Pošesté se do pouštního dobrodružství vydal i kamion sedlčanského Martina Macíka a poprvé i Marek Spáčil.

Ale ani jeden z nich, ani nikdo další z více než 550 přihlášených posádek se z portugalského hlavního města nepohnul. Alespoň tedy ne směrem k Dakaru. Organizátoři nejsledovanější motoristické akce na světě totiž 30. ročník Rallye Dakar z obavy o bezpečnost jezdců včera hodinu po poledni zrušili.

Absolutně vniveč tak vyšly veškeré přípravy, opravy, shon, testování, probdělé noci, nespočet nervů, financí, cestování, prostě vše, co musí každý účastník pouštního závodu během téměř celého roku před startem absolvovat.

A sedlčanský tým by mohl vyprávět o těchto pracech hodiny. Obzvláště v letošním roce, kdy po osmiměsíčních přípravách nového speciálu nakonec museli vyhovět komisaři FIA a narychlo upravovali Macíkův kamion během posledního týdne před odjezdem do Portugalska.

Vše zbytečně.

Pořadatelé postavili bezpečnost jezdců před všechny ostatní faktory. „Bezpečnost všech účastníků Rallye Dakar byla, je a vždy bude na úplně prvním místě, před vším ostatním,“ píše se na oficiálních stránkách závodu.

Rallye Dakar byla zrušena poprvé ve své dlouholeté historii.

Myšlenka na uspořádání této náročné rally vznikla už v roce 1977, kdy se Thierry Sabine ztratil na svém motocyklu v Libyjské poušti během závodu Abidjan Nice. Tato událost ho natolik ovlivnila, že se rozhodl krásu, ale i náročnost pouště představit co možná nejširšímu publiku. Plánoval propojit Evropu s nehostinnou pouští a hned ho napadla ta nejdivočejší trasa vedoucí do Dakaru. Plán se podařilo brzy realizovat, a tak 26. prosince 1977 odstartovala z náměstí Trocadéro první Rally Paříž – Dakar. Zúčastnilo se jí celkem 170 závodníků.

Od té doby vydali pořadatelé dakarské rallye přes 13600 startovních čísel. Ta letošní si do celkové bilance připsat nemohou.

Trasa ročníku 2008 měla závodníkům nabídnout oproti minulému ročníku delší speciálky – tedy měřené úseky. Na soutěžící čekalo celkem 5736 kilometrů.

Jejich podstatná část se však nacházela na území Mauretánie, kde právě organizátoři i přes všechno úsilí nedokázali zajistit bezpečnost účastníků Rallye Dakar 2008.