Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tománek: Závod hodnotím podle toho, kolik ze sebe dokážu dostat

Drhovy /ROZHOVOR/ – Handbiker Jan Tománek má za sebou velmi úspěšný rok. V něm absolvoval několik vydařených závodů jak v domácím Českém poháru, tak i v Evropě. Zároveň stihl vydat knihu, mapující jeho sportovní život.

2.12.2012
SDÍLEJ:

Handbiker Jan Tománek při křtu své knihy, společně s (zleva) Michalem Vaněčkem Ph.D., MBA, kněžnou Livií Colloredo-Mannsfeld a prof. MUDr. Pavlem Pafkem, DrSc.Foto: archiv J. Tománka

Je to již více než měsíc, co proběhl křest vaší knihy Po hlavě a nadoraz. S jakými se nyní setkáváte ohlasy ze strany čtenářů?
Ohlasy jsou zatím jen pozitivní a jsem tomu strašně rád. Popravdě řečeno jsem ani nedoufal v tolik příznivých reakcí. Velmi mě potěšilo, že mnoho lidí, kteří byli na křtu knížky, tak hned ten večer knihu četli a někteří dokonce přečetli. Ráno jsem si s upřímnou radostí přečetl několik sms zpráv, právě od lidí, kteří knihu přečetli a naše dílo pochválili.

Název „Po hlavě a nadoraz" lze chápat různě. Jaký záměr měl v tomto případě?
O názvu jsme dopředu nepřemýšleli, nápady přicházely až s vlastní tvorbou. Finální název jsme vybrali asi proto, že nejlépe charakterizuje můj život a sportovní činnost. Nedokážu dělat věci napůl a všechno proto dělám naplno a nadoraz.

Jak pohlížíte na knihu, která je o vás? Berete to jako čistou autobiografii nebo zároveň i jako inspiraci a povzbuzení pro sportovce se stejným handicapem?
Svým ojedinělým konceptem není kniha typickou autobiografií. Skutečně si nemyslím, že bych ve sportu dosáhl tolik, abych vydal autobiografii. Kniha vznikla hlavně proto, že jsme chtěli prezentovat vrcholový handcycling a vše, co k tomuto sportu patří, protože informovanost veřejnosti o vrcholovém para-sportu není dobrá. Proto jsme zařadili mnoho souvisejících kapitol, jejichž autory jsou lidé, s kterými dlouhodobě spolupracuji. Například Ing. Petr Havlíček (výživa), MUDr. Jiří Kříž (úrazy páteře), Daniel Landa (mentální koučink), Mgr. Martin Šťastný (kondiční příprava) atd.

Už jste pár lidí jmenoval, ale komu byste chtěl poděkovat nejvíce?
Touto cestou bych chtěl poděkovat všem, kteří se na realizaci knihy podíleli, protože každý má v celém projektu nezastupitelnou roli. Největší poděkování ale bude patřit Ing. Michalu Vaněčkovi Ph.D., MBA, který celý projekt financoval a jehož nápadem byl vznik této publikace.

Nastává předvánoční čas, kdy si člověk vytváří různá předsevzetí. Jaká jsou tedy ta vaše?
Ve sportu mám jasné priority a cíle. V příštím roce bych se opět velmi rád posunul o stupínek blíže k absolutní světové špičce. Rád bych se probojoval do Top 10 v závodech Světového poháru UCI a mistrovství světa. Samozřejmě bych chtěl udržet pozici v Top 5 evropského poháru EHC (European Handbike Circuit) a pozici nejlepšího handbikera České republiky.

Pokud přejdeme k závodům, jaké vás čekají v roce 2013?
Vždy jsem preferoval závody evropského poháru EHC či UCI P1 a v tomto ohledu nebude příští rok jiný. Plánuji zejména omezit starty v rámci Českého poháru handbike, který jsem letos potřetí v řadě vyhrál a už mě nemotivuje k dalšímu výkonnostním růstu. Proto plánuji zařadit závody prestižní německé soutěže Handbike Trophy, kde se pravidelně setkává celá evropská špička. Pokud budu mít i nadále nejvyšší ambice, musím svou výkonnost a připravenost co nejčastěji konfrontovat s absolutní elitou.

Úspěchy, a zejména pak ty sportovní, jsou zřejmě hnacím motorem k těm dalším. Kdy vy jste pocítil opravdové vítězství?
Jedním z nejemotivnějších momentů v letošní sezoně pro mě bylo vítězství v časovce před domácím publikem na evropském poháru UCI P1 v Praze, kde jsem zajel nejrychlejší čas bez ohledu na kategorie. Poslední závod sezony ve finálovém závodě Handbike Trophy v Kolíně nad Rýnem byl ale nejlepší možnou tečkou za uplynulou sezonou. Vybojoval jsem druhou příčku v konkurenci paralympijských medailistů z Londýna a Pekingu.

Plánujete do budoucna založit vlastní sportovní oddíl, který by sdružoval handbikery a vy jste se tak stal současně i trenérem?
Vlastní cyklistický klub jsem již koncem roku 2011 spoluzakládal, ale jeho současná činnost není zaměřena na sdružování handbikerů. Myšlenka efektivnější propagace handcyclingu je mi blízká, vlastně proto vznikla kniha. V budoucnu bych velmi rád zrealizoval takovýto projekt, který by pomohl rozvoji handcyclingu. Bohužel v současné době bojuji s vlastní profesionalizací a financováním vlastní činnosti, proto mi nezbývá potřebný prostor na podobné aktivity.

Je pro vás důležitější vyhrát nebo se jen zúčastnit i s možností prohry?
Jednoznačně jsou pro mě důležitější prohry v nabité konkurenci, protože mě nutí dívat se dopředu a neustále se zlepšovat. Výhra pomáhá růstu sebevědomí, ale prohra stabilnímu růstu výkonnosti. Pocit vítězství je vždy krásný, ale když vím, že jsem nejel s nejlepšími, nemohu být plně spokojený. Než vlastní vítězství je pro mě daleko důležitější pocit, že jsem ze sebe dokázal dostat absolutní maximum, bez ohledu na výsledek.

Jak vypadá podle vás ideální den odpočinku u sportovce?
Dlouhý spánek, volné vyplavání v bazéně, vířivka nebo další balneo procedury. Odpoledne pak sauna a masáž. Když se vše spojí s dobrým jídlem a skutečným gastronomickým zážitkem, je to pro mě naplněná představa ideálního regeneračního dnu.

ELIŠKA KONVIČKOVÁ

Autor: Redakce

2.12.2012
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení