Další zastávkou přitom měla být Rallye du Maroc. Závod byl ale z bezpečnostních důvodů spojených s koronavirem zrušen a nahrazen španělskou Andalucía Rally, jejíž součástí ovšem není kategorie kamionů. Macíkovci tak museli na posledních chvíli změnit plány.

Není to první změna v letošní divoké sezoně, plné nečekaných událostí. Celá sedlčanský parta je přesto přesvědčena, že se 3. ledna v saúdskoarabské Džiddě postaví týmový kamion na start dalšího Dakaru.

Scénářů, jak budou poslední tři měsíce zbývající do startu příštího ročníku legendárního závodu probíhat, je několik a mají stále pár neznámých.

HLEDAJÍ SE DUNY

Protože zrušená Rallye du Maroc měla pomoci posádce sžít se s automatickou převodovkou v dunách, bylo třeba rychle najít jiné písečné terény. To v aktuální situaci nebylo úplně snadné. Volba nakonec padla na El Chott – Rallye de Tunisie. Devítidenního závodu, vedoucího saharskou pouští, měl odstartovat už 25. října.

Ve čtvrtek ale vyšla na světlo světa zpráva, že je rally zrušena. Proto hledání dostupných dun nadále pokračuje. „Máme Karla dobře nastaveného pro tvrdé terény, kamení, pisty. Ale zatím jsme neměli možnost projet ho v dunách, kde se bude automat chovat zase trochu jinak. V jemnějším písku chceme pracovat i s nastavením podvozku. Věříme, že se nám do písku ještě podaří vyjet, abychom na základě testů upravili vše potřebné,“ vysvětluje palubní mechanik David Švanda.

JAK SE DOSTAT DO SAÚDSKÉ ARÁBIE?

Otázkou zatím také zůstává, jak se v lednu české posádky do Saúdské Arábie dostanou. „V tuto chvíli je ve hře několik možností. Pomoc se zajištěním letů nám nabídl organizátor. Ale současně řešíme i variantu, že bude vypraveno speciální letadlo, které na Dakar přepraví české účastníky. V tuto chvíli už probíhají jednání, abychom měli k dispozici varianty možných řešení a mohli vybrat tu nejpraktičtější,“ říká šéf týmu Martin Macík starší.

BEZ PÁNSKÉ JÍZDY

Podle zpráv, které má tým zatím k dispozici, běží přípravy na Dakar 2021 podle plánu. Organizátoři v tuto chvíli vytyčují trať a řeší logistiku spojenou se závodem. Opatření na Dakaru by měla být obdobná jako během Tour de France, protože pořadatelem je rovněž A.S.O.

„Máme informaci, že první bivak bude přímo v místě technických a administrativních přejímek, na stadionu za Džiddou, stejně jako loni. Zřejmě tu budeme v uzavřeném prostoru, spolu s dalšími účastníky závodu. Bohužel, aktuální situace nám nedovolí absolvovat oblíbenou aklimatizaci posádky. Takže tradiční pánská jízda tentokrát nebude,“ říká navigátor František Tomášek.

DAKAR S ROUŠKOU

Macík a spol. berou jako samozřejmost, že budou během Dakaru respektovat všechna bezpečnostní opatření organizátorů. „Už se těšíme. Zřejmě budou roušky, dezinfekce, oddělené sektory… Ale to není problém. Nemyslím si, že by se průběh příštího Dakaru měl nějak zásadně lišit od všech ostatních. Předpokládám, že před odjezdem všichni projdeme testy a během závodu se budeme pohybovat v uzavřené skupině. Takže žádná zásadní změna. Každý rok se v bivaku stýkáme hlavně v rámci týmu. Na další kontakty ani není prostor,“ popisuje situaci Martin Macík, který si přeje, aby byla i letos pozornost soustředěna hlavně na dění na trati.

To bude podle něj pro diváky stejně zajímavé a pro závodníky stejně náročné, jako kdykoliv jindy.

POSEDLÍ DAKAREM MAJÍ PLÁN

Otazníky v tuto chvíli visí také nad konkrétní podobou projektu Posedlí Dakarem, sérií interaktivních talk show, pořádaných pro fanoušky. Ty jsou naplánovány na únor 2021. Pokud to bezpečnostní situace dovolí a příznivci projeví zájem, Martin Macík je připraven po návratu z Dakaru opět vyjet na tour po českých městech.

„Uděláme vše pro to, aby se Posedlí Dakarem mohli bezpečně sejít. Máme rozpracováno několik možností, v jaké formě by akce mohly proběhnout. Počítáme i s povinnou karanténou, kterou budeme muset po příletu ze Saúdské Arábie absolvovat,“ vysvětluje Macík.

Na tým Big Shock! Racing nyní zcela jistě čekají velmi zajímavé a náročné měsíce. Jedno je ale v každém případě jasné. Všichni se už na další ročník nejnáročnějšího motoristického závodu, ze kterého si letos přivezli páté místo, těší. Stejně tak i jejich fanoušci.