonu používáme toto slovo. Více vnáší vážnost a důstojnost.
Po praxi mezi slony a tygry v Africe netoužím. Takových malých tygrů máme v ordinaci mnoho a musím se o ně starat tady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT