Šňůra závodů byla přerušena jen jednou

Je až s podivem, že za tak dlouhou dobu se závodu vyhýbala – až na jednu výjimku – jakákoliv okolnosti, vedoucí ke zrušení závodu. Ta jediná výjimka přišla po šestém ročníku, kdy na pět let zmizela z cyklistického kalendáře.

V roce 1972 přišel s nápadem obnovit závod Miroslav Kolín z oddílu Sparta Doly Kladno a spolu se svými kolegy dostal závod do povědomí cyklistů z celé republiky. Pořadatelství poté převzal Národní výbor Kladno a technicky ho začali zajišťovat cyklisté z Lokomotivy Kladno.

V roce 1990, kdy přestal fungovat stranický úkol pro kladenské továrny, doly a menší podniky podílet se na pořádání, hrozil závodu zánik. Naštěstí vznikl nápad založit občanské sdružení Společnost CYKLO LIDICE, které od té doby až do dnes vystupuje jako pořadatel. Technickou podporou se stali cyklisté z Příbrami.

Loni se jelo pouze jediný den

V zatím posledním uskutečněném loňském ročníku se Lidice jely jen jako jednodenní okruhový závod. Jelo se na 24km okruhu se startem i cílem na Křivoklátě, který nevelký peloton obkroužil celkem sedmkrát.

Pro vítězství si dojel Josef Hošek z týmu Bauknecht Author.

Na Příbramsko zavítaly Lidice jen na skok

Jak už bylo zmíněno, příbramský tým je spolupořadatelem od roku 1990. Dva roky nato se stalo Příbramsko hlavním dějištěm tohoto etapového závodu a k vidění tu byl pak ještě čtrnáctkrát. Naposledy v roce 2009, kdy se naopak poprvé jela časovka v Sedlčanech. Ale ta vydržela v programu jen tři roky.

Křivoklátské okruhy jsou nesmrtelné

Doslova legendou už se staly tzv. Křivoklátský okruh. Cyklisty jeho kopec okolo hradu straší už od roku 1986, vynechán byl jen v letech 1991, 1998, 2000 a 2006.

A pochopitelně nechybí v rozpisu jubilejního padesátého ročníku. Pojede se jako třetí, tedy závěrečná etapa.

Centrem padesátého ročníku je Slaný

Start celého závodu bude dnes v 17 hodin u Zimního stadionu ve Slaném. První etapa je časovkářská a závodníci do ní budou vpouštěni s minutovými intervaly. Zítra se pojede silniční závod v okolí Slaného a v neděli pak už zmiňovaný Křivoklát.

„Skladba závodu je závislá na aktuálních pravidlech. Ta říkají, že v etapovém závodě nemůže být kritérium, tudíž zbývá časovka a silniční závod. Vybrali jsme to s kolegy z pořadatelského týmu takto," vysvětlil ředitel závodu Zdeněk Fous.

Přihlášku zatím podalo jedenáct klubů

Startovní listina v čtvrtek podvečer čítala 62 jmen z 11 různých klubů, mezi nimiž byly i dva týmy z Německa. CK Příbram Fany Gastroservis by měl nastoupit v kompletním složení Boubal, Hebík, Okrouhlický, Kasperkiewicz, Malik, Modlitba, Smola a Blažej. „Hledat favority nebude jednoduché. Mezi prvními by měl figurovat určitě příbramský Martin Boubal, ale silné jezdce mají i kluby Favorit Brno a Puskinak.cz," vyjmenovává své tipy na popředí závodu Fous. „Ale já nejsem ten pravý, koho byste se měl ptát. Já jsem spíš přes to organizační zabezpečení," usmívá se zkušený funkcionář.

Ještě ve čtvrtek večer nebyl mezi přihlášenými loňský vítěz Josef Hošek. Startovní listina však ještě není definitivně uzavřená. „Nemáme tolik závodníků, že bychom si mohli dovolit nějaké odmítat, takže startovka bude otevřená až do zítřejší půl třetí. Je možné, že se ještě nějaký tým přihlásí," prozrazuje Zdeněk Fous.

Největším problémem zůstávají povolení

Ačkoliv má cyklistický závod Lidice za sebou už devětačtyřicet ročníků, nemá zdaleka na růžích ustláno. Pořadatele naopak každý rok stojí spoustu úsilí, aby našli pro další pokračování odpovídající tratě. „Pro závod je potřeba domluvit uzavírky silnic, a to je problém. Starostové obcí jsou pochopitelně proti, protože se okamžitě ozývají obyvatelé. Letos se nám ale všechna povolení i nějaké peníze podařilo získat, takže věřím, že vše bude připraveno dobře," říká Zdeněk Fous.

Na závodníky čeká ve třech dnech celková porce 336 kilometrů. Kromě žlutého trikotu pro vedoucího jezdce budou vypsány i soutěže o nejlepšího vrchaře (puntíkovaný trikot), družstvo, jezdce do 23 let (bílý trikot) a bodovací soutěž (zelený trikot).

V sobotu je v plánu kromě druhé etapy i posezení, kde by měli kromě stávajícího vedení závodu být i dva předchozí ředitelé.

Údaje k jednotlivým etapám

1. etapa, Slaný
časovka na 13,3 km
start 17.00 u zim. stadionu, přes Studeněves, Řisuty, Malíkovice a zpět.

2. etapa, Smečenská
silniční závod na 168 km
start 12.00 na nám. ve Smečně, přes Ledce, Řisuty, Studeněves, Přelíc do Smečna.

3. etapa, Křivoklátská
silniční závod na 154,7 km
start 10.00 v Křivoklátě, přes Nový Dům, Městečko do Křivoklátu.