Zúčastnili jste se dvou grapplingových turnajů. Jak se vám dařilo a co je vlastně grappling?
Grappling je v dnešní formě uznávaný jako plnohodnotný a velmi fyzicky náročný, úpolový sport. Na turnaji U.F.T. Lumi Cup Grappling bylo 17 týmů z celé ČR a 117 závodníků. My na něj přijeli jako nováčci, ale získali jsme celkem pět umístění z deseti našich účastníků. Druhý turnaj U.F.T. Summer Cup III. Grappling byl také silně obsazen, např. bývalými zápasníky juda, řecko-římského zápasu a volného stylu, aktivními zápasníky BJJ (Brazilské Jiu Jitsu), MMA a pochopitelně Grapplingu. Zde jsme získali v kategorii děti: 1. místo Petr Vaněrka a 3. místo Patrik Klejna. Kategorie ženy: 2. místo osmnáctiletá Lucie Pudilová a kategorie muži – 80kg: 1. místo devatenáctiletý Martin Průcha. Důležité je však podotknout, že grappling není naší specializací. V KBC Příbram se soustředíme na vývoj MMA (Mixed Martial Arts). Získávání zkušeností na turnajích v grapplingu je součástí vývoje. Není naším cílem na grapplingových kláních získávat medaile a diplomy. Pro naše zápasníky je důležitá zkušenost.

Proč by měl být grappling vhodný například pro dívky a ženy?
Důvodů může být mnoho. Ne všechny dívky a ženy, které mají zájem o bojové sporty, chtějí rozdávat údery a kopy nebo je naopak inkasovat. Ale to neznamená, že grappling není tvrdým sportem. Jsou povoleny techniky škrcení a páčení končetin soupeře, různé techniky strhů a přehozů s tvrdými dopady na speciální podlahu. Pokud dívka nebo žena nechce závodně zápasit, tak různé chvaty a celkově široká škála pestrých technik se dá využít velmi efektivně například v sebeobraně. Fyzicky náročný trénink grapplingu pomáhá skvěle formovat postavu a při dodržováním vyvážené stravy se efekt dostaví poměrně rychle.

Jaká je věková hranice, kdy je možno začít s tímto sportem a naopak do jakého věku?
Pokud je 4-5leté dítě zdravotně v pořádku, tak nevidím důvod, proč nezačít právě s grapplingem? Pochopitelně, že takto malé děti musejí být pod stálým dohledem trenéra a nejlépe i asistenta. Víc očí víc vidí. Jde v první řadě o bezpečnost trénujících dětí. Nenazýval bych to v tomto věku tréninkem v pravém slova smyslu. Děti to musí vnímat jako určitou formu hry. Pracujeme na konkrétním konceptu právě pro přípravu takto malých dětí s několika odborníky. Zatím však takto malé děti v našem klubu nepřipravujeme. A horní hranice? Pokud se člověk cítí fyzicky i psychicky dobře v 60 letech, tak určité cvičení je možné i v tomto věku zvládnout. Mě je 45 let, a s dvacetiletými kluky můžu trénovat všechno, včetně sparingů.

Co potřebuje zájemce, aby mohl začít?
Trenky, šortky, tričko na cvičení, ručník a sprchový gel. To prozatím stačí. Obuv nepotřebuje, je proto určena speciální podlaha.

MMA je v poslední době oblíben i jako rekreační sport pro různé manažery, ředitele, či obchodní zástupce, kteří si chodí vyčistit hlavu. Chodí i k vám někdo takový?
MMA si získává popularitu mezi širokou veřejností právě pro reálnost a možnost využití nacvičených technik v životě. Pro příklad, když vás někdo napadne na ulici, tak jeho fyzický útok nemusíte zrovna odrážet pěstmi nebo kopy, které se třeba učíte v boxu, kick-boxu, ale můžete agresora např. uchopit nacvičenou technikou a zakončit tak, aby útočník neměl možnost pokračovat ve svém agresivním útoku. Pak si tito lidé pochvalují zároveň i účinnost tréninků na jejich fyzickou zdatnost a narůstající odolnost jejich organismu, která se pochopitelně stupňuje. Zbavují se pravidelným tréninkem, nejen přebytečných tuků, ale i stresů. Stávají se psychicky odolnějšími k negativním vlivům, které nezřídka jejich pracovní vytížení přináší. A z těchto důvodů k nám na ranní tréninky chodí např. generální ředitel 1.FK Příbram Petr Větrovský, dále majitel realitní společnosti, dva majitelé stavební firmy, majitel autoservisu, technický manažer nebo asistent trenéra A mužstva 1.FK Příbram a žijící příbramská fotbalová legenda Marcel „Mechy" Mácha. Musím říct, že si na trénincích náramně užijeme jak tréninku, tak srandy a uvolněné atmosféry.

Bude probíhat nábor nových členů?
Připravujeme jej začátkem září, ale je však v průběhu celého školního roku. V KBC Příbram v poslední době probíhají určité organizační změny, které souvisí z odchodem trenéra kickboxu Viktora Vasilišina. Ten využil lukrativní finanční nabídky za své trénování v jiném příbramském klubu boxerů The Champions. Naše občanské sdružení KBC Příbram nedokázalo této finanční nabídce konkurovat a proto se naše spolupráce s panem Vasilišinem přerušila. Nás to pochopitelně mrzí, ale přejeme mu a jeho svěřencům mnoho štěstí a skvělých sportovních výkonů. Od září budou vedeny tréninky boxu, kickboxu a stylu K-1 Danielem Jerlingem a Františkem Šimkem. Oba jsou výbornými reprezentanty KBC Příbram. Máme však dohodnuto i několik externích specialistů, kteří se věnují vývoji MMA v ČR. Ti budou náš klub navštěvovat v průběhu celého roku tak, jak to bylo doposud.