Pražané přijeli v silné sestavě a se dvěma mezinárodními mistry na prvních šachovnicích. Hráči Alvy se nezalekli, bojovali houževnatě, ale nakonec přecijen podlehli.

ALVA Příbram – Vyšehrad B
3,5:4,5

Na osmé šachovnici se bránil černými Soukal. Nepodařilo se mu vyrovnat hry a bílý se dostal k nebezpečnému útoku, který mu vydržel až do koncovky. Výhodu pak bílý uplatnil k výhře.

Na šesté šachovnici bojoval černými Strejc. Hrál jako obvykle aktivně, svého soupeře přehrál a vyhrál útokem na dámském křídle – 1:1.
Na druhé desce se bránil černými Pinc proti mezinárodnímu mistrovi Tichému. Bílý stál po zahájení lépe, odmítl Pincovu nabídku remízy a svoji výhodu uplatnil – 1:2.

Na třetí šachovnici měl bílé Jiří Hlaváček. Černý rozehrál neobvyklé zahájení, ale bílý udržel poziční výhodu. Pak ale Hlaváček udělal hrubou chybu, přehlédl jednoduchý taktický obrat a partii prohrál.

Na první desce hrál bílými Trmal s mladým nadějným mezinárodním mistrem Vávrou. Vznikla divoká, nepřehledná pozice, v níž měl černý o trochu lepší vyhlídky. Kolem časové kontroly se hra uklidnila a šance soupeřů se vyrovnaly, remíza – 1,5:3,5.

Na páté šachovnici nastoupil bílými Petr Stluka. Ze zahájení získal výhodu, odmítl remízu a ukořistil pěšce. Partie však přešla přitom do koncovky nestejných střelců, kterou je obtížné vyhrát. Petrovi se to nepodařilo a musela být zaznamenána remíza – 2:4.

Na sedmé desce nastoupil bílými Karel Hlaváček. Po zahájení zůstal černému v centru slabý pěšec, na kterého se soustředil tlak bílého. Černý se snažil o útok na královském křídle, ale partie přešla do věžové koncovky se dvěma bílými pěšci navíc. Karel nakonec svou výhodu uplatnil a ještě vykřesal jiskřičku naděje na nerozhodný výsledek celého zápasu – 3:4.

Na čtvrté šachovnici hrál černými František Stluka. Po zahájení musel dlouho odolávat tlaku bílého. Ubránil se a převedl partii do výhodné koncovky.

Vzhledem ke stavu zápasu se rozhodl riskovat i případnou prohru a pustil se do odvážné akce ve snaze partii vyhrát. Zaslouží proto určitě pochvalu za bojovnost, i když partie skončila nerozhodně.

Celý zápas tak Alva těsně prohrála 3,5:4,5.

Páté kolo budou Příbramští hrát 16. prosince v 10 hodin v DDM s družstvem Tábora B. Snad budou mít více válečnického štěstí.