"Náš generální sponzor, firma Vavex Příbram, dnes dopoledne oznámila konec spolupráce. V tuto chvíli tedy tímto krokemztrácíme podstatnou část financí, které potřebujemena zajištění chodu A-týmu,"informoval náš Deník manažer klubu Miroslav Peterka.

Podle něj jsouhlavním důvodem ukončení spolupráce neshody vedení Vavexu s příbramskou radnicí. "Je to velmi mrzuté.Průběh letní přípravy a výsledky na dosavadních turnajích (3. místo v Dřevěnici, 1. místo v Chlumci - pozn. aut.) naznačuje, že bychom mohli mít v lize našlápnuto na medaili. Ale jeslido čtrnácti dnů neseženeme peníze někde jinde, Extraligu vůbec hrát nebudeme," prozradil možný scénář nejbližších dnů Peterka.

Situace jej mrzí o to víc, že kádr Příbrami je možná jeden z nejsilnějších za poslední roky. Přišel i kvalitní trenér. Proto se samozřejmě bude do poslední chvíle snažit, aby klub do ligy vstoupil. "Bavili jsme se už znovu s představiteli města Příbram, ale bylo nám řečeno, že město na provoz klubu nemá finance," dodává Peterka.

Pokud by došlo k nejhoršímu, dospělý volejbal by z Příbrami úplně zmizel. Zůstala by mládež. "Od města dostáváme 2,5 milionu korun, které jsou určeny pouze na chod mládežnických družstev. Tam teda žádný problém není a bude normálně fungovat dál. Pokud ale nebudeme mít na A-tým, nepřihlásíme ligu a nebudeme mít z čeho zaplatit výplaty, hráči se stanou volnými a pochopitelně odejdou. Pak ani nebudeme mít s kým soutěž dospělých hrát," vysvětluje příbramský manažer.

Překvapivý konec spolupráce potvrdil i majitel firmy Vavex Václav Velát. "Příbramský volejbal má všeobecně málo peněz.Z posledních jednání na radnici však vyplynulo, že klubu bude snížena dosavadní dotace a navíc budeme muset zvýšit objem peněz, které městu dávámeza reklamy v hale. To je pro nás nepřípustné a rozhodli jsme se, že za této situace v klubu nebudeme dál působit," řekl Velát.

"Za všechny plochy, které máme, dostaneme od partnerů 150 tisíc. Loni jsme byli domluveni s městem, že jim za umístění reklam dáme 65 tisíc.Navíc nám slíbili, že když budeme hospodařit dobře, tak nám navýší o 50 procent příspěvek, který dostáváme. Teď však přišli s tím, že z těch reklam jim máme dát 100 tisíc. Vzhledem k tomu, že volejbal peníze nemá a tyto peníze by musela dát firma Vavex, rozhodli jsme se, že to dávat nebudeme. Ani nejsme schopní to dát. Mluvil jsem ještě dnes s panem starostou, který mi potvrdil, že po nás tyto peníze chtít budou adotaci nám nenavýší. Tak jsme se rozhodli, že za těchto podmínek sponzorovat příbramský volejbal nebudeme a končíme. Co se bude dít dál, ví bůh," vysvětlil Václav Velát.

Ve vedení volejbalového klubu, alespoň zatím, Velát zůstane. Dál je jeho předsedou. "V nejbližší době svoláme schůzi výboru, kde se poradíme, co bude dál. Jde o to, alespoň získat nějakou půjčku na podzimní část sezony. Na jaře potom nějaké peníze seženeme. Mrzí mě to, protože tým je dobře poskládaný tak, aby bojoval o přední místa, na turnajích se mu daří, a to ještě nehrál smečař Böhm, který by měl být hlavní údernou silou. Bohužel si myslím, že volejbalový klub nového hlavního partnera, který by byl ochotný dát peníze, nesežene. Uvidíme, co bude," dodal smutně Velát.

Příbramský volejbal byl spojen s firmou Vavex dlouhých 17 let. Jeho největším úspěchem byl zisk bronzové medaile v sezoně 2001/02 a tří čtvrtých míst v sezonách 2003/04, 2009/10 a 2010/11. V Extralize působí bez přestávky čtrnáct let.

Pokud by se nenašel nový generální sponzor, je tu ještě možnost, že by tým přešel do jiného města. Ani to však není příliš reálné. "Vím, že o něco podobného se snažilo i Kladno, ale nikdo o Extraligu zájem neprojevil. Proto si myslím, že stejně dopadne i případná naše nabídka," hodnotí šance na přesun jinam Velát.

O osudu mužského volejbalu v Příbramiby mělo být rozhodnuto v nejbližších dnech. "Musíme se rozhodnout rychle, protože nechceme držet hráče ani trenéra v nejistotě, aby si případně stihli zajistit nové angažmá. Zkusíme ještě poslat dopis zastupitelstvu města Příbram, aby zkusilo rozhodnutí starosty přehodnotit. Ale vzhledem k tomu, jak je to tam rozdělené, tak si myslím, že to dopadne špatně," zhodnotil poslední možnosti záchrany klubu Václav Velát.