Jejich hráči si proto přijeli do Příbrami v klidu zahrát. I našim hráčům, kterým se postupová naděje v konci soutěže rozplynula, šlo už jen o konečné umístění, které mělo být v první polovině tabulky.

Příbram – Ríčany 4:4

Na třetí šachovnici měl bílé Jiří Hlaváček. Po zahájení udržel značnou prostorovou převahu a doufal, že černého „umačká“. Jeho protivník ale vymyslel skvělý manévr, kterým se chystal figury ze svého stísněného postavení osvobodit. Jiří nenašel, jak manévru zamezit a spokojil se s vyrovnáním her – 0,5:0,5.

Na první desce měl bílé Petr Stluka. Ani jemu se nepodařilo využít výhody bílých figur a černý dosáhl vyrovnaných vyhlídek. I tato partie skončila nerozhodně – 1:1.

Pak přišla ledová sprcha. Na sedmé šachovnici rozehrál Soukal partii bílými strategicky nesprávně a dostal se pod útok černého. Ten rozbil kryt bílého krále a získal rozhodující materiál – 1:2.

Podobně se vedlo Pechočovi na osmé desce, který vedl černé kameny. Bílý vybudoval po chybách černého v zahájení drtivý útok na krále a zvýšil vedení hostů – 1:3.

Na páté desce vedl bílé Trmal. Udržel ze zahájení poziční výhodu, dokázal ji trpělivou hrou zvětšit a soupeř ani nevěděl, jak se mu najednou pozice rozsypala. Po pěkném taktickém obratu se musel černý před těžkými materiálními ztrátami vzdát – 2:3.

Zbývaly tři partie, ve všech stáli naši hráči špatně a zápas již vypadal beznadějně. Ale naši se dokázali ještě zmobilizovat a postavit protivníkům nepříjemné překážky.

Na čtvrté šachovnici se bránil černými František Stluka. Zpočátku stál celkem dobře, pak se ale dopustil chyby a bílý měl velmi nebezpečný útok na oslabené postavení černého krále. František se bránil tím, že odevzdal kvalitu, ale jeho pozice byla stále zlá. V této chvíli ale zahrála svou roli časová tíseň, do které se bílý dostal. Bílý nepokračoval nejlépe, František získal protišance a bílý překročil čas – vyrovnáno 3:3!

Na šesté desce se bránil černými Sladovník. Bílý udržel po zahájení poziční převahu a získal materiál. Pak se bílý nechal ukolébat k bezstarostné hře a nepřikládal možnostem černého žádnou váhu. Sladovník využil soupeřovy nepozornosti a nastražil léčku v podobě krásného taktického obratu, po kterém se z téměř prohrané pozice stala pozice vyhraná. Karta se obrátila a Příbramští vedli 4:3!

Na druhé šachovnici se dopustil Pinc v zahájení chyby, ztratil pěšce a bílý měl navíc ještě poziční převahu. Partie pak přešla do střední hry, v níž se Pinc ještě houževnatě bránil, jak je u něj vždy obvyklé. Bílý ale hrál pozorně a svou výhodu uplatnil k výhře. Celkově skončil zápas nerozhodně 4:4.

Vítězem soutěže se stalo družstvo Říčan A, druhé postupové místo vybojovaly Kralupy A. Hráči Pyritu Příbram bojovali celou dobu o postupová místa, ale po slabším závěru skončili na šesté příčce.

Na letní měsíce chystáme pro naše čtenáře do tištěného vydání novin výběr nejzajímavějších momentů z krajského přeboru ve formě diagramů k řešení. Budete se moci vrátit k pozicím a sami zkusit nalézt nejlepší pokračování.

JIŘÍ HLAVÁČEK