Olympijský šplh je sportovní disciplína, o které nemá moc lidí v naší republice nejspíše vůbec povědomí. V Příbrami to však neplatí. Zdejší Sokol se šplhu na laně bez přírazu věnuje již mnoho let. První memoriál, připomínající si prvního československého olympijského vítěze v této disciplíně, Bedřicha Šupčíka, se konal již v roce 1993. A další ročník tohoto závodu již klepe na dveře.

Šplh na laně bez přírazu nohou je velice náročný, a bez dlouhodobého tréninku v podstatě není možné uspět. Závodník startuje ze sedu a ani v začátku šplhu se nesmí odrazit nohama. Čas každého borce je měřen elektronickou časomírou. Dorostenci a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, muži a senioři na laně osmimetrovém.

„V letošním roce navazujeme na velmi úspěšný loňský ročník, který se mohl pochlubit nejen tradičně vynikajícími výkony, ale současně se jednalo o závod s historicky nejvyšším počtem závodníků. Je také možné, že se v letošním roce opět dočkáme nového člena Klubu Bedřicha Šupčíka," uvedl za pořádající Sokol Příbram Jiří Kotlan s vysvětlením, že prestižní klub sdružuje nejvýkonnější a nejrychlejší závodníky v historii memoriálu.

Klub v současné době čítá 22 závodníků a jediným možným způsobem vstupu do něj je překonání „magické" hranice 7.20 sekundy na osmimetrovém laně. „Je to čas, ve kterém Bedřich Šupčík v roce 1924 na OH v Paříži v Olympijském šplhu zvítězil," doplňuje Jiří Kotlan.

Chcete-li vidět dechberoucí sportovní výkony, tak neváhejte a přijďte v sobotu 19. března ve 13 hodin do příbramské sokolovny. Vstupné je dobrovolné a navíc vás v doprovodném programu čeká vystoupení silové gymnastiky v podání semifinalistů talentové soutěže, skupiny Five Fellas.