VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Erdélyi: MMA má před sebou ještě dlouhou cestu

Příbram – Již v pátek 14. února vypukne v Příbrami svátek pro nadšence MMA. Příští pátek je zde totiž premiérový turnaj organizace GCF v letošním roce. Spoluorganizátorem GCF Challenge: Back in the Fight 3 je Ladislav Erdélyi, který je zároveň trenérem KBC Příbram MMA a zakladatelem MMA v Příbrami.

9.2.2014
SDÍLEJ:

Ladislav Erdélyi starší.Foto: Dominik Kozelka

Kolik hodin denně trávite s MMA?
Věnuji se mu v průběhu celého dne. Počínaje mailovou schránkou ráno od brzkého rána, komunikací na FB, pak ranní tréninky od devíti do jedenácti hodin, následují schůzky v Příbrami a několikrát týdně cesty mimo Příbram. Večer jsou opět tréninky od šesti do osmi hodin. Někdy jsou i schůzky po večerních trénincích a opět vyřizování mailů. To vše po celý týden, včetně víkendu a práce v Centru Bojových Sportů v Příbrami. Vždy je co opravovat, vylepšit, atd.

Co se vám na MMA nejvíce líbí?
Znamená pro mě v podstatě cestu, která někam směřuje. Jdete krok po kroku a neustále nacházíte něco nového nebo naopak starého. MMA mi pomohlo určité životní situace řešit rozvážněji. Je to hodně o respektu, disciplíně, úctě, trpělivosti, vnímání. Neustále se učím i v životě samotném, pochopit to, co jsem dříve přehlížel, nebo odsouval. Není pro mě jen pouhým sportem, je to o poznání dalšího, něčeho, co jde jen těžko popsat vlastními slovy. Člověk musí být v dění toho všeho, aby tato slova nevyzněla hloupě nebo nebyla vnímána jako laciná propaganda tohoto tvrdého, ale, nebojím se říci, hodně férového sportu. Ale jak už jsem se zmínil výše, já to neberu jen jako sport.

Jak často vaše svěřence trénujete?
Okolo čtyř hodin denně, pětkrát týdně. Někdy se někomu věnuji o sobotách. Nepočítám do toho tréninky své vlastní a s přáteli, kteří potřebují zlepšit fyzickou kondici nebo naučit něco základního pro sebeobranu.

Co myslíte, že je v tréninku nejdůležitější?
Nemohu si dovolit, abych si něco myslel jen tak sám od sebe, co je v tréninku nejdůležitější. Mluvíme tady o MMA, což u nás v ČR je stále nový sport. Neustále se vyvíjející, který má před sebou ještě dlouhou cestu, která nekončí u nějakého pomyslného bodu. Na druhou stranu, tento sport má opravdu své dávné kořeny v řeckém Pankrationu. Už jen proto, že to jsou smíšená bojová umění, tak se řídím především tím, že vše, co je účinné v pojetí sportovní formy a danými pravidly, tak lze použít. A na trenérech v klubech záleží, jakým způsobem dokáží vše formovat do komplexnosti a co nejlepší vyváženosti tak, aby jejich svěřenci dokázali obstát v náročných zápasech.

Máte někdy o své zápasníky obavu?
Tu mám pokaždé. Ale věřím jim, když nastupují do zápasu. Věřím, že jsou připravení. To vsak neznamená, že nedělám chyby. Udělal jsem jich několik, učím se od nich já sám, když oni udělají chyby, snažíme se potom společně zapracovat na tom, aby se neopakovaly. Člověk není stroj, který lze naprogramovat. U každého jedince je zapotřebí vnímat jeho dispozice stejně, jako indispozice. Na všem se musí pracovat co nejlépe ve směru k celkové vyváženosti, aby se obavy o svěřence v zápase neproměnily v paniku.

Jste před jejich zápasem nervózní?
Nervozitou bych to nenazýval. Je to pocit, který znají všichni trenéři moc dobře. Jde opravdu o to, aby vaši svěřenci byli v době zápasu odhodláni dát do toho všechno, co v nich je. Ne jenom to, co se natrénovalo, musejí být v zápase sami sebou, žádnou kopií někoho. To nefunguje. Na to myslím po celou dobu u každého stejně. A začátek tohoto myšlení není ve chvíli, když vstoupí do klece, ale daleko před tím.

Jak vidíte budoucnost MMA v naší republice?
Víte, ne vše, na co se díváte, musí nutně znamenat, že to skutečně vidíte. Tím chci říct, že jsem se v životě naučil brát věci tak, jak jsou dané skutečností. Je zapotřebí, aby se do vybudování pevných základů zapojilo co nejvíc lidí, kteří nechtějí brát jenom pro sebe. Nejdříve musíte investovat v současnosti, samo se nic jen tak nevybuduje. Já věřím tomu, co dělám. A věřím lidem, kteří u nás v republice něco budují srdcem a svojí prací chtějí přispět k celkovému rozvoji MMA, abychom se jednou dostali na světovou úroveň. Jde o ty pevné základy.

Jak probíhají přípravy na galavečer GCF Challenge: Back in the Fight 3?
Přípravy jsou v plném proudu. Je to každý rok stejné. Několikaměsíční týmová práce. Musíte věřit lidem, kteří se na realizaci takové akce podílejí. Je to opravdu vyčerpávající kolotoč, který nabírá na otáčkách až do úplného konce, kdy poslední zápasník a rozhodčí opustí klec. Ale ani tehdy ještě není konec. Dokud se sportovní hala neuklidí do poslední židle, na které seděl fanoušek, který musí být na konci naplněn spokojeností a být přesvědčen o tom, že to byl dobrý večer a peníze, které do tohoto svátku MMA investoval, vlastně nevyhodil. Potom to je pro celý realizační tým důkazem, že jsme to zvládli.

Na co byste diváky nejvíce nalákal?
Nechceme diváky a fanoušky na něco lákat. Máme za sebou už dva galavečery v MMA. Každý z nich byl něčím jiný. Vždy je co zlepšovat a pro fanoušky to udělat zajímavější a zábavnější. A to jsme pochopitelně udělali i nyní. V mediální kampani jsme toho fanouškům nastínili poměrně dost. Například startovka – fight card, je zase o něco zajímavější. Budete moci zhlédnout i tři souboje, ve kterých nastoupí proti českým bojovníkům slovenští soupeři. V hlavním zápase večera bude bojovat za KBC Příbram Milan „Godzilla" Jenšík, což je dvoumetrový a sto dvacet kilogramů vážící obr. V této nejtěžší kategorii proti němu nastoupí slovenský protivník Štefan Krajči z Fight Explosion Team. Dále historicky poprvé budou v Příbrami bojovat ženy ve stylu MMA, a to v osmihranné kleci. Také to bude historicky první žena, která zde bude hájit barvy KBC Příbram, ve stylu MMA. Jméno Lucie Pudilová však pro příbramské fanoušky bojových sportů není neznámé. Její soupeřkou bude Lenka Smetánková z Pardubic, sestra výborného zápasníka MMA a držitele titulu GCF Františka Smetánky, který nedávno nečekaně zemřel. Je nám ctí, že tímto zápasem a celým galavečerem můžeme vzdát tomuto skvělému bojovníkovi a trenérovi čest. A věřte, že o překvapení nebude opět nouze.

Pojďme trochu odbočit od MMA. Začínají olympijské hry. Kdo z českých sportovců má podle vás největší šanci na medaili?
Moc věřím Martině Sáblíkové. Netroufnu si odhadnout přesně jaký kov to bude, ale přeji Martině zlato. Hokejisté určitě budou bojovat a věřím, že odměnou za nasazení pro ně bude finále.

Je nějaký sport, který si stoprocentně nenecháte ujít?
Tak tolik času mít nebudu, ale určitě budu sledovat rozpis programu a podle toho se pokusím vymyslet, kdy a na jaký sport se dívat. Ale těším se na hokej.

Autor: Jan Hájek

9.2.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: obsluha strojů na balení, plnění a etiketování, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Jedná se o práci v chladném prostředí, převážně ve stoje, fyzicky náročná práce, pro osoby s dobrým zdravotním stavem., Nástup: od 3.8.2018 do 2.11.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Kupec Ivan, tel.: 602 225 361, osobně - Kňovická 1249, Sedlčany, pa 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: A-Z power CZ s.r.o. provozovna Sedlčany, Kňovická č.p. 1249, Sedlčany. Pracoviště: A-z power cz s.r.o. provozovna sedlčany, Kňovická, č.p. 1249, 264 01 Sedlčany. Informace: Ivan Kupec, +420 602 225 361.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělníci do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: dělníci do výroby, OC, Náplň práce: řezání a frézování dřevěného materiálu, Požadujeme: pečlivost, manuální zručnost podmínkou, spolehlivost a zodpovědnost, Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Spálenský Jan, e-mail: jan@spalensky.cz, Místo výkonu práce: SPÁLENSKÝ - DŘEVĚNÉ LIŠTY, s.r.o., Kamýk nad Vltavou č.p. 132, 262 63 Kamýk nad Vltavou. Pracoviště: Spálenský - dřevěné lišty, s.r.o., 262 63 Kamýk nad Vltavou. Informace: Jan Spálenský, +420 318 841 128.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači v prodejnách Pokladní/prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pokladní/prodavači, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, Lze i na zkrácený úvazek., Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 14 650,- až 20 500,- Kč, Kontakt: Ledl Martin, tel.: 720 971 072, e-mail: martin.ledl@penny.cz, Místo výkonu práce: Penny Market s.r.o., Březnice, Hlubyňská č.p. 805, 262 72 Březnice. Pracoviště: Penny market s.r.o., březnice, Hlubyňská, č.p. 805, 262 72 Březnice. Informace: Martin Ledl, +420 720 971 072.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - DOBŘÍŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě DOBŘÍŠ. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště dobříš, U Pivovaru, č.p. 1656, 263 01 Dobříš. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT