„Původně byla akce naplánována do pěkného sportovního areálu pod Svatou Horou v Příbrami, jenže předpověď počasí není moc dobrá a po špatných zkušenostech z Jihlavy, kde počasí akci ukončilo úplně, jsme raději předem rozhodli, že příbramský Den se sportovním talentem přesuneme do tělocvičny," vysvětluje změnu na poslední chvíli manažer projektu Jakub Molnár z pořádající Asociace amatérských sportů České republiky.

ta uspořádala v uplynulých týdnech Sportovní den s talentem také v dalších městech České republiky: v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Jihlavě, Pardubicích, Karlových Varech a Brně.

Děti z příbramských škol přesunem akce do tělocvičny o nic ochuzeny nebudou. Určitě ne o hlavní část programu, jíž je soutěž na bázi opičí dráhy, kde soutěžící musí zvládnout celou řadu pohybových dovedností.

Po startu následuje běh pozadu, kotoul dopředu, následně běh k basketbalovému koši a střelba na něj, přeběhnutí lavičky a poté slalom s florbalovou holí zakončený rovněž střelbou.

Trasa končí třemi tzv. žabáky (skoky snožmo ve dřepu) a běh do cíle.

„Soutěžící startují jednotlivě a na správné zdolání tratě bude dohlížet traťový komisař, který následně může udělit penalizaci," upozorňuje Jakub Molnár.

Hraje se o zajímavé ceny včetně značkového sportovního vybavení a vyhrává pochopitelně soutěžící s nejrychlejším časem.
„Očekáváme zhruba osmdesát dětí a to i přesto, že se některé kvůli nemocem na poslední chvíli musely odhlásit," upřesňuje Molnár, jenž přivítá v tělocvičně kromě Ondřeje Banka i další čestné hosty – místostarostu Příbrami Ivana Šedivého a radního Juraje Molnára.

Co potřebujete s sebou? Soutěžícím se doporučuje vzít si sportovní oblečení (variantu do tělocvičny i na venkovní hřiště), pití, občerstvení a samozřejmě dobrou náladu.

Startovné se neplatí a soutěžící i diváci se mohou těšit i na doprovodné soutěže, například jízdu zručnosti na koloběžce či kole nebo poskytnutí první pomoci.

„Jsem ráda, že jsou lidé, kteří podporují sport u dětí, protože je to součást zdravého životního stylu a i kdyby ze všech nevyrostli mistři světa nebo olympijští vítězové, tak je velmi důležité, aby sportovali," dodává k projektu jeho patronka Šárka Strachová, nejlepší česká sjezdová lyžařka.

Sportovní den s Talentem je součástí celostátní soutěže Talent roku, jejíž čtvrtý ročník odstartoval v říjnu 2013. Hlavním cílem soutěže je motivovat současnou mladou generaci k pohybovým aktivitám a zkvalitnit tak jejich životní styl.

Projekt Talent roku má za sebou úspěšnou historii, kterou potvrzuje přes 54 tisíc zapojených dětí a také zařazení do projektu Českého olympijského výboru Česko sportuje. Facebookový profil soutěže, jako hlavní komunikační kanál, dokonce oslovuje přes 3 miliony českých uživatelů této nejpopulárnější sociální sítě.

Video z akce ZDE

Talent roku? Můžete se vidět i s Boltem

Předsedkyní poroty soutěže je skvělá česká lyžařka Šárka Strachová. Vítězce ročníku 2012, nadějné olomoucké atletce Barboře Zatloukalové, sjednali pořadatelé schůzku s jedním z nejúspěšnějších sportovců planety – jamajským sprinterem Usainem Boltem.