Jak se zrodila myšlenka běžet spolu půlmaraton?
Půlmaraton jsem jí dlouho rozmlouval, chtěla ho běžet už před rokem! Vzhledem k tomu, že jsem byl nachlazen a cítil jsem se mizerně, svolil jsem a ujal se role vodiče. Ale ona si rozvrhla tempo sama a bezchybně. Je to v genech, jinak to prostě nechápu.

Byl jste spokojený s dosaženým časem?
Čas není podstatný, ale je zajímavý: 2:02,08 h. Zajímavé spíš je, že dcera nebyla nijak zvlášť unavená, i když prakticky netrénuje. Za týden naběhá kolem pěti až šesti kilometrů, někdy ani to ne.

Kdy Daniela závodila poprvé na delší trati?
V šesti letech se mnou běžela prakticky bez tréninku výklus na 10 kilometrů.

Dělá ještě další sporty?
Má pravidelné tréninky v plavecké škole Příbram. Třikrát týdně.

Byla účast na Dobříši jejím letos jediným dlouhým závodem?
Ne ne. Zúčastnila se letos i dalších delších závodů v rámci Brdského poháru, takže o ní možná ještě bude řeč.

Byla suverénně nejmladší účastnicí akce. Dostala nějaké zvláštní ocenění?
Na akci, bohužel, její účast proběhla prakticky skrytě, takže byla trochu smutná. Pro její dětskou dušičku to musela být velká věc, kterou překonala. Jinak jí drží palce spolužáci i třídní učitelka ze ZŠ Bohutín.

Přece jen bych se vrátil k dosaženému času. Přijde mi, že na desetiletou běžkyni to bylo poměrně rychlé…
Na internetu jsem hledal časy desetiletých dětí, které někdy ve světě běžely půlmaraton a našel jsem nejlepšího kluka 1:38 a nejlepší dívku 2:05. Jsou i talenti, kteří běželi v jedenácti, dvanácti letech maraton nebo ve třinácti 50 km. Vytrvalost je dětem vrozená. Tak jako dokážou chodit pěšky celý den, některé dokážou i běhat. Ale nesmí se potlačovat, pokud jim to přináší radost.

Máte ještě další potomky se zálibou v běhání?
Mám celkem tři dcery, ale tato se významně liší ve své vytrvalosti. Občas jezdí na závody v běhu kolem 500 metrů, 1 kilometr apod., ale má radši, když běží dlouho a pro radost.