Tradiční silniční cyklistický závod Grand Prix Příbrami se jel po silnicích středního Povltaví s koncem na pověstném stoupání ze Solenic do Větrova. Byl to zároveň 7. závod Českého poháru „FastumGel“.

Původní trasa měla měřit 160 km, závod byl ale kvůli dopravní havárii před Petrovicemi zkrácen o jeden „solenický okruh“.

Už od začátku závodu bylo jasné, že se o vítězi rozhodne mezi závodníky našeho nejsilnějšího týmu PSK Whirlpool Hradec Králové a některými silnými jednotlivci z ostatních týmů. Závod samotný se začal velmi aktivně, neboť doslova a do písmene, jeden únik střídal druhý.

Bohužel v úseku u Petrovic – na 63 km - došlo k dopravní nehodě, kdy do pelotonu začala nejdříve agresivně najíždět skupina motorkářů a důsledkem jejich agresivity hraničící s absolutní bezohledností a nerespektování pravidel silničního provozu došlo k incidentu, po kterém byli srbský cyklista Nebojsa Jovanovič (AC Sparta Praha) a ostravský Lukáš Heinrich, odvezeni sanitkou do nemocnice, neboť se střetli s další protijedoucí motorkou, která se těmto motorkářům – tedy svým kolegům – vyhýbala, když ale přitom nerespektovala vůbec příkazy k zastavení od policistů, kteří závod pochopitelně doprovázeli.

Původně plánovaný závod na sto šedesát kilometrů tak byl po vzájemné dohodě mezi ředitelstvím závodu, hlavním rozhodčím a zástupci závodníků neutralizován, a znova restartován na 78 km v Solenicích. Ovšem ale bez závodníků Sparty Praha a týmu Kolokrám Svijany, kteří už k opakovanému startu nenastoupili.

V dramatickém konci v náročném kopcovitém terénu měl nejvíce sil hradecký policista František Klouček (PSK Whirlpool-Author), který vyhrál časem 2:59:01 o 4 sekundy před Martinem Hačeckým (Team Atlas Personal) a o dalších 13 sekund před Janem Šimkem (Team Fanflash-Nutrixxion). Čtvrtý dojel se ztrátou 3.14 minuty Milan Kadlec (ASC Dukla Praha) a jako pátý, ve stejném čase – aktuální mistr ČR Petr Benčík (PSK Whirlpool-Author).

Do Top 10 se vešli i dva příbramští cyklisté. Jako osmý Jan Stöhr – který si tak upevnil vedení v čs. poháru kategorie do 23 let a jako devátý Lukáš Smola, ještě junior. Dobrá umístění domácích cyklistů pak jen potvrdil dvanáctým místem další cyklista CK Windoor´s Příbram, Pavel Stöhr.

V Čs. poháru vede Stanislav Kozubek z Hradce Králového, který zde pro nemoc sice nestartoval, ale má na svém kontě 268 bodů. Druhý je sobotní vítěz František Klouček (242) a třetí další policista Leopold König (197), který po dvou defektech hned v úvodu závodu, toto pohárové klání vzdal. Příbramský mladík Jan Stöhr je v průběžném hodnocení i nadále v Top 10, ovšem svým celkovým bodovým ziskem 82 bodů vede bezpečně soutěž kategorie do 23 let, když svůj náskok v domácím závodě zvýšil o dalších 20 bodů.

V soutěži týmů se pořadí nezměnilo, hradečtí policisté nasbírali doposud 1010 a vedou bezpečně před pražskými vojáky (731 bodů) a domácím týmem CK Windoor´s Příbram (628).

Do konce poháru „FastumGel“ chybí ještě zářijový závod v Kyjově a potom říjnové finále v Ostravě.

JIŘÍ MIKŠÍK