V páteční časovce jednotlivců na 14 km, která se jela v přímořském městě Lido Di Ostia, tak nastoupil v provizorním vybavení. „Časovku jsem rozjel na hranici svých fyzických možností a vysoké tempo jsem se snažil co nejdéle udržet. Dostihl jsem několik závodníků startujících přede mnou. V závěru posledního okruhu mi však rychle docházely síly a naopak mě dostihl Lucas Weber (SUI) startující za mnou. Časomíra se zastavila na hodnotě 23:46 minut. Výsledný čas pro mě znamenal 17. příčku v nabité konkurenci kategorie H2 a nejrychlejší český čas dne bez ohledu na kategorie," komentoval Honza Tománek svůj výkon v úvodním závodě.

Na sobotu byl vypsán silniční závod na 50 km v centru Říma. Závodní okruh byl velmi náročnou a technickou tratí. „S výjimkou startovní rovinky byste na trati nenašli rovný úsek, buď se stoupalo, nebo klesalo. Zcela nelogické bylo řazení na startu, nevím jestli se jednotlivé pozice losovaly, ale řazení provázely šílené zmatky," vzpomněl na nepříliš povedenou organizaci.

Kategorie mužů H2 startovala dohromady se ženami z kategorie H4. Po startovním výstřelu se peloton hnal kupředu. Hned v prvním kilometru se stoupalo, takže se vytvořilo mnoho malých skupinek. „Nebylo v mých silách udržet se na čelních pozicích, přece jen šlo o nejužší světovou špičku, ale po boku Francouze Mehreze jsem se pohyboval okolo 13. příčky," popisoval úvodní minuty silničního závodu Tománek. S francouzským soupeřem vytvořili fungující tandem a během následujícího okruhu předjeli jezdce před nimi. „Ale v dalším okruhu na mě přišla těžká krize a silnému Mehrezovi jsem velmi těžko vzdoroval. Nakonec jsem se ho neudržel a předjeli mě i další jezdci. Trvalo několik minut, než jsem se z krize dostal a začínal jsem opět zrychlovat," nastínil své pocity v nejtěžším momentu závodu.

Při vjezdu do sedmého kola z deseti viděl Tománek, jak svůj boj vzdávají Baumann a Beggs z Kanady. Chvíli nato jej o celé kolo dostihla vedoucí skupinka ve složení Berset (SUI), Frai (SUI), Franek (FRA) a Ablinger (AUT), nad jejichž výkonem zůstával rozum stát. „Naprosto vyčerpaný jsem se ztrátou jednoho kola dokončil na 17. místě. Byl to velmi těžký závod, do kterého jsem investoval všechny síly, sáhl si na dno a bojoval až do konce. Myslím, že s předvedenými výkony mohu být spokojený. Určitě byl vidět můj výkonnostní posun a doufám, že i nadále se budu přibližovat blíž a blíž nejužší elitě," uzavřel vyprávění o velmi náročném závodě Jan Tománek.