Jak jde spojení ragby a ženy dohromady?
Říká se, že ragby je pro každého, ale tím je spíše myšlena tělesná konstituce. To platí úplně stejně jak pro ženy, tak pro muže. Navíc ragby v sedmi hráčích, které u nás ženy hrají, není tolik kontaktní, jako vidíme například na právě probíhajícím ragbyovém šampionátu o patnácti hráčích. V sedmičkách je kontakt vlastně nežádoucí. Je to více běhavé, snažíme se hru různě roztahovat a obráncům spíše utéct.

Ragby je dost silový sport. Jak se děvčata připravují na zápasy?
Pravidelným tréninkem. Máme společné tréninky jak technické, tak fyzické. Záleží však také na individuální přípravě. Holky chodí do posilovny nebo běhat.

Jak moc jsou pomlácené po zápasech nebo turnajích?
To má každý člověk jinak. Někomu se modřiny dělají a někomu ne. Ale po pravdě řečeno, ragby prostě bolí.

Kolikrát v týdnu trénujete?
Trénujeme společně dvakrát týdně. Sobotní tréninky máme v Sedlčanech a středeční v Benešově. V létě jezdíme na společné týdenní soustředění, které je skvělé na stmelování týmu a získávání nových zkušeností.

Hlásí se vám děvčata sama nebo jak si je vybíráte?
Pořádáme nábory nových hráček. Některé se přihlásí i samy. Buď se o nás někde doslechnou a nebo si nás najdou na internetu. Teď, když probíhá MS v ragby v Anglii, tak je zájem zvýšený. Příští léto, kdy se sedmičkové ragby objeví i pod olympijskými kruhy v Brazílii očekáváme ještě větší nárůst zájmu.

Jak je to s finanční náročností ragby?
Ragby finančně náročné není. Stačí jakékoliv sportovní oblečení, kopačky a můžete jít na trénink. Problém nastává s vybavením na kvalitní tréninky, hřiště – které stále nemáme své, a také výdaje na cestování po celé republice. Doufáme, že MS v Anglii a olympiáda v Brazílii přilákají i nějaké sponzory, kteří by nám s tím pomohli.

Ženy bývají velmi náladové. Vidíte na nich při trénincích, že se potřebují vybít a jdou do toho po hlavě?
To si ani nemyslím. Holky na tréninky chodí rády, protože je to baví. Ragby není od toho se jít někam vybít. Fyzicky vyčerpat, přijít na jiné myšlenky to ano, ale obecně je při hře velmi nutná vysoká koncentrace.

Mohl byste představit své hráčky?
Z Benešova jsou Míša Hošková, Linda Gexová, Jana Nedvídková, kousek od Benešova bydlí ještě Lucka Jará a Martina Mašková. Z nováčků se v Benešově teď začínají rozehrávat Katka Míková, Štěpa Drábová a Eliška Regentíková. Ze Sedlčan a okolí jsou Bětka Sůsová, Aneta Malá, Eva Zdeňková a Klára Caltová.

Ženy hrají sedmičkové ragby na menším hřišti než je v klasickém mužském složení?
Kdepak! Právě proto je sedmičkové ragby tolik běhavé, jelikož se hraje na stejném hřišti.

Kolik se v republice hraje soutěží v ženském ragby?
Jsou tři. Elite je nejvyšší soutěž, následuje 1. série a nakonec 2. série. My hrajeme druhým rokem 1. sérii.

Vy sám také ještě aktivně hrajete nebo už se věnujete jen trénování žen v Sedlčanech?
Já sám hraji pět let, standardně za Sedlčany, které mají jenom sedmičkový tým a potom hraji ještě v Praze první ligu za RC Praga Praha B, kde hrajeme patnáctky. Ženy jsem začal trénovat až letos v létě, kdy si o to holky samy řekly (smích).

Co na to, že trénujete ženské ragby, říkají v rodině?
Zprvu na to koukali samozřejmě trošku s přivřenýma očima, ale myslím, že si na to docela rychle zvykli. Větší problém je nyní moje časová vytíženost.

Aktuálně se koná Mistrovství světa v mužském ragby v Anglii. Neměl jste chuť tam vyrazit?
Chuť byla veliká, ale času málo. Takže jsem zvolil sledování v televizi.

Koho tipujete na vítěze?
Jeden z velkých favoritů na titul vypadl už v základní skupině, což byla Anglie. Nyní vypadly ve čtvrtfinále i zbylé evropské týmy a hraje již jenom jižní polokoule, což je velký propadák pro zbytek světa. Nicméně ze semifinále podle mě postoupí Nový Zéland a Austrálie a po nádherném finále vyhraje podruhé v řadě a poprvé v historii obhájí titul ragbisté Nového Zélandu.

Jaký máte osobní cíl v životě a ve sportu?
Být úspěšný a šťastný ve všem, co dělám. Vcelku jednoduché!