Na ostrov Martinik však neletěl na mistrovství světa jako divák, ale reprezentovat Českou republiku. A dokázal několik let dřiny zúročit. V kategorii sportovců 11 až 13 let vybojoval zlato! Na šampionát vyslalo šestnáct států přes pět set závodníků. Výprava České republiky byla nadmíru úspěšná, sportovci přivezli domů 19 zlatých medailí.

„Kamarádi mi říkali, že zmeškám čerty a mikuláše, ale mně to vůbec nevadilo, protože jsem si to tam užil," poznamenal spontánně mistr světa.

První svoje medaile začal „sbírat" Luboš již v sedmi letech. Dařilo se mu na republikových závodech, vyhrával v soutěži Mistry s mistry. Pro mladého talentovaného sportovce ze Studia Dvojka Sedlčany byla ale zvláště úspěšná ta letošní sezóna. Při sérii soutěží pořádaných mezinárodní organizací FISAF stál pokaždé na nejvyšším stupni. Stal se ve své kategorii mistrem republiky a na krku se mu zablýskala zlatá medaile z Mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku v Holandsku. Završil vše v prosinci, kdy se po návratu z Martiniku mohl 11. prosince pochlubit nejcennější medailí ze světového šampionátu. Ještě zářila novotou, stejně jako jeho zážitky z třítýdenního pobytu na ostrově v Karibském moři. Sdílel je s maminkou Danou, která ho na tuto prestižní soutěž doprovázela. Luboš potvrdil, že z mamči je za čtyři roky, po které se on aerobiku intenzivně věnuje, poloviční trenér. První opravdovou trenérkou Luboše Hanuse se stala Alena Novotná ze Studia Dvojka Sedlčany a spolu s manželem Otou Novotným věnovali rok jeho sportovní přípravě, po nich převzala trenérské otěže Kristýna Faktorová.

Mistrovstvím světa v aerobiku a fitness žil Martinik od 1. do 5. prosince, ale sportovci sem přijížděli kvůli aklimatizaci dříve. Časový posun o pět hodin nebyl tou nejnáročnější změnou. „Se synem jsme odlétali 24. listopadu. Přilétli jsme na letiště Le-Lamentin, které je předměstím hlavního města Fort de-France, právě když zapadalo slunce. Víte, od každého sportovce se očekává obrovský výkon, ale podmínky tam vůbec nebyly ideální. V noci se teplota pohybovala na 24 stupních Celsia a kolem osmé až deváté hodiny stoupla rtuť teploměru na 31 až 32 stupňů a udržela se tak až do večera. Navíc byla obrovská vlhkost vzduchu," vyprávěla matka úspěšného sportovce. Podotkla, že letos mohl syn na světový šampionát vůbec poprvé, protože minimální věková hranice pro kategorii kadetů je jedenáct let. „Aklimatizace byla nutná i vzhledem k tomu, že je Luboš astmatik a první pokus o celou sestavu skončil astmatickým záchvatem," poznamenala Dana Hanusová. Zklamáním také bylo, že avizovaná klimatizace v hale nebyla nebo nefungovala… „Cítili jsme se tam jako v prádelně," potvrdila. Ubytování bylo zajištěno v městečku Sante Luce – asi třicet kilometrů od ní.

„Atmosféra na závodech byla opravdu příjemná. Můj největší konkurent byl Australan, dvojnásobný mistr světa. Byl o dva roky starší, takže ve stejné kategorii jako já soutěžil naposledy. Měl jsem obrovskou radost, že se mi ho podařilo porazit," uvedl Luboš. „Austrálie je - pokud jde o aerobik – světová velmoc, o to větší jsme měli radost, že Česká republika ji odsunula na další pozici," doplnila matka. „Měl jsem na sobě dres ve stylu komiksové postavy Kapitána Ameriky a cvičil jsem na hudbu We are one - Jsme jedničky," dodal.

Prvními objeviteli Martiniku byli v roce 1502 námořníci mořeplavce Kryštofa Kolumba. O 513 let později se do tohoto místa, které bývá označováno za ráj na Zemi, měli možnost podívat Luboš Hanus s maminkou. „Na poznávání ostrova jsme ale neměli čas a ani finančně bychom to nezvládli. Krásné ale byly procházky při pobřeží mezi palmami, koupání bylo také skvělé. Luboš v moři šnorchloval. Trénink jsme měli dvoufázový – ráno jsme začínali v šest hodin a vraceli jsme se do tělocvičny večer. Přes den kvůli horku a vlhkosti vzduchu to nebylo možné, tak jsme relaxovali u moře nebo u bazénu. Kolem deváté večer jsme chodili spát. Já jsem vařila lehká jídla, vycházeli jsme z dostupných surovin – ryb, zeleniny, k tomu jsem dávala jako přílohu rýži nebo těstoviny," vyprávěla Dana Hanusová. Nepopírala, že financovat cestu bylo velmi náročné a bez sponzorů by to rodina nezvládla.

S domluvou v cizím jazyce prý nebyl problém. „Myslím si, že docela obstojně zvládnu angličtinu, francouzsky umím jen několik slov," poznamenal novopečený mistr světa. „Na Martiniku se mi líbilo, bydlet bych tam nechtěl, ale rád bych se tam někdy ještě podíval a cestoval k vodopádům nebo k sopce," zauvažoval Luboš.

„Spolužáci mě přivítali úplně normálně. Všimli si, že jsem opálený a spíš se divili, že jsem hned druhý den po příletu už šel do školy," komentoval první reakce okolí mladičký mistr světa. Luboš studuje na sedlčanském víceletém gymnáziu. Tvrdí, že škola ho baví a dokonce se těší, až mu jako předmět přibude chemie. Zajímá ho také biologie a elektronika. „Nevím, jestli se budu živit sportováním. Možná ze mě bude odborník přes počítače nebo se budu věnovat výzkumu – třeba léčiv," svěřil se se svými plány do budoucna.

Čtyřiadvacátého prosince prožije rodina Hanusova jako vloni nebo předloni. V televizi si pustí Luboš pohádky, na které se prý během roku jinak moc nedívá. Nebudou mezi nimi chybět jeho nejoblíbenější – Tři oříšky pro Popelku a Mrazík. „V poledne se s ostatními postím. A i když moc houby rád nemám, kubu s houbami si na Štědrý den dám, ale zase ne tolik. Mamka také obalí kapra a k tomu bude bramborový salát… Pod stromečkem bych rád našel ještě koloběžku nebo brusle," uvažoval. Sportovní úspěch by si rád zopakoval také za rok v předvánočním období. Myslí si, že cíle je potřeba mít hodně vysoké. „Samozřejmě bych chtěl na mistrovství světa zvítězit ještě několikrát, jako to dokázal sedlčanský sportovec Petr Sirotek. Já bych chtěl být čtyřnásobným mistrem světa," usmál se. „S Petrem Sirotkem se znám, ale před závody mi radil především Jakub Strakoš, který založil ligu Mistry s mistry, kde jsem já začínal," vysvětlil. Protože se mu sbírka cenných kovů rozšiřuje, uvažuje, že si pořídí veliké plyšové zvíře, kterému je bude dávat kolem krku. Marie Břeňová