Při přebírání ceny bylo vidět, že vás ocenění zaskočilo. Čekal jste, že se umístíte?
Když už jsem byl nominován, tak jsem si sice říkal, že bych mohl být trošku výše umístěný, ale že až první, to mě opravdu nenapadlo.

Věděl jste, s kým v anketě soupeříte?
Viděl jsem nominaci, ale spoustu těch lidí neznám. Vím, že tam bylo dost fotbalistů. Pamatuji si jen Jakuba Řezníčka. Jo a byla tam vlastně Katka Hradecká, která také běhá Brdský pohár.

Když jste prohlížel nominaci, kdo jste si říkal, že by mohl vyhrát?
Tím, že jsem většinu těch lidí neznal, tak jsem žádného favorita neměl.

Víte, kdo vás do ankety nominoval?
Vím. Byl to Jindra Závodný z našeho florbalového klubu Ježci Rožmitál. Já jsem původně ani nominovaný být nechtěl, ale nakonec jsem svolil.

Jaký byl ohlas na vaše vítězství a byla už oslava?
Samozřejmě, ohlas byl velký. Všichni mi gratulují. Oslava byla hned po slavnostním večeru s partou asi osmi lidí, kteří mě přijeli podpořit. Aniž bych věděl, jak to dopadne, tak jsem měl zamluvená místa v jedné restauraci. Slíbil jsem jim, že jestli se umístím v top 5, tak je na něco pozvu. Tak jsem to musel splnit.

Stal jste se nejúspěšnějším sportovcem Příbramska. Hodnotíte i vy sám loňský rok jako úspěšný?
Běhám už sedm let a loňský rok byl určitě můj zatím nejúspěšnější. Každý rok si stanovím cíle a podle toho trénuji. Vždy mám tak dva nebo tři vrcholy sezony. Pro mě loni byla priorita maraton. Ten se mi nakonec úplně nepodařil, ale to už se stalo mnoha běžcům při jejich prvním maratonu. Bylo to trochu trápení, ale nakonec jsem to zvládl.

Na který ze závodů si nejrychleji vzpomenete?
Asi na Běh Rožmitál – Březnice. Jednak jsem letos trochu pomáhal s organizací a také jsem se v osmapadesátileté historii závodu stal prvním běžcem z Rožmitálu, který jej vyhrál.

Proč jste se rozhodl doplnit kratší tratě i o maraton?
Běhám už sedm let. Maraton je pro běžce takovou metou, kterou chtějí dosáhnout. Řekl jsem si, že už je čas, abych jej také vyzkoušel a že jej absolvuji ať se děje cokoliv.

Stejně jako moderátora večera, i mě zajímá vaše účast v Ultratrialu. Běžet 65 kilometrů, to je pořádná porce…
To máte pravdu. Navíc už po pár kilometrech bylo dost velké vedro a ještě jsem během závodu jednou zabloudil. Takže jsem si to protáhl asi o čtyři kilometry. V cíli jsem zjistil, že na vítěze jsem ztratil třiadvacet minut, což byl přibližně čas, kdy jsem byl mimo trať. Ale byla to dobrá zkušenost, chtěl jsem si to vyzkoušet.

Kde je podle vás hranice vzdálenosti, která je ještě únosná uběhnout?
Tak to záleží na každém běžci. Jsou tací, kteří běhají sto, sto padesát, někteří i dvě stě kilometrů. Ale to už je podle mě moc.

Jaká je v současné době nabídka závodů? Myslíte, že je dostačující, příliš vysoká nebo by jich mohlo být více?
Myslím, že je bohatě dostačující. Je skvělé, že tady v Příbrami se organizátoři dobře starají o Brdský pohár. Lidé už se tam mezi sebou znají, sblížili se, seznámil jsem se se spoustou lidí. Ale i celkově v republice je nabídka závodů velká, jak těch kratších, tak i těch středních nebo dlouhých. Každý si najde to, co chce.

Nelákalo vás někdy běhat závodně, tedy na té nejvyšší úrovni?
Já začal běhat pozdě, asi v devatenácti nebo dvaceti letech. Tehdy mě ani nenapadlo, kam až se v běhání posunu. Tenkrát jsem si šel prostě zaběhat, asi jako každý, kdo začíná.

Plánujete si závody a tréninky sám nebo máte někoho, s kým se radíte?
Jednou jsem zkusil mít trenéra, ale jsem spíše individualista. Není špatné mít trenéra, určitě to neodsuzuji. Ale já si to dokáži zorganizovat sám podle toho, jak potřebuji. Mám přehled o tom, jak se trénovalo dřív, jak trénují nejlepší závodníci, jak trénují nejlepší amatéři. Vyberu si z toho pro sebe tak, aby mi to vyhovovalo.

Jaká bude skladba vašich závodů v roce 2015? Přidáte další maraton?
Bude to asi stejné jako loni. Původně jsem si říkal, že poběžím už jarní Pražský maraton, ale nejspíš jej vynechám a poběžím některý z delších závodů v jarním období. Buď půlmaratony nebo třicetikilometrový závod. Další maraton půjdu zase až na podzim, s největší pravděpodobností opět ve Frankfurtu. Přestože se mi tam úplně nedařilo, tak se mi tam líbilo. Je to velký mezinárodní závod, takže i velká motivace tam uspět.