„S gymnastikou jsem se poprvé osobně potkala v roce 1973 v tělocvičně gymnázia Příbram. Velmi brzy si mne získala. Hlavně zásluhou trenéra Svatopluka Šmída, který dovedl děti opravdu nad-chnout. Chodili jsme trénovat devětkrát týdně. V sobotu a neděli byl dvoufázový trénink. Někdy do tělocvičny, jindy na Nový rybník, kde jsme měli z fošen postavené kladiny.

U osoby Svatopluka Šmída bych se chvíli zastavila. Říkali jsme mu Svaťo a znala ho snad celá Příbram. Jeho zakulacená do hněda opálená sympatická postava s typickou brašničkou přes rameno tak nějak k Příbrami patřila. Rukama mu prošlo několik generací dívek i chlapců. Byl svobodný a byl ochoten gymnastice věnovat veškerý volný čas.

Jak to uměl s dětmi, tak to však neuměl s dospělými. To způsobilo, že vystřídal snad všechny tělocvičné jednoty v Příbrami. Byla jsem pod jeho vedením v Sokole, v Baníku, ve Spartaku…

Gymnastice se v té době věnovalo v Příbrami několik trenérů. Kromě Svati to byla p. Kolková, p. Kašáková, p. Musilová, p. Bacík s p. Kleidinstem a moderní gymnastiku vedla p. Lázinková.

Na střední škole jsem začala chodit do oddílu trampolíny do Sokola, poznala tam partu báječných lidí a začala tam trénovat své první gymnastické družstvo. Sokolu jsem věrná až do dnešní doby.

Gymnastika byla v Sokole vždy tím hlavním sportem a děti, které mají gymnastické základy, se většinou výborně uplatní i v jiných sportech.
Významnou osobností mužské sportovní gymnastiky v Sokole Příbram je po mnoho let František Beran. V posledních letech se specializuje na teamgym, což je sport, který z gymnastiky vychází a v Příbrami je velmi populární.

Velkým přínosem pro sportovní gymnastiku žen byl příchod trenéra Václava Nedvěda, pod jehož vedením vyrostlo v Příbrami několik výborných gymnastek, které se neztratily ani na republikové úrovni – např. Ivanka Kálalová – Rozmajzlová a Lucie Váchová – Křížková, která zviditelnila příbramskou gymnastiku při svém soutěžním vystoupení na Miss 2003.

Vašek Nedvěd také nadchl pro sportovní gymnastiku naši hlavní trenérku Blanku Chrastinovou, která obor trenérství vystudovala na FTVS a v současné době pod jejím vedením příbramská družstva teamgymu vyhrávají téměř všechny republikové soutěže.

Blanka Chrastinová byla rovněž trenérkou našeho nejúspěšnějšího družstva žen ve sportovní gymnastice, které získalo 3. místo na mistrovství České republiky 2002 ve složení Aneta Procházková, Karolína Jíchová, Gabriele Pflegerová a Eliška Riedlová.

Svěřenkyně Blanky Chrastinové Aneta Procházková byla vybrána do reprezentačního týmu a stala se mistryní České republiky. Po ukončení závodní kariéry se vrátila do Sokola Příbram a trénuje družstvo žákyň, ve kterém vyniká Zuzana Bálková, která začíná postupně sbírat medaile. Trenérkou tohoto družstva je rovněž naše bývalá gymnastka Jaroslava Novotná, která studuje obor trenérství na FTVS.

To, že se bývalé gymnastky vracejí trénovat vlastní družstva, je pro trenéry největší odměnou. Nejinak tomu je u Karolíny Jíchové, která již osmým rokem trénuje družstvo, ve kterém jsou úspěšné závodnice Tereza Klasnová a Kateřina Radová. Naše nejmladší družstvo gymnastických nadějí mají na starosti rovněž naše bývalé gymnastky Veronika Pohludková a Daniela Beerová.

Adéla Mejzrová s Janou Schejbalovou stíhají nejen své vlastní tréninky teamgymu, ale i třikrát týdně tréninky mladších žákyň. A máme ve výhledu další trenérskou dvojici – Annu Blehovou a Kateřinu Šimůnkovou, které chtějí vést od září gymnastickou přípravku.

Co se počtu získaných medailí týče, patří mezi naše současné nejvýkonnější závodnice Natálie Štíchová, která hlavně v žákovských letech stála na stupních vítězů snad na každých závodech. Natálka je součástí našeho nejstabilnějšího družstva, které trénuje v téměř stejném složení již jedenáctým rokem. Snad i z tohoto družstva vzejde několik trenérek, aby příbramskou gymnastiku čekaly jenom „světlé" zítřky.

Naše gymnastky se za rok 2015 zúčastnily osmnácti závodů, z nichž si přivezly 18 zlatých, 10 stříbrných a 19 bronzových medailí (více než předchozí rok).

Největším úspěchem oddílu je účast na mistrovství České republiky, kde si mohou závodnice poměřit svou výkonnost s TOP oddíly jako je Brno, Vítkovice, Moravská Ostrava, Kampa Praha, Sparta Praha, Litvínov apod."