„Trial je atraktivní motocyklová disciplína, v rámci které jezdci překonávají náročné přírodní a umělé překážky, na kterých je nutná vytrvalost, zručnost a pravidelný výkon každého z nich. Sekce jsou rozmístěny na okruhu. V každé sekci sledují výkon závodníka rozhodčí, kteří mu za chyby udělují trestné body. Vítězem závodu v trialu se stává ten z jezdců, který dokáže absolvovat vyznačené kontrolní úseky dané pro svou kategorii s nejmenším počtem chyb a nasbírá tak nejnižší počet trestných bodů. Zároveň je stanoven časový limit pro zdolání jak jednotlivé sekce i celé trati soutěže,“ vysvětluje František Kadlec, který bude při víkendových závodech v Ouběnicích působit v roli předsedy rozhodcovské jury.

Jezdci soutěží v několika kategoriích, rozdělených dle jejich výkonnosti a věku.

V tabulce je uvedeno, kolik trestných bodů a za jaké prohřešky jezdci dostávají:

Trestné body
0 bodů Bezchybný průjezd sekcí
1 bod Jedna chyba (šlápnutí)
2 body Dvě chyby (šlápnutí)
3 body Více než dvě chyby (šlápnutí)
5 bodů Šlápnutí při zastavení bez držení řidítek rukama
5 bodů Pohyb zpět bez nebo se šlápnutím
5 bodů Pád - úplná ztráta kontroly nad strojem
5 bodů Přejetí ohraničení sekce
5 bodů Minutí vyznačeného směru jízdy v sekci
5 bodů Poškození značení
5 bodů Přetržení, odstranění, nebo sražení značení
5 bodů Křížení vlastní stopy
5 bodů Cizí pomoc
5 bodů Nevjetí do sekce po vyzvání
5 bodů Nesplnění časového limitu 1,5 minuty pro absolvování sekce
5 bodů Zastavení chodu motoru se šlápnutím
20 bodů Vynechání sekce

Duchovním otcem obnovených závodů Na Kocábě v Ouběnicích je František Hejnal, který zde se svým týmem z AMK Ouběnice uspořádal do roku 1995 celkem osm závodů mistrovství světa v sajdkárkrosu. „Náš automotoklub měl v době své největší slávy více členů, než kolik bylo obyvatel naší obce. Na trati Na Kocábě už se bohužel „velké“ závody v sajdkárkrosu jet nedají. Ale jsem rád, že z mladých příznivců motocyklového sportu se našla dobrá parta nadšenců, která se vrhla do pořádání závodů v trialu. Tento sport je pěkný, napínavý a diváci se mají nač těšit,“ zve na trial do Ouběnic František Hejnal, předseda AMK Ouběnice a ředitel závodu.

Mistrovství České republiky v trialu má za sebou již dva dvoudenní podniky. V úvodu v Břežanech zvítězil Jiří Svoboda před Pavlem Balašem. V Kramolíně v poslední květnové dny se v nejvyšší kategorii Elite o vítězství rozdělili Jiří Svoboda se suverénem z minulých sezón Martinem Křoustkem. Všichni tři výše zmínění jezdci budou patřit k favoritům závodů v Ouběnicích. Na záda jim bude dýchat dravé mládí v podobě Jiřího Fikejze a Lukáše Petráčka. Můžeme se také těšit na to, jak se bude na trati v Ouběnicích dařit čerstvému ženáči Pavlu Balašovi.

Program Mistrovství ČR v Ouběnicích:
Sobota 13. června: 10 – 16 hodin
Neděle 14. června: 10 – 14 hodin.

„Zvu diváky především na sobotní závod, který je obvykle napínavější a pro závodníky důležitější,“ doplnil František Hejnal.