Tentokrátpojedou závodnícijižní částí Brd– vojenský újezd Jince, ke kterému se připojí přírodní parky Trhoň a Třemšín a oblasti jihovýchodního Plzeňska. Centrum závodu vyroste v areálu BDC Těnovice u Spáleného Poříčí.
Merida Bike Adventure je závod dvojic na horských kolech s „mapou na řídítkách“. Tento nejpopulárnější závod svého typu ve střední Evropě je vhodný pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Závodní tým tvoří dvojice rozdělené do kategorií dle pohlaví: muži, ženy, mixy a také věků na seniory a veterány (záleží na součtu věků obou členů týmu, zda je nižší či vyšší než 80 let). Každý tým předem dostane mapu se zakreslenými kontrolami a přímo na startu jejich bodové ohodnocení, dle vlastních možností a schopností si následně zvolí trasu. V tomto závodě nezáleží pouze na fyzické kondici, ale také na mapových dovednostech a schopnostech vzájemné komunikace. Jednou z hlavních podmínek závodu je povinnost obou členů týmu jet celý závod společně, rozdělení týmu během závodu je zakázáno. Pro posbírání maximálního počtu bodů mají týmy určený časový limit - v 1. etapě 6 hodin (sobota 24. 7.) a v 2. etapě 4 hodiny (neděle 25. 7.), při překročení tohoto časového limitu čeká týmy penalizace v podobě ztráty určitého počtu bodů. Pro celkové umístění se body z obou etap sčítají. Závodníci se orientují podle turistické mapy SHOCart 1:50 000, speciálně upravené pro závod, ve které mají zakreslené všechny postavené kontroly.
Merida Bike Adventure 2010 je jubilejním 10. ročníkem tohoto závodu, proto organizátoři nabídli závodníkům možnost spestření a vypsali novou kategorii pro drsňáky - Loap BA Challenge , kdy si závodníci povezou veškerý potřebný materiál nejen k závodu, ale i k přenocování celou dobu na kole s sebou. Noc tedy nestráví v centru závodu, nýbrž v jednoduchém kempu kdesi na trati. Touto novinkou se pořadatelé vrací ke kořenům adventure závodů, ze kterých Bike Adventure vzešlo a byli mu vzorem.
Pro ty, kteří se nestačili přihlásit v řádném termínu nebo se necítí objet si závod "na ostro" je vypsána kategorie BA Open, kde si účastníci za drobný poplatek pouze zakoupí mapu s kontrolami, vyzvednou si bodové hodnoty a mohou zkusit naplánovat ideální postup a objet kontroly. Ovšem nepovezou sebou čip pro označení průjezdu kontrolami, tedy nebudou ani v oficiální výsledkové listině.
Tento typ závodů, tzv. orientační cyklomaratony, nabízí všem milovníkům vypletených kol a ozubených převodů určitou alternativu ke klasickým maratonům. Závodníci nejedou po předem vytyčené trase, tu si musí naplánovat a realizovat sami, což nabízí volnost ve volbě vzdálenosti a náročnosti terénu (silnice / lesní cesta). Vzhledem k intervalovému startu, nehrozí „zácpy“ na konkrétních cestách, závodníci se plynule rozptýlí po celém prostoru. Závod je mnohem rozmanitější, zábavnější a výsledky některých závodníků mohou být velmi překvapivé.
Potřeba je pouze horské nebo trekingové kolo v pojízdném stavu, kamaráda či kamarádku do dvojice a především nadšení. Dále doporučujeme držák na mapu (mapník), fixu na kreslení do mapy a občerstvení (pořadatelé zajišťují pouze v cíli, nikoliv na trati).
MICHAELA LACIGOVÁ