„Je to vrchol sezony. Snažíme se cílit na co nejširší veřejnost a připravili jsme bohatý doprovodný program ve stylu velkých amerických zápasů, aby si každý našel něco," zve fanoušky na úterní finále Filip Hobza, předseda České asociace amerického fotbalu.

Hrát se bude v úterý 15. července od 18 hodin v Synot tip aréně v Edenu. Pražský klub je ve finále tradičním účastníkem, pro Příbram je to premiéra a po Praze, Brnu, Ostravě a Bratislavě jde o páté město, které se o titul utká.

Pražané budou mít hodně náročný program. Kromě české nejvyšší soutěže nastupují také v rakouské, která patří v Evropě k těm nejprestižnějším a v sobotu odehrají semifinále proti Vienna Vikings, jednomu z top evropských týmů a vítězi základní části AFL.

„Závěr sezony je pro nás fyzicky velmi náročný, ale na finále se připravujeme hodně intenzivně. Do českého finále nasadíme kluky, kteří domácí ligu hráli a v té rakouské nedostávali tolik příležitostí. Výkonnostně jsou na tom ale dobře. Jsme rádi, že v Příbrami vyrostla dobrá konkurence a rozhodně ji nepodceňujeme. Finále pro nás bude stejně důležité jako sobotní semifinále v Rakousku," říká trenér Black Panthers Daniel Leško. „Finále jsme si zasloužili, sezonou jsme prošli bez jediné prohry," dodává.

Příbram se do finále probojovala poprvé ve své historii. V osmi zápasech základní části prohráli pouze dvakrát, právě s Black Panthers.

„Pro nás je to první velký úspěch, který se nám podařil," usmívá se trenér příbramských Bobcats David Dobiáš.

„Dlouho jsme se potáceli ve spodních vodách tabulky. S návratem našich odchovanců, kteří získávali zkušenosti v Praze, jsme nastartovali novou éru. A nastartovali úspěšně, hovoří o tom účast ve finále," pokračuje.

Jak se na zápas těší člen pražského týmu Jan Dundáček? Co proti favoritovi vymyslí příbramský Martin Hamza? S oběma hráči jsme si před finále popovídali.

Co na vás může Příbram 
vymyslet? V základní části 
jste ji dvakrát porazili.
Jan Dundáček, Prague Black Panthers: Každý zápas, který není v základní části, je úplně odlišný. Ve finále může překvapit i úplný outsider. Naopak je výhoda, hrát z pozice ne favorita. Překvapit je čím, obzvlášť v americkém fotbale, který je velkou taktickou bitvou a k žádnému jinému sportu se nedá přirovnat. Dá se taktizovat a překvapovat až až, takže to rozhodně nemůžeme podceňovat. Jdeme do toho jako favorité a s jasným cílem vyhrát.

Čím naopak vy můžete Black Panthers překvapit? Co by na ně mohlo platit?
Martin Hamza, Příbram Bobcats: V americkém fotbale je důležitá síla a rychlost, ale stejně tak i taktická příprava. Jsme si vědomi síly soupeře, pro nás je klíčem k úspěchu zanalyzovat dva vzájemné zápasy, které jsme v sezoně odehráli a najít okénka a slabiny, které bychom mohli využít k našemu prospěchu.

Black Panthers mají náročný program, společně se semifinále prestižní rakouské ligy vás čekají dva zápasy během čtyř dnů. Bude hodně náročné to zvládnout?
Jan Dundáček: Náročné to bude ohromně, na druhou stranu už tuhle zkušenost máme. Už jsme hráli dva zápasy během jednoho víkendu, dokonce i dva zápasy v jednom dni, což už byl extrém, který bych nemusel najít znova. Je to výhoda pro Příbram, na druhou stranu máme kádr hodně široký, takže čerstvých sil by mělo být dost na to, abychom se s tím popasovali.

Vzájemné zápasy Black Panthers a Bobcats byly bohaté
na body. Mohou se diváci těšit 
na útočný fotbal?
Martin Hamza: Určitě! Jak jste říkal, zápasy byly bohaté na body, ofenzívy obou týmů jsou nejproduktivnější v lize s průměrem přes čtyřicet bodů na zápas. A myslím, že tímhle směrem se bude ubírat i finále.

Finále se bude hrát na stadionu v Edenu, jste rádi za tohle 
místo?
Jan Dundáček: Mám to tady hrozně rád, odehrál jsem tu už tři čtyři finále. Je to krásné místo, přijde hodně fanoušků, takže to vybudí větší energii. Je to důstojné místo, kde by se finále této ligy mělo hrát.
Martin Hamza: Pro všechny hráče to je svátek. Některé zápasy základní části se hrají na hřištích, které odpovídají okresnímu přeboru ve fotbale. Když se člověk dostane do finále na takový stadion, tak je to odměna, třešnička na dortu. Pro polovinu kádru Bobcats to bude poprvé, kdy si na takovém stadionu zahraje, tak doufám, že to zvládneme.

Na co byste pozvali diváky? 
Na co se mohou těšit?
Jan Dundáček: Je to český Superbowl. Pro člověka českého rázu je to trochu netypický sport, na druhou stranu, když se chce jít podívat, tak není lepší příležitost, než tenhle zápas. Je na krásném místě, se skvělým doprovodným programem, navíc uvidí nejlepší americký fotbal, který se u nás dá v současné době vidět.
Martin Hamza: Přesně tak. Nastoupí proti sobě dva nejlepší týmy. Spousta lidí tomuto sportu třeba ještě tolik nerozumí, ale když se do něj dostanou, tak si ho zamilují. Je to tvrdá hra, rychlá hra i strategická hra.