Je zapotřebí si uvědomit, že jste ve výšce skoro 2000 metrů a sluníčko zde pálí trochu jinak, než v zeměpisných šířkách, v nichž se nachází Praha nebo sídlo příbramských cyklistů. Nerozvážný divák – nováček, který v napětí očekává příjezd prvních cyklistů, přičemž ještě hodinu před jejich příjezdem s nadšením sbírá reklamní předměty vykazované sličnými hosteskami i mladíky z alegorických vozů sponzorů, si přinejmenším spálí nos, uši a ostatní nechráněná místa, která nerozvážně vystaví alpskému sluníčku.

Po dvou dnech, pokud se mu na spálené kůži neobjeví puchýře, se z něho stane „šupináč alpský", zvláštní druh tvora, který zanechává zbytky své oloupané kůže, kde se dá. Po zbytek svého pobytu se uctivě drží pod party stanem, maže se opalovacím krémem s ochranným faktorem 30 a ještě lépe Panthenolem.

Pro takový případ doporučuji nalézt nejbližší drogerii či lékárnu, a pokud neumíte francouzsky, významně prodavači ukázat postižené místo a říci kouzelné slovo „réparateur". Lékárník či drogista okamžitě pochopí a za pět euro vás vybaví příslušným léčebným prostředkem v podobě krému. Takže je vám asi jasné, že je lepší mít příslušný prostředek s sebou a hlavně jej použít včas!

Další nepostradatelnou věcí je voda. Galony vody, chcete-li. Na žízeň, hygienu a mytí nádobí je to prostě nejlepší prostředek. A zrovna na Mount Ventoux vodovodní kohoutky nenainstalovali.

Vyplatí se také nádoby v podobě plastových lahví uschovat, protože do nich si v nejbližších vesnicích zase můžete vodu, ať již užitkovou nebo pitnou, dotočit.

Vedle vody určitě mějte i toaletní papír. Tento skvělý vynález je víceúčelový. Brzy pochopíte, že se hodí i na utírání jiných věcí, třeba takového nádobí, když chcete ušetřit právě vodu, které není nikdy nazbyt. Navíc látkovou utěrkou, kterou v dobré víře půjčíte svým malým kamarádům a kterou vám vrátí totálně promočenou, už nic dosucha nevytřete.

Toaletní papír můžete nahradit papírovými kuchyňskými utěrkami, které v případě nouze lze použít pro změnu … jako toaletní papír.

JIŘÍ WIMMER