Stalo se tak v zápase druhé ligy mezi Tukany a Realem Žežice, kde v dresu prvně jmenovaného celku zasáhla do boje Marie Kortusová. „Vůbec jsem nevěděla, že jsem první hráčkou, která v historii soutěže nastoupila do ostrého zápasu. Mám ráda sport, tak jsem si šla zahrát,“ přiznala osmnáctiletá členka Tukanů, která zároveň ozřejmila okolnosti svého startu. „Fotbal aktivně nehraji, ale kluci mě dlouhou dobu přemlouvali, ať si udělám registraci a jdu si s nimi zahrát. Nakonec mě přemluvili. Je hezké být první, ale důležitější byl pro mě výsledek,“ konstatovala Marie Kortusová.

Jelikož Tukani zvládli nejen zápas proti Realu Žižice (5:2), ale i následný druhý duel proti týmu Aspoň jednoho (3:2), mohla odcházet z hrací plochy naprosto spokojená. „Navíc se mi podařilo pár dobrých přihrávek a obehrála jsem i několik soupeřů,“ radovala se.

Radostné pocity ovšem nezažívala pouze ona, ale i členové vedení soutěže. „Když jsem dělal registraci pro hráčku, byl jsem v první chvíli velmi překvapen. Do teď mě nikdy nenapadlo, že v našich soutěžích nastoupí dívka. Těší mě ale, že naše základna se rozrůstá a zájem o malý fotbal je i mezi dívkami. Třeba se jedná o první vlaštovku, v budoucnu se zapojí i další hráčky a dočkáme se prvního dívčího týmu,“ věří místopředseda příbramské malé kopané Lukáš Trnka.

V souvislosti s tím se nabízí, jestli je reálné, aby v Příbrami vznikla samostatná soutěž žen. Podle místopředsedy asociace to nelze vyloučit. „Myšlenka je to velmi zajímavá, protože bychom byli první, kdo by se mohl pyšnit tím, že má ryze dívčí soutěž. S organizací problém nemáme, takže pokud bude v budoucnu dostatek týmů, určitě se nebudeme bránit,“ prozradil Trnka.

Průkopnice mezi ženami je ovšem pro zachování současného formátu. „Pokud by se holky daly dohromady, tak se určitě nejedná o špatný nápad. Já bych ale nechala vše při starém, protože soupeření s kluky má mnohem větší náboj a je zajímavější,“ dodala Kortusová.

Nezbývá, než se nechat překvapit, jak velký dopad bude mít tento historický milník v budoucnu na sport, který k Příbrami neodmyslitelně patří.