Nejlepší etapu v letošním ročníku dakarské rallye má za sebou Martin Macík. S kamionem Arnoštem dojel do cíle na skvělém třetím místě. Dlouho figuroval na druhé pozici, na poslední chvíli se ale před něj v cíli dostal Rus Dmitrij Sotnikov v Kamazu, který ho odsunul za sebe o pouhé tři vteřiny.

„Je to škoda! Mohli jsme mít vítězství. Víme jak, víme proč. Ale bohužel nás nechtěl Ignacio (Casale) pustit před sebe. Vůbec nevíme proč, o nic mu nešlo. Od sedmdesátého kilometru jsme byli v závěsu za ním. Docvakli jsme ho několikrát, ale nepředjeli,“ komentoval v cíli průběh etapy Macík.

Sedlčanský pilot se přitom od začátku držel ne předních příčkách a etapu rozjel skvěle. Po dvou třetinách trati ztrácel na vedoucího Nikolajev stále necelou minutu a to už měl odjeto dvě stě kilometrů. Pokoušel se na něj tlačit ještě Nizozemec van Kasteren, Macík ale jeho odolal jeho útokům.

Pilot stáje Big Shock! Racing mohl pomýšlet i na etapové vítězství. Marně se ale pokoušel dostat přes Chilana Ignacia Casaleho soutěžícího za tým Tatry. V cíli byl navigátor František Tomášek plný emocí. „ Takový nešvar se tu rozmáhá. Máte někoho, můžete ho předjet. V půlce vedete, máte to skvěle rozjeté. Někdo má ale prostě hodně koní a nepustí vás. Čtyřikrát stojíte za ním a on vám řekne, že vás vůbec neslyšel,“ prohlásil člen Macíkovy posádky.

„Ale jinak to byla v podstatě naše etapa. Tahle nás baví, tahle nám jde,“ konstatoval mechanik David Švanda. „Jsme trošku na***ní, ale šťastní. Mohli jsme mít etapové vítězství,“ supěl dál Tomášek. „Samozřejmě naštvaní jsme, že to nebylo vítězství, na druhou stranu třetí místo super,“ uzavřel diplomaticky Macík.

I přes třetí místo v deváté etapě zůstává Macík dál devátý v celkovém pořadí. Jak sám nastínil, tak v posledních třech zkouškách se bude chtít dostat přes Nizozemce Versteijnena, na kterého i přes úterní zisk stále ztrácí 22 minut.

Pořadí 9. etapy z 12 Rallye Dakar 2022

1. Eduard Nikolajev 02:38:43
2. Dmitrij Sotnikov +02:34 (oba Rus./Kamaz)
3. Martin Macík +02:37 (Big Shock! Racing)


Průběžné pořadí po 9 z 12 etap

1. Dmitrij Sotnikov 32:43:53
2. Eduard Nikolajev +08:51
3. Anton Šibalov +41:18 (všichni Rus./Kamaz)
…..
9. Martin Macík +04:29:51 (Big Shock! Racing)