Do republikového finále, které se konalo 31. března a 1. dubna, se nominovalo 11 krajských družstev. Středočeský kraj zde reprezentoval tým příbramských průmyslováků ve složení: Jan Šindelář, Jiří Hanus, Marek Vočka a Karel Novák.

Spolu s profesorem V. Karlem absolvovali dlouhou cestu do Frýdku-Místku a hned odpoledne po příjezdu nastoupili do první části závodů. V ní každý závodník šplhal dvakrát. Po prvním dnu měli kluci dobře našlápnuto. Byli na 2. místě.

Druhý den každého závodníka čekaly ještě tři pokusy. Organizace druhý den trochu vázla a možná se i trochu podepsala na celkové nervóznější atmosféře.

Než si řekneme, jak to nakonec dopadlo, popíšu pravidla soutěže.

Ve šplhu soutěží čtyřčlenná družstva. Každý závodník absolvuje pět pokusů, přičemž výsledný čas tvoří součet pouze dvou jeho nejrychlejších časů. Výkon družstva je dán součtem časů tří nejlepších závodníků.

Nejrychlejší družstvo měla SPŠ elektrotechnická Praha. První místo vybojovala časem 24,82 s. Druhé bylo domácí Gymnázium Frýdek – Místek (25,08 s) a třetí příčku obsadili Příbramáci (25,63 s).

V soutěži 42 jednotlivců se studenti průmyslovky umístili takto: 3. Jan Šindelář 7,93 s, 7. Jiří Hanus 8,50 s, 12. Marek Vočka 9,20 s a Karel Novák 10,41 s.

Pro zpestření byl do programu vložen šplh na osmimetrovém laně, kde o sobě příbramští kluci dali také výrazně vědět: 1. Jiří Hanus 9,15 s, 3. Jan Šindelář 9,23 s.

Jak bylo na počátku zmíněno, patří šplh mezi naše tradičně úspěšné sporty. Vedle tradice, která stojí bezesporu vždycky za úspěchem, máme na průmyslovce ještě jednu zajímavost, která to podmínila.

Tou „zajímavostí“ jsou bratři. Začali to Václav a Jiří Kotlanové a pokračovali Vít, Václav a Jiří Hanusové, kteří v průběhu 10 let spolu s L. Kukačkou, Z. Posem, J. Šindelářem a dalšími, vytvářeli družstva dobře reprezentující průmyslovku, město, ale i kraj na republikové úrovni.

JANA LUKEŠOVÁ