Jedná se o jeden z mála tak kvalitně obsazených závodů pořádaných na území České republiky. Zúčastní se jej nejlepší světoví závodníci a čeští reprezentanti v čele s olympijským medailistou z Atén 2004 Liborem Capalinim. Kladenský závod je zároveň posledním kvalifikačním závodem seriálu Světových pohárů před olympijskými hrami 2008 v Pekingu. Z českých pětibojařů má zatím zajištěnu olympiádu pouze David Svoboda.

Závod se koná v jednom z nejlépe vybavených vícebojařských středisek v Evropě, v areálu Sletiště v Kladně. Letos se očekává účast více než 160 závodníků kategorie mužů a žen z celého světa. Klání se koná podle formátu olympijského závodu schváleného pro OH v Pekingu a dle pravidel Mezinárodní federace moderního pětiboje. Pětibojaři našli v Kladně ideální podmínky pro svůj sport před třemi lety.

Mistry plavání, střelby, šermu, jízdy na koni a běhu čeká v letošním roce sedm vrcholů. Kladno bude po Cairu (1. Zadneprovskis - 18. Michal Sedlecký), Mexico City (1. Berrou - Česko nebylo), Milfieldu (1. Ondřej Polívka, 7. Milan Michalík) a Madridu (1. Balogh - 18. Ondřej Polívka). dějištěm posledního závodu Světového poháru. Pak už bude následovat světový šampionát v Budapešti a nakonec olympijské hry v Pekingu.

Šerm a střelba budou ve sportovní hale, plavání v 25 m bazénu v aquaparku, jízda na koni na parkuru na Sletišti a závěrečný běh bude na stadionu a přilehlém lesoparku Lapák. Loni se zde konalo mezinárodní mistrovství republiky. Z českého titulu se radoval celkově třetí Michal Michalík, před čtvrtým Liborem Capalinim.

Moderní pětiboj v ČR je jedním z nejúspěšnějších olympijských sportů současnosti. Naši sportovci už přivezli 18 medailí z vrcholných světových soutěží v letech 2001-2006 (OH, MS, ME). Olympijské úspěchy máme v letech 1976 a 2004 v soutěžích jednotlivců i družstev!

Počátky moderního pětiboje v ČR se datují do 50. let 20. století. Ty největší úspěchy na OH byly tyto: Montreal 1976 - Jan Bártů (3. místo v soutěži jednotlivců), Jiří Adam, Jan Bártů, Bohumil Starnovský (2. místo v soutěži družstev), Atény 2004 - Libor Capallini (3. místo v soutěži jednotlivců), Michal Michalík (6. místo v soutěži jednotlivců), Alexandra Kalinovská (první Češka v olympijské pětibojařské soutěži).

Moderní pětiboj byl zařazen mezi olympijské sporty v roce 1912, kdy pod vlajkou s pěti kruhy zápolili muži. Ženy se k nim přidaly až v roce 2000.

Výkony v každé disciplíně jsou bodově ohodnocené, a body se pak přepočítávají na časový handicap při startu závěrečného běhu (4 body znamenají handicap 1 sekunda). Pořadí je pak dáno pořadím běžců v cíli.

Ženy - Semifinále 8. května, časy finále 10. května: 8.15 střelba, 10.00 šerm, 14.00 plavání, 16.00 jízda na koni, 18.00 běh, 20.00 vyhlášení vítězů.
Muži - Semifinále 9. května, časy finále 11. května jsou totožné s ženským začátky.