Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony?
Jsem maximálně spokojený. Úvod roku byl sice mírně rozpačitý, ale s přibývajícími závody rostla i má forma. V pořadí jednotlivých závodů světového poháru jsem postupně stoupal výš a výš. Při posledním startu ve světovém poháru v Kanadě jsem vybojoval stříbro.

Právě v Kanadě vás trápily zdravotní problémy. Jak se momentálně cítíte? Je všechno v pořádku?
Cítím se dobře a zdravotně jsem v tuto chvíli v pořádku.

Nyní vás čeká závod mistrovství světa, kde budete obhajovat loňský titul. Jak na tento velký úspěch vzpomínáte?
Vzpomínky jsou krásné. Trať v Tennessee byla sice neskutečně náročná a na trati jsem si prožil peklo, ale ta euforie v cíli je již neopakovatelná.

Vnímáte letos větší tlak?
Samozřejmě. Moje touha po obhajobě loňského titulu je velká a tlak na sebe vytvářím sám. Vzhledem ke startovnímu poli se mohu považovat za favorita, nicméně konkurenci rozhodně nehodlám podcenit. Myslím si, že plavecky jsme na tom všichni podobně. Rozhodující bude z mého pohledu cyklistika, protože na devadesáti kilometrech se dá hodně najet, ale také ztratit.

Jak se probíhá příprava?
Začátek přípravy byl mírně ovlivněn právě zmíněnými zdravotními problémy. Přesto jsem koncem července startoval v přípravném závodě na poloviční distanci v rámci Challenge Prague – middle distance, který mě důkladně prověřil. Navzdory tropickým teplotám trénink postupně gradoval. Poslední týden před závodem již jen ladím formu a věřím, že v přípravě jsem udělal vše nejlépe, jak jsem mohl.

Závod se koná v jihoafrickém Port Elizabeth, máte už se závoděním na africkém kontinentu zkušenosti?
Přiznám se, že ne. Všechno je pro mě zatím velkou neznámou a upřímně nevím, na co se mám připravit. Asi největší starosti mi děla vysoká míra kriminality.

Jak náročná je aklimatizace?
Myslím, že z mého pohledu není nijak specifická, protože v Jihoafrické republice začíná jaro a teploty by se měly pohybovat okolo příjemných dvacet stupňů. Pouze teplota vody v oceánu se nyní pohybuje okolo patnácti stupňů, což nebude vzhledem k tropickému průběhu českého léta moc příjemné.

Fotbalista Štěpán Kacafírek hrál v sezoně 2016/17 první ligu v Příbrami.
Loni hrál ligu proti Spartě, teď Kacafírek posílil tu kutnohorskou

Jak se jeví z vašeho pohledu trať, na které se bude závodit? Bude vám vyhovovat?
Plavání v oceánu je vždy trošku nevyzpytatelné a záleží na aktuálních podmínkách. Teplota vody nebude komfortní, ale větší obavy mi dělají vlny. Cyklistika bude poměrně rozhoupaná, ale trati nedominuje žádné dlouhé stoupání. Předpokládám, že by mohla být rychlá, což mi jako bývalému cyklistovi hraje do karet. Tempo umím jet. Běžecká trať je již méně členitá, ale avizované sto metrové převýšení může být zrádné. Přesto si myslím, že to pojede dobře a jednotlivé trati mi budou vyhovovat.
Myslíte, že by závod mohl být v něčem podobný?Celková distance je stejná (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh pozn. red.), ale závod to bude zcela jiný.

V čem?
Rozdílné bude plavání v oceánu, protože v loňském roce se plavalo v Tennessee River. V cyklistické i běžecké části je výrazně nižší celkové převýšení, takže budou rozhodovat rychlostní a tempařské předpoklady.

Kde vidíte největší úskalí trati? Na co si budete muset dát pozor?
Trošku se bojím nekvalitních silnic, které znamenají vyšší riziko defektu, což by znamenalo konec nadějí na obhajobu titulu. Dalším faktorem, který bude rozhodovat je síla větru, nicméně to mi takovou starost nedělá.

Kdo budou vaši největší soupeři?
Určitě Američan Daniel Garcia a Čech Michal Šiška. Oba jsou velmi silní a kvalitní konkurenti.

Jaký ideální scénář závodu si představujete?
Zmiňoval jsem podobnou výkonnost v plavecké disciplíně, ale přesto bych chtěl z vody být první venku. Trochu kalkuluji s tím, že Američan Garcia bude mít rychlejší depo, ale v cyklistice bych ho měl záhy předstihnout. Na záda mi bude dýchat další Čech na startu Šiška, který je rovněž silným cyklistou, ale slabším běžcem. Během cyklistiky chci rozhodnout.

Plzeňští Jakub Řezníček a David Limberský oslavují.
Do Plzně přijede slavný Real i AS Roma s českých útočníkem Schickem