VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PTEJTE SE Martina Tomáše, který sleduje šelmy i v Brdech

Martin Tomáš monitoruje velké šelmy pro CHKO Brdy a CHKO Lužické hory. Zeptejte se ho na to, jak to je s výskytem rysa v Brdech. Jakým způsobem monitoruje velké šelmy?

PTEJTE SE Martina Tomáše, který sleduje šelmy i v Brdech

Martin Tomáš.

Tento rozhovor byl ukončen dne 25.4.2016
DOTAZ: dobrý den, jak jste se dostal k monitorování velkých šelem? Díky za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den!
Vztah k přírodě už mám od dětství díky rodičům a prarodičům. Už před dvacet let přírodu a zvířata také fotografuji. K velkým šelmám mě přivedla náhoda a opožděný let z Londýna, kde jsem se potkal s jedním z největších šelmařů na světě Alanem Rabinowitzem. No a přes irbisy a tygry už to šlo logicky k šelmám u nás. Člověk nemusí tolik cestovat :-)
DOTAZ: dobrý den, chtěl jsem se zeptat, kolik fotopastí používáte a jak vybíráte místo, kam fotopast umístit?
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Počet fotopastí si z důvodů jejich bezpečnosti nechám pro sebe, snad se nezlobíte. Místa jsme v Brdech museli vybírat zejména na základě našich zkušeností hlavně ze Šumavy. Nejraději bychom využili zimní stopování, ale sněhové podmínky o letošní zimě moc nepřály. Buď sněžilo každou chvíli, takže stopovat nešlo, nebo to roztálo. Proto se také snažíme zapojit i místní a turisty. Udělali jsme přednášku ve Spáleném Poříčí, určitě budou další následovat. Na nich ukazujeme, jak vypadají rysí pobytové znaky. Také jsme zprovoznili facebookový profil Hledá se rys Brdys. Pro monitoring je určitě dobré, když nám veřejnost pomůže a pošle fotky a lokality míst, kde třeba našli stopy nebo ještě lépe strženou kořist.
DOTAZ: zdravím z Plzně. Pane Tomáši, nemáte pocit, že rys je náročnější na výběr teritoria, než vlk, který se objevuje i v takových lokalitách, kde nejsou tak rozsáhlé lesní komplexy, jako je třeba Šumava či Jeseníky?
ODPOVĚĎ:Dříve, když se prováděla reintrodukce rysa na Šumavu, vědecká obec trvala na vysoké míře lesnatosti, dokonce přes 80%. Dnes už máme výsledky telemetrie prostřednictvím GPS obojků, fotomonitoringu nebo monitoringu prostřednictvím hledání stop a dalších pobytových znaků, ze kterých se ukázalo, že to může být i o více než polovinu méně. Dokazují to rysi zejména v podhůří Šumavy. Al i u rysů jistě rozhoduje jejich povaha. Jeden se vyhýbá i rekreačním budovám obloukem, druhý projde přes zahradu trvale obydleného domu. Rozhodující je početnost potravy, ta je u nás všude nadstandardní, místo k odpočinku (rys většinu dne prospí) a samozřejmě také přítomnost jedinců opačného pohlaví k páření. Zvířata nám sama ukazují svou adaptabilitu. Jen je potřeba jim nechat kousek klidu. V přírodě jsou velké šelmy velmi prospěšné.
DOTAZ: dobrý den, pane Tomáši co Blondýn, jak o něm mluvíte v článku. Kde je momentálně a jak jste se k němu dostal? Díky za odpověď
ODPOVĚĎ:Náš rysí ambasador Blondýn je ve svém domácím Zooparku Zájezd nedaleko Kladna. Tam ho můžete vidět. Už je to ale velký rysí kocour, silně doporučuji si ho už pouze prohlédnout! Doba, kdy byl mazlivé kotě a nechal se drbat je pryč. Pokud se chcete pokochat jeho kotěcí dobou, doporučuji zavítat na náš facebookovský profil Setkání s rysem www.facebook.com/meetlynx kde si můžete prohlédnout kupu fotek nebo i videí.
DOTAZ: už se vám stalo, že někdo ukradl kameru?
ODPOVĚĎ:V Brdech zatím ne (klepy klepy klep na dřevo), ale jinde to bohužel není rarita. Je to obrovská škoda. Ty pasti, které používáme se nedají použít na nic jiného, navíc přijdeme o data. Lidská nenechavost nás bohužel nutí vynechat některá místa, kde by fotomonitoring dával smysl, ale pro vysokou návštěvnost nechceme riskovat. Navíc jsme projekt financovaný z vlastní kapsy, nemáme neomezený rozpočet na nákup dalších a dalších zařízení.
DOTAZ: dobrý den, pane Tomáši asi vaše kamery zaznamenaly i jiná zvířata než rysy, co jste všechno už natočili?
ODPOVĚĎ:Dobrý den!
V Brdech už jsme vyfotili jeleny, divoká prasata, jezevce, kuny, muflony, srnce, lišky, občas i nějaké ptáky. Za letošek je ale nejcennější foto našeho projektu mimo Brdy, v Lužických horách, kde se nám podařilo vyfotit vlka, což znamená pozorování po více než 200 letech.
Jinak občas vyfotíme i lidi, respektive jejich nohy :-)
Mrkněte na náš facebook profil Setkání s rysem, kde jsme přehled fotek nedávno uveřejnili.
DOTAZ: Pokud monitoring potvrdí výskyt rysa v Brdech budou v této lokalitě přijata nějaká konkrétní opatření ke zvýšení jeho ochrany ? Pokud ano, jaká.
ODPOVĚĎ:Dobrý den!
Už monitoring sám o sobě má vliv na odrazení pytláků, přičemž pytláctví je největším ohrožením rysů u nás. Nějaká specifická opatření pravděpodobně nejsou potřeba, stačí pravidla obvyklá pro CHKO.
DOTAZ: Dobrý den, co výskyt vlka v Brdech? Očekáváte jeho usazení v brdských lesích? Děkuji Kruml
ODPOVĚĎ:Dobrý den, zajímavá otázka! Dříve jsem s bavorskými kolegy prohrál sázku, sud piva, kdy jsem očekával rychlejší zaznamenání vlka než šakala na pastech na Šumavě, včetně rakouské části a NP Bavorský les. Šakal vyhrál. Obě tyto šelmy se v Brdech jistě objeví (pokud už se šakal neobjevil), otázkou je, kdy tomu tak bude? Do Brd vede nejvýznamnější migrační koridor ze Šumavy, tam už vlci jsou, ale jen v malém počtu. Jakmile se prostor Šumavy vlky nasytí, bude k migraci docházet stejně, jako se tomu stalo u rysa. Vlk by Brdům významně prospěl. Stav jelenů je velmi vysoký. Ale kdy se toho dočkáme, to si netroufám odhadovat.
DOTAZ: Jak je možné, že někdo, kdo pořádá osvětové akce o přírodě pro děti i širokou veřejnost, vystupuje na internetových diskuzích zcela nenávistně, vulgárně a agresivně proti zájmovým skupinám občanů a nabádá veřejnost k páchání trestných činů? Nějak mi tyto dvě činnosti nejdou k sobě. Děkuji za odpověď!
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Zaznamenal jsem už nějaké pomluvy, jsme bohužel v ČR. Jsou zejména z řad myslivců. Není se čemu divit, kritizuji jejich přístup k šelmám a také neschopnost se zbavit pytláků ve svých řadách. Pokud místo sebereflexe vytrhávají slova z kontextu, je to škoda, ale nemohu s tím nic dělat. Žádný z našich projektů není proti myslivosti namířen, s myslivci i spolupracujeme. Že to nepůjde se všemi z několika desítek tisíc je pochopitelné. Snažíme se myslivcům zejména doplnit informace o životě šelem. Při možnostech, které máme, se to daří.
DOTAZ: Dobrý den, stále jsem ještě nevyčetl, zda se rys usídlil v Brdech nastálo nebo zda Brdy obývá v určitých obdobích. Mohl by jste k tomu něco říci případně jaká je prognóza, aby se v Brdech usídlil natrvalo?
ODPOVĚĎ:Na tuhle otázku je po čtyřech měsících monitoringu zatím nemožné dát dobrou odpověď. Trvalý pobyt rysů možný je. Pravděpodobně jsou stálými obyvateli Brd, zatím ale neumíme říct, kolik jich je. Počítejte, že to budou jednotky jedinců.
DOTAZ: Dobrý den, o rysech se obecně ví, že mají poměrně velký rajon. Kolik rysu se podle vašeho názoru může v Brdech maximálně usídlit?
ODPOVĚĎ:Domovské okrsky rysů jsou variabliní. V ČR existují rysi s rajonem přes 700km čtverečních i kolem 100km. Samci se mohou překrývat, samice svůj rajón sdílí málo. Berte to, prosím, jako odhad, ale pro celou oblast Brd a přilehlé terény to vidím na 2 samce a 4 samice. Jsou to ale opravdu spíše statistické odhady. Držte nám palce, ať v řádu několika nejbližších let umíme dát přesnější odpověď.
DOTAZ: Jakou lovnou zvěří je potrava rysa, jak často loví a je pravda, že zabíjí zvěř také jen z rozmaru?
ODPOVĚĎ:V ČR je to výrazně dominantně srnec obecný. Pak to může být prase divoké, jelen (v obou případech spíš mladá zvířata), zajíc, ptáci, další kopytníci.
Lov z rozmaru je jedna z častých fám kolujících o rysovi. Kočkovité šelmy mají obecně malé srdce vzhledem k osvalení těla, takže nedokáží snadno okysličit svalstvo při stresových situacích (lov k nim patří). Proto nejsou nijak výtečnými lovci a už vůbec ne plýtvači nebo lovci pro zábavu. Prostě tohle nemohou udejchat. Z fotomonitoringu i telemetrie už víme, že se rys ke své kořisti vrací i přes dva týdny. Pokud mu ji nesežerou jiné šelmy nebo prasata, tak až do kompletního zkonzumování svaloviny. Je ovšem pravda, že dříve, když se v některých oblastech objevil nově, např. po reintrodukci na Šumavě, byl pro rysa lov snadný, protože na něj ostatní zvířata neuměla reagovat. Tehdy se stávalo, že po ulovení sežral jen maso ze zadní kýty a k úlovku už se vždy nevrátil, protože si zvládnul ulovit kořist novou. To už ale neplatí.
Jinak velmi pravděpodobně vznikla tahle fáma po pozorování rysa s čerstvě ulovenou kořistí. Je obvyklé, že rys útočí znovu a znovu na již usmrcené zvíře. Je to chování spojené s vysokou hladinou adrenalinu v jeho těle. Pak se ovšem, pokud není vyrušen, dobře nadlábne. Zvládne zhruba dvě kila na jedno posezení.
DOTAZ: Přeji hezký den, dá se rys ochočit a jaký je to společník?
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Odpověď je snadná: NEDÁ. Rys je samotářská kočkovitá šelma. Jakmile odroste z kotěcího věku, začne si agresivně nárokovat teritorium. A jaké to je, když je ještě malý, to nám ukázal Blonďák. Prostě kotě. S chováním, které znáte i od koťat domácích koček. Akorát rychleji roste. My jsme museli odchovat Blonďáka v lidské péči (matka se o něj odmítla starat), takže za svého mládí slušně zdemoloval jeden byt :-) Ale ukázal nám fůru rysího chování, takže jsme mu to odpustili :-)
DOTAZ: Dobrý den, všude se povídá, že rys je zdravotní policie, Lovi pouze nemocné a slabe kusy. Jak je tedy možné, že u nás v honitbě během jednoho prosincovém týdne strhl rys 6 ks srnčího? ( všechno byly zdravé dospělého kusy a vše to bylo na ploše cca 10 ha) .
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Rys je oportunistický lovec, využívá příležitost. Příležitost mu samozřejmě může dát nemocné zvíře, ale stačí také neopatrné. Pokud se rys dostane do míst, kde 200 let nebyl, bude pro něj lov snadný, protože ho jako nebezpečí zvířata nevyhodnotí.
K té Vaší konkrétní situaci bude nejlepší, když mi napíšete mailem podrobnosti. Prvně bude potřeba vyhodnotit, zdali to byl vůbec rys. Můžeme se také domluvit a uspořádat u vás v MS povídání o rysech a velkých šelmách, ukázal bych vám, jak bezpečně poznat kořist rysa.
Kontaktujte mě, prosím, na e-mailu: martin.tomas@flyfish.cz a domluvíme se.
DOTAZ: Dobrý den. Zajímalo by mě, jaký má smysl vožení rysa na "přednášky". Pro tuto šelmu je to jistě velice stresující. Podle mně je to stejné, jako předvádění zvířat v cirkuse. Také by mě zajímalo zda bude pan Tomáš také v tomto pořadu veřejně nabádat k ničení majetku myslivců a jejich fyzickému napadání , stejně jako to dělá například na facebooku. Nepředpokládám, že mi pan Tomáš odpoví. :) Přeji hezký den.
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Proč bych neodpověděl? Jsem člověk otevřený. Ostatně z otevřené kritiky pramení i spousta nepravdivých informací, kterými se mě snaží některé dotčené osoby napadat. Ale zpět k rysí účasti. Když jsme program osvěty vytvářeli, Blondýn ani nebyl na světě. Pak se ovšem stalo to, co se stalo. Rysí máma v zooparku Zájezd se o svá čerstvě narozená koťata od začátku nestarala, museli se zachránit lidskou péčí. Přežilo jediné, Blondýn. A protože vyrůstal s lidmi, bral je jako své parťáky. Od mala až do nedávna. Když jsme zkusili ho vzít mezi lidi, nepřekročitelnou mezí pro nás byl Blondýnův komfort. Ukázalo se ovšem, že stresovaný není, dokonce si kontakt s lidmi užívá. Navíc jsme mu vždy zajišťovali dostatek prostoru pro jeho nápady. Škoda, že jste se v té době nezastavil, viděl byste to na vlastní oči. Dnes Vám to může potvrdit zpětně několik tisíc účastníků, z nichž mnoho bylo před akcí podobně skeptických, jako jste Vy. Ostatně se můžete podívat i na několik krátkých filmů, které máme na našem facebooku Setkání s rysem. Z našich akcí jsme Blondýna stáhli ve chvíli, kdy se u něj začala projevovat první říje. Ještě před tím, než by ho začalo mnoho dalších jedinců stresovat.
DOTAZ: Dobrý den pane Tomáši, mám na vás vcelku běžný dotaz. Co sledujete vašim nabadáním k ničení mysliveckých zařízení, vybízením k fyzickému napadání myslivců, či dokonce k likvidaci jejich dětí? Připadá vám normální používat jako nástroj ochrany přírody ničení soukromého majetku?
Uctivě děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Těžko můžu reagovat na něco, co vzniklo v hlavách lidí, kteří mě nemají rádi, nikoliv v mé. Máte pravdu, že současný stav myslivosti kritizuji, což jsem už uvedl. Vadí mi pytlačení myslivců, neschopnost nepytlačící většiny se zbavit pytláků, trýznivé norování liščích mláďat a bohužel i další. Byl bych moc rád, kdyby se současné myslivecké elity pustili do téhle práce místo vymýšlení bludů špinících kritiky.

Uvedu jen malou ukázku toho, jak vznikl nesmysl s "likvidací dětí". V diskusi s myslivcem o lovu šelem padlo ze strany myslivce, že je tento lov po staletí tradiční. Já jsem reagoval, že ne každá tradice je v pořádku, a jako příklad uvedl starodávnou tradici obětování dětí. Zeptal jsem se ho, jestli i tady by zvítězila tradičnost? Tím debata skončila. A vidíte, ani jste tu diskusi neviděl a čerpáte z několika slov vytržených z kontextu a pokřivených proto, aby někoho pošpinila. Výsledkem je pak zbytečný atak místo toho, abyste se ptal třeba na rysa a jeho vliv.
DOTAZ: Vážená redakce, jak můžete vést veřejný dialog s člověkem, který nabádá k ničení veřejného majetku, napadání osob a jejich likvidací ( i veřejných osob ve funkci, viz Myslivecká stráž)?
ODPOVĚĎ:Už zodpovězeno. Redakce může doplnit.
DOTAZ: Dobrý den, chci se zeptat, v jakém směru je pan Tomáš erudovaný k tomu, že může toto monitorování rysa provádět a rozumět jeho bionomii. Je studovaný odborník v dané problematice, nebo jen samozvaný ,,ochránce" ? Diky Sesil.
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Nevím, co myslíte samozvaností. Projekt spolupráce Meetlynx a Správou CHKO Brdy vzniknul na základě dlouholetých zkušeností našeho týmu. Kdyby Správa těm zkušenostem nevěřila, žádný takový projekt by nezačal. Podobně jako projekt v Lužických horách nebo spolupráce na akcích v NP Šumava, CHKO Jeseníky, CHKO Beskydy a dalších. Můžeme se pochlubit i tím, že jsme tak trochu vychovali i dnešního "šéfa" monitoringu velkých šelem v Jeseníkách.
DOTAZ: Jezdíte po celé ČR, čím je pro Vás CHKO Brdy výjimečné?
ODPOVĚĎ:Dobrý den!
Musím se přiznat, že po zahájení aktivit v Brdech, kdy bylo jasné, že mi seberou velký kus času, jsem měl trochu strach, že se mi bude stýskat po Šumavě a okolí, kde jsem před tím nejvíce působil. Ale Brdy se mi dostaly rychle pod kůži. Výjimečné je vnímám v tom, že tam nenarazím na živou duši (v terénu jsme tedy zejména přes týden), moc rád mám brdská vřesoviště a staré lesy okolo Padrťských rybníků. Také skály se suťovými poli jsou docela unikátní. A dneska už taky na mnohých místem vím, který pták mě svým zpěvem, houkáním nebo kvíkáním přivítá, takže už se cítím jako doma :-)
DOTAZ: Co by se mělo v Brdech dělat po odchodu armády, aby byla lepším biotopem pro velké šelmy?
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Ta odpověď bude snadná: nic :-) Co nejvíce udržet stávající stav. Nerad slyším myšlenky o vybudování hráze na Klabavě. Snad nikoho nenapadne stavět něco uvnitř. Brdy jsou cenné tím, že v nich kromě přírody nic není.
DOTAZ: Dobrý den,
vážím si každé činnosti v přírodě, hlavně práce s dětmi, která je může naučit jak se přírodě správně chovat. Tuto práci odvádí různí organizátoři od pracovníků národních parků a CHKO, ale často také myslivci. Myslím, že všichni musíte táhnout z jeden provaz a alespoň v hlavních věcech se shodnout. Proto nechápu, Vaše výroky proti myslivcům, kde svoje přívržence nabádáte k podřezávání posedů, prořezávání gum automobilů co patří myslivcům, jejich fyzické napadání. Můžete mi říct, proč to děláte? Obzvlášť mne šokoval Váš výrok, kde jste "vymyslel" jako tradici "Zabíjení a grilování mysliveckých dětí". Takovou věc inteligentní člověk nemůže říct ani z legrace. Po tomto výroku nechápu jak si Vás ještě někdo může někam pozvat. Chápu, že je třeba nemáte rád, ale to neznamená, že bude ostatní lidi nabádat k páchání trestné činnosti. Můžete se mi k tomu nějak vyjádřit?? ... PS: vkládám sem pár Vašich zkopírovaných agresivních komentářů
ODPOVĚĎ:Dobrý den, už jsem na stejnou otázku odpověděl. Snad se nebudete zlobit, že Vás odkážu na dřívější odpověď.
Ale neodpustím si jedno doporučení. Dřív, než uvěříte pošpiňování, zkuste si to ověřit přímo. Kontakty na mě i projekt jsou známé a veřejné. A můj vztah k myslivosti zdaleka není pouze negativní. "Tichá pošta" a nabalování povídaček k ničemu dobrému nevede.
DOTAZ: Dobrý den, jak vypadá vaše výbava, když se vydáte do Brd?
ODPOVĚĎ:Dobrý den!
Je to jednoduché: pevné boty, outdoorové kalhoty a bunda, pod to nějaké to funkční prádlo podle teploty a na záda batoh s tabletem pro kontrolu fotopastí a záznamy, kupa baterií na výměnu, svačina, pití, náhradní fotopasti, kdybychom narazili na něco zajímavého, kde to chceme monitorovat a na krk dalekohled. Občas ještě přidávám foťák.
DOTAZ: Dobré odpoledne, které největší dobrodružství jste za dobu, co monitorujete šelmy, zažil?
ODPOVĚĎ:Každé přímé setkání se šelmami je paráda. Zatím asi největší byla s rysi na Šumavě. Jednou mi vyšla rysí kočka s kotětem na strom přes Teplou Vltavu, byl to úchvatný pohled. Nevěděli o mě. Jediné, co mě tehdy mrzelo, že jsem neměl ten den u sebe foťák. Pak setkání s vlky na Kokořínsku. A ať přidám něco zábavného, jednou jsem zahlédl rysa na vrcholku jednoho šumavského kopce. Ukryl jsem se za strom, postavil foťák na stativ, pozoroval nenápadně dalekohledem. Ani hnutí, jen tep výrazně zrychlil. Rys se ne a ne znovu ukázat. Až asi po 40 minutách vykoukl znovu a já zjistil, že je to zrzavobílý pes, kříženec čaučaua, který si tam lebedil se svým pánem. Nakonec jsme měli veselé setkání a já si uvědomil, že když mozek hodně chce, umí udělat projekci rysa i do psa, byť byl na dálku trochu podobný :-)
DOTAZ: Bohužel jsem zjistil, že obrázek sem nezkopíruji. Za což se omlouvám, ale budu alespoň citovat pana Tomáše : "Jak dlouho necháme ty zmrdy páchat tohle??? Je potřeba jim vyhlásit boj!!! Posedy, krmelce, auta, fotopasti...Jsou zranitelní.... Myslivecká pakáž se musí bát, hodně bát!! " Takovýchto Vašich příspěvků má pár myslivců plné počítače, pokud máte zájem, rádi zašlou, na email přímo zkopírované příspěvky, když to sem nejde. Myslím, pane Tomáši, že by jste si měl pár věcí srovnat v hlavě, vystupovat slušně a pak s Vámi i myslivci budou ochotni spolupracovat. Dokud jim budete vyhrožovat, ničit něco co pracně vybudovali, nemůžete se divit, že Vás nesnáší.
ODPOVĚĎ:Michale, ale my s myslivci spolupracujeme. Kdyby se ti, co plní své počítače bludy, zaměřili raději na průšvihy myslivců nebo alespoň na veřejný distanc od upytlačených rysů, orlů nebo zbavení se neuvěřitelně odporných "tradic", například ubíjení mladých liščat, udělali by lépe.
Máte pravdu, že jsem naštvaný, když v médiích čtu, že byl někde nalezen mrtvý orel prostřelen broky nebo když jsem viděl výsledky průzkumu mezi myslivci, ve kterém se jich polovina přiznává k tomu, že znají někoho, kdo upytlačil rysa, ale přesto dosud nebyl nikdo potrestán natož odsouzen. To jsou ovšem věci, kde musíte vy, myslivci, začít u sebe. Pokud nebude mít veřejnost důvod ke kritice myslivosti za jejich delikty, nemusíte se bát ani nikoho z ochrany přírody a nemusíte ztrácet čas vidět za každou mysliveckou kritikou mě nebo kohokoliv jiného. Ukažte veřejnosti, že si vás má za co vážit. A jen pro doplnění, mnoho myslivců na našich akcích vidělo na vlastní oči a slyšelo na vlastní uši, že jsem já nebo i mí kolegové tišili protimyslivecké vášně. Dokonce na konci každé z nich vyzýváme účastníky, aby nemlčeli, když uvidí nějakou nepravost a pomohli očistit myslivost od lumpů, protože tady má myslivost své místo.
DOTAZ: Dobrý den, jaká je dle Vašeho výzkumu a poznatků populace rysa ve zmíněných oblastech?
Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den! V Brdech ji zatím neumíme upřesnit, monitoring provádíme jen chvíli a starší data jsou jen útržková nebo víc jak 10 let stará. Celkový odhad početnosti pro ČR je do 100 dospělých jedinců, největší populace je na Šumavě, kde bylo naposledy napočítáno 50-60 rysů. Druhá nejpočetnější je v Beskydech a Javorníkách.
DOTAZ: Dobrý den. Zveřejníte Vaše názory na ničení posedů, aut myslivců, nabádání k fyzickému napadání myslivců, jejich rodin, zabíjení jejich dětí atd., v tomto pořadu veřejně? Jste na to dost chlap? Nebo tyhle Vaše názory prezentujete jen na sociálních sítích? Velmi se těším na Vaši odpověď.
ODPOVĚĎ:Na tohle téma už jsem otevřeně odpověděl. A jen dodávám, že opakováním lží z ničeho pravdu neuděláte. Ve finále Vaše horlivost může maximálně poškodit obraz české myslivosti. Smutné a zbytečné, myslím.
DOTAZ: Dobrý den, existuje mapka míst, kde byl Rys v Brdech pozorován? Zda se veřejnost chce zapojit do sledování formou fotopastí, je nějaké doporučení jakou vybrat? Popřípadě, jaká je cesta pro veřejnost pro se zájmem o podporu drobnými finančními částkami. A poslední otázka, zda není cesta k podpoře projektu přes školy, spolupráce s dětmi, kde se i postupně změní postoj veřejnosti k přístupu k této šelmě. Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Hynku!
Nálezová mapa není z pochopitelných důvodů veřejná. Pokud se chcete zapojit, nejlepší je nás kontaktovat přes facebook Setkání s rysem www.facebook.com/meetlynx nebo mailem (je na tom profilu uveden).
Povídání o rysech a šelmách stále děláme. Máte-li nápad, kde uspořádat, napište nám ho zprávou na FB nebo mailem. Jen dodávám, že už nejezdíme s rysem, už je velký.
DOTAZ: Dobrý den, zlepšuje se dle Vašich zkušeností obecné povědomí o šelmách v myslivecké základně?
ODPOVĚĎ:Dobrý den!
Myslím, že ano. Teď nedávno nám jeden fanoušek zaslal kopii diskuse o rysovi respektive jeho pravděpodobné kořisti a bylo tam víc dobrých komentářů než bývalo ped několika lety. Pořád se ale v mysliveckých kruzích šíří bludy (např. lov pro zábavu, vysazování šelem, způsob konzumace kořisti, nároky na biotop). Bohužel tyhle bludy mohou vést k motivaci k pytláctví. A vzhledem k nízké početnosti české rysí populace stačí pár pytláků a budeme zase bez rysa v ČR.
DOTAZ: Dobrý den, jak je tedy podle Vás prospěšný rys na valašsku ?
děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Vrcholoví predátoři jsou nedílnou součástí potravní pyramidy, nejzásadnějšího ekologického procesu v přírodě. Když chybí, jednotlivé články se rozpadají, což potom znamená negativní změny v přírodě, ale i mnohdy ekonomický dopad. Např. nadpočetnost některých druhů zvířat je výsledkem chybějících vrcholových predátorů. Problémy se zmlazováním lesa totéž.Dopad může jít i třeba na hmyz, skladbu flóry atd.
Jako příklad to snad stačí, tady by komplexnější odpověď byla na knihu. Doporučuji yadat do vyhledávače "potravní pyramida" nebo "trofická kaskáda" (eventuelně anglicky) a máte na hodně dlouho co číst. Ale stojí to zato.
DOTAZ: Dobrý den, dovolte mi ještě jeden dotaz.
Do migrací zvěře velmi vstupují dálnice apod. (viz přerušení cesty Losa z Polska). Jak je na tom Rys? Poradí si s touto bariérou, nebo je tak silně migrační při hledání potravy, že si vždy cestu najde :-)?
Nehledě na čím dál tím více používané pachové odpuzovače u cest? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den! Dopravní infrastruktura je pro šelmy problém, pro rysa také. Každý rok jich na cestách několik zahyne, převážně mladých jedinců, kteří si ještě na dopravu nezvykli. Doporučuji vždycky, když člověk jede přes oblast výskytu, aby dal nohu z plynu a byl opatrný. Zrovna rys není moc velký utíkač a přes cestu spíše chodí.
Co se týče bariér a plotů, rys je přeleze. Předloni takto skončil pod koly rys na dálnici D1. Ideální jsou ekodukty, mosty pro zvířata. Ale je potřeba je stavět tam, kde zvířata opravdu chtějí chodit, nikoliv tam, kde chce někdo zhodnotit pozemek výkupem. Pokud ŘSD bude konzultovat své plány v téhle oblasti s ochranou přírody a myslivci, podaří se uskutečnit zvířecí přechody tak, že se počet usmrcených zvířat zmenší. Příklad bychom si mohli vzít z Rakouska nebo Německa.
Pachové odpuzovače se používají na kopytníky, o užití pro šelmy jsem ještě neslyšel.
DOTAZ: Pane Tomáši, odpověděl jste jen na to, na co jste chtěl. Ptala jsem se , zda se veřejně přiznáte ke svému nabádání k ničení majetku myslivců a dokonce k fyzickému napadání myslivců a jejich rodin. Nejsou to žádné pomluvy, jak tvrdíte. Není problém dohledat Vaše výroky na toto téma, kde přímo k zmíněným věcem, mimochodem protiprávním, veřejně nabádáte. Čekám na Vaši odpověď. :)
ODPOVĚĎ:Máte-li pocit, že jsem udělal něco protiprávního, máte možnost podat trestní oznámení. Tím už ovšem chřestilo několik Vašich druhů, ale nepochodili. Stíhají se totiž jen věci, které se staly, nikoliv ty, které někdo vymyslel a Vy jim pouze věříte.
Energie máte na rozdávání, což takhle ji využít ke zlepšení obrazu myslivosti. Tím vymezováním se těžko něčeho dosáhnete.
DOTAZ: Ničte jim posedy, propíchávejte jim gumy u aut, tady jsou zranitelní... jsou to vaše slova ?
ODPOVĚĎ:Už zodpovězeno.
DOTAZ: Nezdá se Vám, že těch dotazů na Vaše výroky, které jsou často vulgární a nabádají k trestné činnosti vůči myslivcům, nejsou výmysl, nebo chuť někoho , v tomto případě Vás , očerňovat? Domnívám se, že myslivci odvádějí v lese hodně dobré práce. P.S. Není velký problém doložit Vaše komentáře, o kterých tvrdíte, že jsou smyšlené a Vy jste je vůbec nenapsal. K tomuto se už nevyjádříte? Pevně věřím, že ano. :)
ODPOVĚĎ:Nepochybně myslivci dělají i dobré věci. V tom se shodujeme.
Ovšem ne každá věc, kterou myslivci považují za dobrou, se jako dobrá v přírodě projeví. Máme nové poznatky, data, krajina se vyvíjí, pravděpodobně i klima. O tom je potřeba vést diskusi.
Nikoliv šířit blbiny, které znáte jen z internetu a nedokážete ověřit původ. Početnost dotazů není měřítkem pravdy, jen ukazuje na aktivitu těch, kteří mě špinit chtějí, ostatně jste toho příkladem.

Ale udělám Vám na závěr radost a nechám se "odsoudit". Bývám i vulgární, asi je to tím, že jsem ostravský rodák :-)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT