Můj dům, můj hrad. Tak zní heslo, které platilo ve čtvrtfinálovém souboji Příbrami a Mělníka. „Už na začátku celé série jsme věděli, že výhoda domácího prostředí pro rozhodující utkání, může být klíčová. Všichni jsme před zápasem věřili, že vyhrajeme a postoupíme,“ přiznal kapitán Matěj Velebil.

Odhodlání uspět, bylo na příbramských hráčích vidět od úvodního rozskoku. Koncentrovaný výkon, podpořený kvalitní obranou a vysokou úspěšností střelby, byl hlavním důvodem, proč horníci svého soupeře od začátku přehrávali a měli průběh střetnutí pevně ve svých rukách. Již v prvním poločase si vypracovali náskok 23 bodů, čímž vykročili jednou nohou do semifinále. „Jelikož hráči Mělníka přijeli pouze v pěti, rozhodli jsme se změnit taktiku a soupeře unavit. Dařilo se nám jak v obraně, tak především v útoku, ale ani v poločase jsem postup nepovažoval za hotový a hráče jsem upozorňoval, aby pokračovali pořád stejně a nic nepodcenili,“ podotkl trenér Michal Vošahlík.

Příbramští basketbalisté si vzali trenérova slova k srdci a navázali na svůj výkon z první půle. Tým se v útoku opíral o hru klíčových hráčů Ureše a Starky, kteří v zápase nastříleli celkem 43 bodů. „Oba na sebe vzali zodpovědnost v pravou chvíli,“ pochválil příbramské opory Vošahlík.

Horníci si tak udržovali svůj náskok, naopak mělnickým hráčům stále více docházely síly a případný zvrat se zdál nepravděpodobný. Na začátku poslední čtvrtiny, za stavu 72:49, už začal v postup věřit i příbramský kouč. „Na soupeři bylo vidět, že ztrácí síly, takže jsem si říkal, že bychom to už měli udržet,“ řekl Vošahlík.

Jeho svěřenci v poslední části excelovali, nakonec zvítězili jednoznačně 103:65 a v hale na Březových horách tak mohla propuknout velká radost, protože příbramští basketbalisté dosáhli největšího úspěchu v novodobé historii. „Je to splnění našeho cíle, který jsme si vytyčili před začátkem sezony. Nyní nás čeká Mladá Boleslav, kterou jsme letos dvakrát porazili, ale očekávám, že tohle budou úplně jiné zápasy. Boleslav bude favoritem, ale šance na finále tam určitě je. Musíme se teď však dobře připravit,“ konstatoval na závěr příbramský trenér Michal Vošahlík.

BK Příbram 2000 - BK RJ EBC Mělník 103:65 (54:31). Body: Ureš 24, Starka 19, Velebil 15, Klaudy 14, Mokruša 13, Petřík 8, T. Řeřicha 5, Šimáček 3, J. Řeřicha 2. Trojky: 10:7, TH: 10/7:6/1, Fauly: 10:8.