Kamion Franta se vrací zpět na scénu. Liazka je však oproti nově vyvíjenému vozu o dvě generace starším a méně pohodlným modelem. Nemá automatickou převodovku ani “čumák“. Španělská Baja tak bude poměrně drsnou tréninkovou průpravou. Martin Macík, navigátor František Tomášek i mechanik David Švanda se těší, že po letech znova zažijí starou dobrou rozbíjecí jízdu. Ostatní členové sedlčanského týmu Big Shock! Racing tipují, jak si Franta v současné konkurenci povede. O všechny zážitky ze španělské rallye se závodníci s fanoušky podělí krátce po návratu do ČR – v sobotu 30. července na akci Posedlí Dakarem Open Air v Přerovské rokli.

„Jsem rád, že na Frantu ještě došlo. Podařilo se nám prodat obě auta, která jsme v předchozích letech vyrobili – Karla i Arnošta. Díky tomu jsme se mohli pustit do stavby dvou nových závoďáků. Vyvíjíme také jeden speciál s elektrickým pohonem. Ale chceme si teď v létě dopřát i ostré tréninkové kilometry. Proto jsme se rozhodli, že Frantu trošku pošolicháme, vezmeme ho na Baja Aragon a uděláme si radost. A fanouškům určitě také,“ říká pilot Martin Macík a dodává, žer LIAZ Franta je úplně jiné auto než modely IVECO, které byly sedlčanskými konstruktéry vyvinuty následně.

„Po víkendovém tréninku s fanoušky a Frantou v Hummer centru jsem volal klukům z posádky, ať se připraví, že to bude hodně bolet,“ říká Macík. Závodníky čeká jízda ve voze s manuálním řazením, které dává fyzicky zabrat. V autě bez “čumáku“ navíc budou sedět přímo nad pneumatikou a ucítí tak každý kámen na trati. Vzhledem k tomu, že je trasa Baja Aragon plná řečišť, skal a balvanů, nebude jistě o nová dobrodružství nouze. „Chceme se hlavně svézt v závodním tempu. Pojedeme naplno. Současně víme, že si to rozdáme se závodníky, kteří budou mít výkonnější techniku. Ale chceme je alespoň trochu potrápit,“ říká Martin Macík mladší. 

Jeho nový speciál teď v sedlčanských dílnách rychle roste pod rukama mechaniků. Zachovány zůstanou všechny součásti, které se v minulosti osvědčily. Inovace se projeví zejména v použití nových materiálů, elektronice, na umístění palivových nádrží nebo na souvisejícím nastavení podvozku. Šéf MM Technology, Martin Macík starší, který za celým vývojem stojí, už si nový kamion také interně pojmenoval. Ale ostatní z týmu jeho volbu neschvalují. „Táta má svou hlavu, ale my si počkáme. Stejně se nejlepší jméno zase objeví nečekaně. Jako v případě Arnošta. Ten byl pojmenovaný podle manžela jedné z našich fanynek, která nám poslala vysvětlení, kterému nešlo odolat,“ upřesňuje Martin Macík mladší.

Bezprostředně po návratu z aragonské rallye se tým Big Shock! Racing setká s fanoušky na akci Posedlí Dakarem Open Air v Přerovské rokli poslední červencovou sobotu. Po španělském tréninku tak určitě bude o čem mluvit. A do přerovského bivaku už se těší i další čeští závodníci, kteří se akce zúčastní – Martin Prokop, Martin Šoltys, Martin Kolomý, David Pabiška, Tomáš Ouředníček, Zdeněk Tůma, Tomáš Tomeček i jejich týmoví kolegové. Chybět nebudou ani obdivované dakarské legendy – Josef Kalina, Ladislav Fajtl nebo Jaroslav Joklík. Předchozího dakarského setkání v Sedlčanech se zúčastnilo téměř 2000 fanoušků. Podle jejich ohlasů je u nás o Dakar čím dál větší zájem. Nejvíce návštěvníci oceňovali, že mohli na vlastní oči vidět dakarskou techniku v akci.

| Video: Youtube