„Na programu jsem měl tři pětidenní tréninkové mezocykly a dva volné dny. Během tréninkových dnů jsem podle osvědčeného modelu kombinoval jednofázové a dvoufázové tréninky. Každý mezocyklus byl svým konceptem zaměřený trošku jinak. Během kempu na Mallorce jsem odtrénoval 69:22 hodin, ujel 1681 km a nastoupal 11 072 výškových metrů," prozradil na úvod vyprávění Tománek.

V úvodním mezocyklu trápil českého handbikera silný vítr. Ani ten však nakonec nezabránil absolvovat všechny naplánované tréninkové dávky. „Celkovou bilanci mi trošku zkresluje příletový den, kdy jsem odjel jen zlomek průměrného denního objemu, přestože jsem dojel k hotelu téměř za tmy," vzpomíná pětadvacetiletý sportovec.

Druhý tréninkový cyklus byl ve znamení postupného ochlazování, sílícího větru a občasného deště. Objemově laděné tréninky, které měly zejména rozvíjet obecnou kondici a aerobní předpoklady, postupně vystřídaly tréninky tempové rychlosti, jejichž přínos by se měl projevit v nárůstu anaerobní výkonnosti. „Zpestřením jednoho tréninku byla jízda po dálnici, která nebyla v plánu. V dešťové přeháňce jsem neviděl správný sjezd a omylem se dostal na dálnici, po které jsem pak musel pokračovat dalších šest kilometrů. Pobavila mě policejní hlídka, která okolo mě v poklidu projela, ale nijak se nevzrušovala," dodal zajímavou historku Tománek.

V závěrečné fázi soustředění se Tománek přesunul do hor, kde zlepšoval své silové předpoklady a vrchařské schopnosti. „Po soustředění jsem cítil únavu. Věřím ale, že během několikadenní regenerace si odpočinu a budu optimálně připraven na úvodní závod sezony ve francouzském Rosenau," uzavřel Jan Tománek.