Do Frankfurtu dorazil Tománek tradičně několik dní před plánovaným startem, aby se seznámil s tratěmi závodu. „První dojem nebyl nejlepší, protože první, co jsem viděl byla pískovna v plném provozu, což mě jako místo plaveckého startu vůbec nenadchlo. Ale nic není tak horké, jak se uvaří. Start na druhé straně jezera byl už krásný a kvalita vody byla špičková,“ pochvaloval si příbramský rodák.

V průběhu týdne byl už pětkrát ve vodě, což mluví za vše. Cyklistická část se mu svou pestrostí a členitostí moc líbila, jen projet celou trať autem vydá díky náročností pomalu za kratší závod. A běh? „Ten mě asi oslovil nejvíce, rychlá trať na obou březích Mohanu se siluetou výškových budov v pozadí, impozantní scenérie,“ rozplýval se Tománek.

Plavecká část na 3,8 km byla rozdělena do dvou smyček s tzv. australským východem v půlce, kdy závodníci vyběhnou z vody a proběhnou checkpointem, poté se vrací zpět do vody a pokračují. Tománek byl ale této zajímavosti ušetřen a stačilo mu obeplout bójku těsně u břehu. Spolu s dalšími handicapovanými sportovci odstartovali těsně za profesionálkami a měli alespoň na úvod klidnou vodu.

„Před první obrátkou mě již oslňovalo vycházející slunce a neviděl jsem poslední bóji. Trať jsem si nedopatřením zkrátil, na což mě posléze upozornil doprovázející kajak. Musel jsem zpět a zbytečně si jsem si tak přidal několik desítek metrů navíc,“ mrzelo Tománka chyby, která však ke triatlonu patří.

Zhruba po kilometru ho začali dohánět první plavci startující za ním a vzhledem k téměř třítisícovému startovnímu poli to nadále bylo velmi kontaktní, a ne vždy se dalo plavat zrovna vyrovnaně. Při pohledu na časomíru při výlezu z vody zjistil, že plaveckou část absolvoval za 1:07:14. „Tak dobrý čas jsem skutečně nepředpokládal,“ prohlásil konsternovaně Tománek.

Do T1 se vybíhalo po téměř dvousetmetrové pláži a jeho tým měl co dělat, aby relativně strmý kopeček zvládl vyjít. „Bohužel o popoběhnutí ani nemohla být řeč a já už i přál být v depu a sednout na kolo,“ uvedl příbramský handbiker. Dosažený čas 9:42 min odpovídá situaci.

Po skvělém vstupu do závodu úvodní disciplínou byl plný odhodlání a věřil v opravdu rychlý čas. Pomýšlel na vylepšení osobního maxima, ale plánovat na začátku 180 km dlouhé trati je naivní. Po brutálním světovém šampionátu v Utahu rozjel cyklistiku opatrněji a s větším respektem, přeci jen akutní dehydrataci, křeče a halucinace nechcete znovu zažít. Až do dvacátého kilometru měla trať spíše klesavou tendencí, což Tománka v pozitivních úvahách ještě více motivovalo, ale dále byla trať již výrazně zvlněná.

Po zmíněném klesavém úvodu se najelo na okruh, kde závodníci absolvovali dva okruhy. Trať mě opravdu bavila a držel jsme vyrovnaný výkon, po celou dobu. „První kruh jsem zajel o zhruba 10 minut rychleji, ale při celkové distanci to hodnotím jako skvěle rozvržené tempo,“ liboval si 34letý handbiker.

Cyklistika byla pestrá, úvod po dálnici, poté průjezd Frankfurtem a dále pole, louky, lesy, vesničky a městečka. V každé větší obci na trati byl speaker, který komentoval závod. Lidé, tedy kromě trpících závodníků, fandili a bavili se. Tománek dokončil druhou část závodu za 7:03:54 hod. „Upřímně jsem čekal trošku rychlejší čas, ale 1600 metrů převýšení není málo a při vysoké teplotě přesahující třicítku ve stínu pro mě cyklistika znamenala jednoznačně nejtěžší část závodu, která mě stála docela dost sil,“ přiznal Tománek.

Běžecká část, která představovala čtyři okruhy po náročné cyklistice v úvodu hodně bolela, ale Tománek jel na krev a věřil v dokončení závodu pod deset a půl hodiny. „Bohužel mě po několika kilometrech zastavil defekt a bylo vymalováno. Ne že by se nedalo pokračovat, ale motivace je ta tam. Po téměř dvou okruzích se mi za pomoci fanouška-cyklisty podařilo defekt tmelem na galusky opravit, ale už to nešlo na maximum,“ přiznal Tománek, kterému chyběla motivace a dravost. Nehledě na riziko srážky se běžcem, přeci jen téměř tří tisíc lidí je víc než dost. Běh jdokončil za 2:50:23 hod, což hodnotil pouze jako číslo.

Mainova Ironman European Championship Frankfurt je kultovní evropský ironman s elektrizující atmosférou a jeho cílovou rovinku a v podstatě i celou běžeckou trať lemovaly tisíce fandících lidí, což připomínalo atmosféru alpských etap v Tour de France. Jako jediný sportovec v handcycle division a nejrychlejší mezi handicapovanými sportovci proťal Tománek cílovou pásku v konečném čase 11:17:26 hod na 892. místě z celkových 2244 startujících. Díky skvělému přístupu a zájmu organizátorů věří, že se mu podaří začít novou triatlonovou éru, kdy mimo světového šampionátu v Ironmanu budou moci handcycle sportovci oficiálně bojovat také o titul evropského šampiona.