„Ve startovním poli se představila kompletní česká handcyclingová špička. Na relativně rychlé a jen mírně zvlněné trati jsem se nepovažoval za hlavního favorita. Věřil jsem, že se budu prát o pódium a závod soupeřům hodně znepříjemním, ale po loňském zdravotním výpadku cítím, že rychlostně stále ještě nejsem na optimální úrovni," prozradil své předstartovní plány Jan Tománek.

Hromadný start všech kategorií je vždy hodně atraktivní pro diváky, ale zároveň náročný pro jezdce. Po průjezdu první zatáčkou se šlo do mírného stoupání a už v něm se zformovala vedoucí skupina ve složení Šulc (H4), Mošnička (H3), Antal (H3) a Tománek (H3). „Během prvního okruhu jsem místy ztrácel několik metrů, ale závod jsem měl pod kontrolou. V prvních dvaceti minutách se hodně nastupovalo a cukalo tempem," popisuje Tománek.

V další stoupající pasáži nastoupil Šulc a získal několik metrů. Nástup nezachytil nikdo z vedoucí skupiny kategorie H3 a dost možná ani nechtěl. „Nevěřil jsem si tak, že bych Šulce sám zkusil stíhat a zvolil jsem raději defenzivnější taktiku. Tempo se mírně zvolnilo resp. odpadly prudší nástupy a byl jsem přesvědčen, že o vítězi rozhodne až cílový spurt," říká dále Honza Tománek.

Na čele vedoucí skupiny střídali všichni závodníci, ale nejbojovněji si počínal Mošnička, který inicioval roztrhání vedoucího tria. Během nájezdu do posledního kola byl na vedoucí pozici Tománek a v polovině stoupání nastoupil Mošnička. Získal několik metrů, ale do cíle ještě zbýval více než kilometr a jeho náskok Tománek s Antalem sjeli.

V nájezdu do cílové rovinky byl ve vedení stále Mošnička. „Už jsem nechtěl čekat. Zaútočil jsem a věřil, že si dojedu pro titul, ale sto metrů před cílem mě přespurtoval Antal. Dokončil jsem na druhém místě v kategorii H3 a vybojoval tedy titul vicemistra ČR," popsal poslední metry a výsledek závodu Tománek.

Mošnička si dojel pro třetí místo a tedy i titul druhého vicemistra České republiky v kategorii H3.

Podobně jako na Mistrovství ČR v časovce jednotlivců tedy Tománkovi titul mistra republiky znovu unikl o pouhou vteřinu. Zklamání však necítil. „Vůbec nejsem zklamaný! S předvedeným výkonem jsem spokojený. Vývoj závodu jsem měl pod kontrolou a závěrečný spurt je vždy jen krátkým okamžikem, který rozhodne. Stačí chvilka zaváhání a vše je jinak. A já mám titul vicemistra ČR," dodal radostně Jan Tománek.