Letos se tato akce uskutečnila v neděli 8. července. Soutěž byla zařazena do Českého poháru v běhu do vrchu a byla rovněž přeborem Středočeského kraje a součástí Brdského poháru.

Účastníci se sešli ve středu Lochovic poblíž obecního úřadu nad Litavkou v místě, kde letos na jaře velká voda vážně poškodila jez. Na start hlavního závodu přes Litavku se postavilo 191 běžců. Do toho nejsou počítány děti, které měly samostatné závody po rovinkách podél Litavky poté, co dospělí běžci vyběhli.

Trasa běhu do vrchu vedla po asfaltovém povrchu uličkami Lochovic a poté směrem ke Lhotce. V polích uhýbala na nezpevněné polní a lesní cesty a členitým terénem se klikatila až k Čertově kazatelně na Plešivci. Trať dlouhou 5 600 metrů s převýšením 350 metrů zdolal nejrychleji pětinásobný maratónský mistr republiky Petr Pechek z Kerteamu před Vlastou Fleglem z AO Spartak Vrchlabí a Michalem Vokrouhlíkem.

Na šestém místě v celkovém pořadí skončil Jan Hradecký z Triatlon team Příbram. Z reprezentantů Jinecka byli nejlepší Radek Hůla (Jince) a Milan Skála z Čenkova, z žen Ivana Chocholová ze Základní školy Jince. Mezi dětmi reprezentovali městys pod Plešivcem sourozenci Kreutzovi, přičemž Ema za svůj výkon převzala stříbrnou medaili.

Při návratu z vrcholu bájné hory měli závodníci možnost vychutnat krásy přírody v této části Brd.

Miroslav Maršálek