„Umístění příliš neprožívám. V dálkových závodech se stále rozhlížím. Ale čtvrté místo mě samozřejmě potěšilo,“ okomentoval svůj úspěch závodník, který se dálkovým rally věnuje teprve druhou sezonu a jeho výkony jsou tak velmi milým překvapením.

V celkovém hodnocení by možná dosáhl ještě výše, nebýt smolného pádu a zlomené klíční kosti, která mu překazila start v úvodním závodu v Dubaji. Vždyť na třetí místo mu scházely pouhé dva body. „Po letošním Dakaru jsem si nechal vytáhnout železa, která mi držela klíční kost po zranění a operaci podstoupené před čtyřmi lety. Co čert nechtěl, na prvním zcela decentním tréninku jsem spadnul tak nešikovně, že jsem si ji znovu zlomil. Železa šla zpět do ramene a já propásl Dubaj,“ popisuje Jan Brabec.

Sám jezdec, který se dříve věnoval motokrosu, přiznává, že velkou motivaci mu dodává právě slavná Rally Dakar, kterou letos absolvoval vůbec poprvé. „Musím přiznat, že Dakar mi dodal novou chuť zase závodit. Baví mě pestrost trati, krajina, která se pokaždé mění, našel jsem tu nové kamarády a novou motivaci. S motokrosem se pomalu loučím. Žiju teď Dakarem,“ přiznal Brabec.

I pro absolvuje všechny závody v letošní sezoně na svém dakarském speciálu. „Závody jezdím na dakarce, abych se s ní lépe sžil, piluji navigaci, učím se soustředit na několikahodinovou jízdu. I mimo závody trénuji pět dní v týdnu. V posilovně hlavně silovou vytrvalost, na motorce koordinaci,“ prozradil Brabec

Zároveň nezapomněl opomenout ani kvalitní týmové zázemí, které má výsledcích rovněž svůj podíl. „Našel jsem profesionální zázemí a lidi, s nimiž jsem si dokonale sedl. Většina z nich má s dálkovými závody letité zkušenosti a jsou ochotní se o ně podělit. Je s nimi také velká zábava, ale když jde do tuhého, každý přesně ví, co má dělat,“ dodal Jan Brabec.

Šéf týmu Martin Macík starší dokonce vidí ve svém svěřenci ještě větší potenciál. „Brabčák za léta strávená v motokrosu získal pro dálkové závody dobrou průpravu. Zároveň je stále ochotný trénovat naplno, strávit stovky hodin na motorce, v posilovně, a to přináší výsledky. Jestli vytrvá, určitě nám ještě předvede, co umí,“ uvedl na adresu Jana Brabce.