Ve dnech 8.- 9. června se uskutečnil 39. ročník mezinárodního turnaje v judu v holandském městě Venray. Zúčastnilo se jej 1401 závodníků ze 270 klubů a 28 zemí světa.

Poprvé zde měřili své síly s ostatními i judisté z příbramského oddílu, a to Tereza a Ondřej Bodnárovi.

Tereza vybojovala 3. místo. Ondřej svoji váhovou kategorii vyhrál. Oba získali nejen krásné medaile, ale také se obohatili o pěkné zážitky a nové zkušenosti.

O týden později, ve dnech 15.-16. června, se konal v maďarském Györu jediný Evropský pohár, který byl vypsán pro žákovskou kategorii U15. Za výběr ČR se jej zúčastnil i příbramský judista Matěj Klíma v hmotnostní kategorii do 50 kg.

Matěj měl v prvním kole volný los, ve druhém kole jasně zvítězil na ipon, když svého soupeře nejprve hodil na juko a následně přechodem do držení svého soupeře udržel. Ve třetím kole zvítězil na dvě juka a i v tomto zápase jasně dominoval.

O postup do semifinále bojoval Klíma proti maďarskému reprezentantovi. Zápas to byl velice těžký a vyrovnaný. Matěj v závěru zužitkoval svou fyzickou kondici, hodil soupeře na juko a vyhrál.

V semifinále na něj čekal suverénní Srb, který nakonec jako jediný v turnaji příbramského judistu porazil. Tento srbský borec si ve finále poradil i s gruzínským reprezentantem.

V boji o třetí místo na Matěje čekal silný polský reprezentant. Polák dominoval v úchopu a zejména na začátku utkání byl rovnocenným soupeřem. S blížícím se koncem časového limitu (3 min) se však začal prosazovat Klíma a po několika slibných útocích, kdy téměř skóroval, skončil zápas remízou. V nastaveném čase (Golden skore) Matěj vložil veškerý svůj um a touhu po vítězství do druhého útoku, což se vyplatilo. Skóroval a zvítězil.

RADEK BODNÁR
ZDENĚK HRSTKA