Ostrava je v sérii favorit. Ale k tomu, aby souboj o bronz vrátila pod domácí síť, by museli její hráči zapracovat na podání. Nejsilnější zbraň, kterou celou sezonu drtili své soupeře, v úvodním zápase série o 3. místo naprosto selhala. „Nemyslel jsem, že dokážeme hrát takhle špatně, neuvěřitelně chybovat na servisu a ještě k tomu lehkém. To se nám samozřejmě muselo vymstít,“ nevěřícně kroutil hlavou domácí kouč Zdeněk Šmejkal nad třiadvaceti zkaženými podáními svých svěřenců. Příbram v této činnosti chybovala jedenáctkrát. Stav na esa byl vyrovnaný 3:3.

Ostrava se dva sety trápila, ten druhý dokonce prohrála rozdílem deseti bodů. Teprve pak překonala zklamání ze sobotního vyřazení v sedmém zápase semifinále v Liberci, a začala hrát o medaili. „Po vyhraném třetím setu nás Příbram v závěru čtvrtého donutila udělat chyby. Neměla co ztratit, hrála odvážně od prvních balonů,“ konstatoval ostravský smečař Aleš Správka.

„Riziko se nám vyplatilo, dostali jsme soupeře pod tlak, do jeho hry se vloudily chybičky a nervozita narůstala,“ radoval se z první výhry v sezoně nad Ostravou trenér Příbrami Petr Brom.

„Celý rok servisem tlačíme, takže dnes to byla úplně jasná otázka nekoncentrace. Myslím si, že někteří hráči měli problémy s motivací, což není moc profesionální přístup a já jsem z toho zklamaný. Jak jsem byl předtím na ně pyšný, tak po tomhle utkání nemám slov. Navíc se nám úplně rozpadla osa nahrávač Haník – univerzál Michalovič,“ konstatoval Šmejkal

„Ostrava je v sérii favorit, pod tlakem se jí těžce hraje a toho jsme využili. Vedeme 1:0, ale nic není rozhodnuto,“ uvědomuje si trenér Brom, že loňský vicemistr ještě neřekl své poslední slovo.

VK Ostrava – Vavex Příbram 1:3 (-23, –15, 19, –23). Rozhodčí: Antušák a Pavelek, čas: 97 min., diváků ¨:300. Stav série: 0:1.

Ostrava: Široký, Michalovič, Správka, Kubala, Haník, Fořt, libero Václavík – Mauler, Štika, Sobotka, Záhorský. Trenér Zdeněk Šmejkal.
Příbram: Pekárek, Zach, Prajzler, Kriško, Čížek, Leikep, libero Málek – Rosenbaum, Böhm, Havrlík. Trenér Petr Brom.

První odveta se hraje v pátek 20. dubna od 18 hodin v příbramské hale Aquaparku. Pokud se podaří vyhrát Ostravě, rozhodne se v neděli na severu Moravy. Vítězství Příbrami by znamenalo konec série a po deseti letech zisk bronzových medailí pro Kocoury.